Біологія 10 клас - розробки уроків - Євсеєв Р.С., Задорожний К.М. 2018

Спадковість і мінливість
ПРЕДСТАВЛЕННЯ ПРОЕКТІВ ГЕНЕТИЧНИЙ МОНІТОРИНГ У ЛЮДСЬКИХ СПІЛЬНОТАХ, СКРИНІНГ-ПРОГРАМИ ДЛЯ НОВОНАРОДЖЕНИХ, ГЕНОТЕРАПІЯ ТА ЇЇ ПЕРСПЕКТИВИ

Цілі уроку:

освітня: сформувати вміння створювати буклет, постер, презентацію, бук-трейлер або скрайб з теми;

розвивальна: розвивати вміння застосовувати різні джерела та засоби для отримання інформації (вербальної, числової, символьної) з критичним оцінюванням якості й достовірності;

виховна: на прикладі генетичних порушень і пов'язаних з ними вад здоров'я людини виховувати розуміння важливості здорового способу життя.

Обладнання і матеріали: зображення, що ілюструють спадкові хвороби людини за темами проектів.

Базові поняття і терміни: генетичний моніторинг, скринінг-програми, генотерапія.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розуміння фундаментальних принципів біології; застосування інформаційно-комунікаційних технологій для створення, пошуку, обробки інформації в навчальній діяльності; збереження власного здоров'я.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. Які спадкові хвороби ви знаєте?

2. Які з них і яким чином можна діагностувати до народження дитини, одразу пісня народження та протягом життя людини?

3. Які є способи лікування і як можна запобігти поширенню спадкових хвороб?

ІІІ. ПРЕДСТАВЛЕННЯ ПРОЕКТІВ

Приклад проекту «Скринінг-програми для новонароджених»

Скринінг новонароджених — масова програма з виявлення спадкових захворювань. Це перевірка всіх без винятку немовлят на наявність у крові ознак певних генетичних захворювань. Багато генетичних відхилень можна виявити ще під час УЗД вагітних, але не всі. Для виявлення більш широкого кола захворювань проводять додаткові дослідження.

Неонатальний скринінг новонароджених проводять у перші дні життя малюка, коли він іще перебуває в пологовому будинку. Для цього у дитини беруть кров з п’ятки і проводять лабораторне дослідження. Результати скринінгу новонароджених готові вже за 10 днів. Таке раннє обстеження пов’язано з тим, що чим раніше буде виявлено захворювання, тим більше шансів є на одужання дитини, а більшість захворювань можуть не мати ніяких зовнішніх проявів протягом декількох місяців і навіть років життя.

За скринінгу новонароджених обстежують на такі спадкові захворювання:

Фенілкетонурія — захворювання, за якого фермент, що розщеплює амінокислоту фенілаланін, відсутній або його активність знижена. Це захворювання є небезпечним через накопиченням фенілаланіну в крові, що, у свою чергу, може призвести до неврологічних порушень, ураження головного мозку, розумової відсталості.

Муковісцидоз — аутосомне, рецесивне, спадкове системне захворювання екзокринних залоз. Уражає легені, потові залози та травну систему, викликаючи хронічні респіраторні та травні проблеми. Спричинене мутацією гена трансмембранного регулятора муковісцидозу. Основні прояви: хронічний обструктивний процес у дихальних шляхах (супроводжується бактеріальною інфекцією), порушення травної системи, недостатність екзокринної функції підшлункової залози.

Вроджений гіпотиреоз — захворювання щитовидної залози, яке проявляється у порушенні вироблення гормонів . Призводить до порушення фізичного та розумового розвитку, мікседеми у дорослих, кретинізму в дітей . До цього захворювання більше схильні дівчатка, ніж хлопчики

Адреногенітальний синдром (гіперплазія кори наднирників) — сукупність різних захворювань, пов’язаних з порушенням роботи кори надниркових залоз, патологічний стан, пов’язаний з надлишковим виділенням корою наднирників чоловічих статевих гормонів. Впливає на обмін речовин і роботу всіх органів, особливо згубно — на статеву, серцево-судинну систему і нирки.

Галактоземія — захворювання, мутація структурного гена, яке полягає в браку ферментів для переробки галактози на глюкозу. Накопичуючись в організмі, цей фермент впливає на печінку, нервову систему, фізичний розвиток і слух. З перших днів проявляється жовтухою, збільшенням печінки, блювотою, відмовою від їжі, судомами, гіпотонією м’язів.

Як ми бачимо, всі досліджувані захворювання дуже серйозні. І якщо вчасно не провести тест-скринінг новонароджених і не почати лікування, то наслідки можуть бути більш ніж серйозними.

За результатами скринінгу новонародженого може бути призначено УЗД й інші необхідні аналізи для постановки точного й остаточного діагнозу.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до оцінювання знань з теми «Спадковість і мінливість», повторити способи розв’язування генетичних задач.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити