Усі уроки біології 10 клас - Р. С. Євсеєв 2018
Репродукція і розвиток
Суть та біологічне значення запліднення. Причини порушення процесів запліднення у людини
Цілі уроку:
• освітня: сформувати знання про запліднення; з'ясувати його суть та визначити біологічне значення;
• розвивальна: розвивати вміння логічно мислити, проаналізувавши причини порушення процесів запліднення у людини та їх безпосередні наслідки;
• виховна: на прикладі процесів запліднення у людини виховувати розуміння єдності всіх біологічних процесів у живих організмах.
Обладнання і матеріали: таблиці «Жіноча статева система», «Будова яйцеклітини», «Чоловіча статева система», «Будова сперматозоїда».
Базові поняття і терміни: запліднення, зовнішнє запліднення, внутрішнє запліднення, екстракорпоральне запліднення, контрацепція.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою; наукове розуміння природи; уміння аналізувати, формулювати висновки; знання та розуміння фундаментальних принципів біології.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Пригадайте особливості статевого розмноження організмів. У чому його переваги порівняно з нестатевим?
2. Що таке комбінативна мінливість? Яке її значення для організмів?
3. Як відбувається запліднення у тварин і рослин?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
1. Запліднення: його форми, етапи, значення
Статеве розмноження тварин і рослин відбувається за допомогою запліднення. Запліднення — це злиття чоловічої та жіночої статевих клітин, унаслідок чого відновлюється диплоїдний набір хромосом, характерний для даного виду, та утворюється якісно нова клітина — зигота (запліднена яйцеклітина).
У тварин запліднення відбувається одним із двох способів: зовнішнім або внутрішнім. За зовнішнього запліднення жіноча і чоловіча статеві клітини зливаються поза органами статевої системи самки (або гермафродитної особини). Зовнішнє запліднення властиве безхребетним і майже всім хребетним тваринам водойм (багатощетинкові черви, двостулкові молюски, річкові раки, голкошкірі, ланцетники, більшість кісткових риб і земноводних), а також деяким наземним тваринам (дощові черв’яки). Вони відкладають ікру (яйцеклітини) і сперму у воду, де і відбувається запліднення. Виняток складають водні ссавці (ластоногі, китоподібні), живородні риби та деякі земноводні, яким властиве внутрішнє запліднення. Внутрішнє запліднення відбувається в органах статевої системи самки (або гермафродитної особини), і зародок розвивається всередині її тіла (у ссавців) або в яйцях, вкритих оболонкою (комахи, плазуни, птахи, яйцекладні ссавці).
2. Етапи запліднення у людини
Етапи запліднення є такими:
1) дистантна взаємодія та зближення гамет — рух сперматозоїдів у напрямку речовин, які виділяють яйцеклітини; відбувається за хемотаксисом; наближенню також сприяють перистальтичні рухи та рухи війок епітелію маткових труб;
2) контактна взаємодія й активізація яйцеклітини — численні сперматозоїди наближаються до яйцеклітини та вступають у контакт з її оболонкою, вивільняючи ферменти акросоми, внаслідок чого яйцеклітина позбувається променистого венця;
3) входження сперматозоїда в яйцеклітину та наступне злиття (сингамія).
3. Причини порушення процесів запліднення у людини та способи контрацепції
Найчастішими причинами порушення запліднення є:
• обмежена тривалість життя сперматозоїдів та яйцеклітин і ще менша тривалість здатності до запліднення (звільнена з яєчника яйцеклітина зберігає здатність до запліднення вздовж 24 годин; сперматозоїди втрачають запліднюючу здатність у статевих шляхах жінки максимум через 1-2 доби);
• зменшення швидкості руху сперматозоїдів (зазвичай 1,5-3 мм/хв);
• запальні явища та зміна рН у статевих шляхах жінки;
• механічна непрохідність та патології статевих шляхів жінки;
• патологія статевої системи чоловіка;
• інфекція статевих шляхів;
• кількість сперматозоїдів менша за 150 млн (або менша за 60 млн/1 мл);
• патологічні зміни в будові сперматозоїдів;
• невідповідність потраплянню сперматозоїдів до статевої системи жінки часу овуляції;
• вік чоловіка та жінки (з віком у жінок знижується здатність яйцеклітин до запліднення, у чоловіків — кількість і рухливість сперматозоїдів);
• гормональні розлади;
• хромосомні та генетичні порушення;
• вживання деяких ліків (анальгетики, антибіотики, антидепресанти та деякі інші);
• шкідливі звички: паління тютюну, вживання алкоголю, наркотиків і навіть надмірної кількості кофеїну;
• послаблений імунітет та імунологічна несумісність партнерів;
• недостатнє харчування та нестача вітамінів;
• стреси.
Заплідненню також запобігають численні способи контрацепції:
• природні (визначення так званих «небезпечних» днів відносно овуляції, переривання статевого акту);
• бар’єрні (механічне запобігання потраплянню сперматозоїдів до яйцеклітини);
• гормональні (препарати гормонів, що пригнічують овуляцію або запобігають прикріпленню заплідненої яйцеклітини в матці);
• хімічні (створення бар’єру для сперматозоїдів);
• хірургічні (стерилізація чоловіка або жінки шляхом хірургічної операції).
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
1. У чому полягає біологічна суть запліднення? Які його основні форми?
2. Охарактеризуйте етапи запліднення у людини. Що відбувається на кожному з них?
3. Назвіть причини порушення процесів запліднення у людини — природні та штучні.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника. Підготувати повідомлення: «Запліднення у нижчих, вищих та спорових рослин», «Екстракорпоральне запліднення», «Способи контрацепції».