Біологія 10 клас - розробки уроків - Євсеєв Р.С., Задорожний К.М. 2018
Спадковість і мінливість
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ГЕНЕТИКИ
Цілі уроку:
• освітня: розглянути основні поняття генетики; ознайомити учнів з основними методами генетичних досліджень;
• розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити закономірності процесів спадковості та мінливості живих організмів;
• виховна: на прикладі забезпечення спадковості та мінливості живих організмів виховувати розуміння єдності всіх біологічних процесів у живих організмах і важливості цих процесів для існування життя.
Обладнання і матеріали: схема будови гена, зображення схем основних методів генетичних досліджень та об'єктів, з якими працюють генетики.
Базові поняття і терміни: алель, локус, генотип, фенотип, методи досліджень, гібридологічний метод, генеалогічний метод, близнюковий метод, цитогенетичний метод, популяційно-статистичний метод, біохімічний метод.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розуміння фундаментальних принципів біології.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Які способи кодування та збереження інформації вам відомі з повсякденного життя?
2. Яким чином відбувається кодування і збереження спадкової інформації в живих організмах? З якою метою?
3. Пригадайте поняття «ген», «ДНК», «РНК», «хромосоми».
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
1. Поняття генетики як науки
Генетика (від грецьк. генезис — походження) — наука про закономірності спадковості та мінливості організмів.
Відлік генетики як науки починається з 1900 року, коли три дослідники, які проводили досліди з гібридизації рослин, — голландець Г. де Фріз, німець К. Корренс та австрієць Е. Чермак — незалежно один від одного відкрили ті самі закономірності успадковування ознак у рослин, які були встановлені 1860 року чеським дослідником Грегором Менделем і описані в його роботі «Досліди над рослинними гібридами». Термін «генетика» запропонував 1906 року англійський учений У. Бетсон.
У своїх дослідах з різними сортами гороху Г . Мендель визначив основні закономірності успадкування ознак, що складають основу сучасної генетики. До цього часу чітких уявлень про закономірності наслідування у дослідників не було.
2. Методи генетичних досліджень
1) Гібридологічний — система схрещувань організмів, які відрізняються за певними станами однієї чи кількох спадкових ознак, і аналіз їх результатів.
2) Генеалогічний — вивчення родоводів організмів та кількісний аналіз ознак нащадків у ряді поколінь.
3) Близнюковий — аналіз і порівняння мінливості у гомозиготних і гетерозиготних близнят.
4) Цитогенетичний — дослідження особливостей хромосомного набору (кількості, форми та розмірів хромосом) організмів.
5) Популяційно-статистичний — вибірково досліджують частини популяцій і статистично обробляють одержані дані.
6) Біохімічний — аналіз хімічного складу і процесів обміну речовин для діагностики спадкових захворювань, пов’язаних із порушенням обміну речовин.
3. Генетична термінологія і символіка
Спадковість — здатність організмів передавати свої ознаки з покоління у покоління. Мінливість — здатність організмів набувати нових, порівняно з батьківськими, ознак.
Ген — частина молекули ДНК, що кодує первинну структуру поліпептиду, молекули тРНК або рРНК. Відповідає за ознаку, тобто за структуру певної молекули білка.
Алель — один з можливих станів (варіантів) ознаки. Алельні гени — гени, що розташовані в тих самих локусах гомологічних хромосом. Контролюють розвиток альтернативних ознак (домінантних та рецесивних — карі та сірі очі).
Генотип — сукупність спадкових ознак організму, отриманих від батьків, — спадкова програма розвитку.
Фенотип — сукупність ознак і властивостей організму, що проявляється під час взаємодії генотипу із середовищем.
Гомозигота — зигота, що має однакові алелі певного гена (обидві домінантні АА або обидві рецесивні аа). Гомозиготна особина серед нащадків не дає розщеплення.
Гетерозигота — зигота, що має два різних алелі за певним геном (Аа, Вb). Гетерозиготна особина серед нащадків дає розщеплення за даною ознакою.
Домінантна ознака — переважаюча ознака, що проявляється серед нащадків у гетерозиготних особин.
Рецесивна ознака — ознака, яка успадковується, але є підпорядкованою і не виявляється у гетерозиготних нащадків, що отримані схрещуванням.
Генетичні символи:
• Р — батьківські організми, взяті для схрещування;
• (дзеркало Венери) — жіноча стать;
• (щит і спис Марса) — чоловіча стать;
• х — схрещування; G — гамети;
• F1, F2 — гібридне потомство першого та другого поколінь;
• А — домінантний ген; а — рецесивний ген;
• АА — домінантна гомозигота; аа — рецесивна гомозигота;
• Аа — гетерозигота.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. Що вивчає генетика?
2. Які методи досліджень застосовують у генетиці?
3. Яким чином і що можна встановити з їхньою допомогою?
4. Наведіть основні генетичні терміни та символи.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника.