Біологія 10 клас - розробки уроків - Євсеєв Р.С., Задорожний К.М. 2018
Обмін речовин і перетворення енергії
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ ОБМІН РЕЧОВИН і ПЕРЕТВОРЕННЯ ЕНЕРГІЇ
Цілі уроку:
• освітня: узагальнити і закріпити знання про обмін речовин і перетворення енергії в клітині та організмі в цілому;
• розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
• виховна: виховувати розуміння важливості знань про процеси анаболізму для формування здорового способу життя.
Обладнання і матеріали: картки із завданнями.
Базові поняття і терміни: обмін речовин, перетворення енергії.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розуміння фундаментальних принципів біології; збереження власного здоров'я.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Які особливості обміну речовин в автотрофних організмів?
2. Які особливості обміну речовин у гетеротрофних організмів?
3. Як відбувається обмін вуглеводів, ліпідів та білків у організмі людини?
4. Яка роль дихання в забезпеченні організмів енергією?
5. Яка роль ферментів у забезпеченні процесів метаболізму? Наведіть приклади.
6. Яка роль вітамінів, мікро- та макроелеменів у обміні речовин?
7. Які речовини і як саме можуть негативно впливати на організм?
ІІІ. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ
Варіант І
Оберіть одну правильну відповідь.
1. Однією з функцій білків в організмі є:
А кодування і збереження спадкової інформації
Б каталітична (ферментативна)
В теплоізоляційна
Г осмотична
2. Оберіть відповідь, у якій усі організми належать до гетеротрофів:
А ціанобактерія, евглена зелена, мукор
Б білій гриб, амеба, коник
В пшениця, інфузорія туфелька, папороть
Г залізобактерія, кишкова паличка, секвоя
3. Роль зернистої ендоплазматичної сітки в метаболізмі клітини:
А синтез білків
Б окиснення органічних речовин, синтез АТФ
В накопичення води, запасних речовин, пігментів
Г фотосинтез
4. Оберіть відповідь, яка не належить до принципів раціонального харчування:
А кількість прийомів їжі протягом дня має бути не менше 4-5 разів
Б слід їсти більше жирного та солодкого
В бажано обмежити кількість вуглеводів до 3,-3,5/1 кг маси тіла
Г бажано обмежити споживання солі до 5-7 г на добу
5. Встановіть відповідність між хімічними елементами, та станами, що викликає їх нестача
1 Кальцій |
А недокрів’я |
|
2 Ферум |
Б ендемічний зоб |
|
3 Флуор |
В крихкість кісток |
|
4 Йод |
Г нестача інсуліну |
|
Д руйнування емалі зубів |
6. Складіть коротку характеристику процесу нейрогуморальної регуляції рівня глюкози в крові.
Варіант ІІ
Оберіть одну правильну відповідь.
1. Однією з функцій нуклеїнових кислот в організмі є:
А кодування і збереження спадкової інформації
Б каталітична (ферментативна)
В теплоізоляційна
Г осмотична
2. Схожість хемосинтезу та фотосинтезу полягає в тому, що в обох процесах:
А органічні речовини утворюються з неорганічних
Б на утворення органічних речовин використовується енергія сонячного світла
В на утворення органічних речовин використовується енергія, що вивільняється в результаті окиснення неорганічних речовин
Г утворюються однакові продукти обміну
3. Роль хлоропластів у метаболізмі клітини:
А синтез білків
Б окиснення органічних речовин, синтез АТФ
В накопичення води, запасних речовин, пігментів
Г фотосинтез
4. Оберіть ознаку, яка робить воду непридатною для пиття:
А містить патогенні мікроорганізми
Б безпечна в радіаційному відношенні
В прозора, не має присмаку, запаху та кольору
Г не містить отруйних хімічних речовин
5. Встановіть відповідність між вітамінами та станами, що викликає їх нестача.
1 Вітамін A |
А Кровотечі |
|
2 Вітамін D |
Б Сліпота у сутінках |
|
3 Вітамін K |
В Бері-бері |
|
4 Вітамін B1 |
Г Рахіт |
|
Д Пелагра |
6. Складіть коротку характеристику процесу нейрогуморальної регуляції зміни осмотичного тиску крові в разі спраги
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуйте повідомлення з теми «Історія розвитку генетики».