Вивчення Біології в 6 класі - розробки уроків - І.В. Олійник 2014

Тема 2. Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності
ЕВГЛЕНА ЗЕЛЕНА ЯК ПРЕДСТАВНИК АВТОГЕТЕРОТРОФНИХ ПРОТИСПВ. ОСОБЛИВОСТІ її БУДОВИ ТА ПРОЦЕСІВ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Мета: розширити знання учнів про одноклітинні організми, особливості їх організації та процесів життєдіяльності; підвести до висновку, що евглена зелена має ознаки рослин і тварин, тобто вона є рослинотварина; виховувати науковий світогляд про різноманітність та походження життя на Землі.

Основні поняття і терміни: евглена зелена, автогетеротрофний організм (мікотрофний), хроматофор, параміл, джгутик, стигма.

Обладнання: таблиця «Одноклітинні організми», мікропрепарати одноклітинних.

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

I. Перевірка домашнього завдання. (Знайдіть помилки у парадоксальній розповіді, підкресліть їх).

Серед одноклітинних організмів є форми, які використовують як середовище життя інших живих організмів. При цьому різні види завжди співіснують взаємовигідно. Деякі види найпростіших живуть у кишечнику комах і допомагають їм перетравлювати тверду їжу. І тому, якщо комах штучно позбавити одноклітинних, вони загинуть від голоду, навіть при достатній кількості їжі.

Дизентерійна амеба живе переважно в кишечнику людини і сприяє нормальній його діяльності. Потрапити до організму людини вона може із сирою водою, немитими овочами у вигляді цист. Тому потрібно їсти немиті овочі та пити сиру воду.

Одним із найнебезпечніших захворювань людини є малярія. Її збудник — малярійний плазмодій, який переноситься малярійним комаром, а інколи і звичайним. При укусі малярійного комара з його слиною у кров здорової людини проникають рухливі клітини малярійного плазмодія. Ці клітини потрапляють до кишечника і спричиняють хворобу малярію. Кров’ю людини живиться лише самка, а самці живляться соками рослин.

Малярія супроводжується недокрів’ям, ураженням печінки, селезінки та деяких інших органів.

Зараз це важке захворювання ліквідоване на всій території земної кулі, завдяки вжитим заходам, які спрямовані на знищення малярійних комарів та їх личинок.

II. Актуалізація опорних знань учнів. (Бесіда).

1. Де поширена амеба протей та інфузорія-туфелька?

2. Які особливості будови клітини одноклітинного твариноподібного організму?

3. Які ви знаєте органели руху в одноклітинних твариноподібних організмів? Які типи руху вони забезпечують?

4. Що таке інцистування? Яке значення інцистування в житті одноклітинних?

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Особливості будови клітини одноклітинного організму евглени зеленої. (Самостійна робота учнів, складання таблиці).

Порівняльна характеристика будови амеби протей та евглени зеленої

Ознаки

Особливості

Евглени зеленої

Амеби протей

Середовище життяДовжина тілаФорма тілаОрганоїди рухуБудова клітиниОсобливості цитоплазми2. Особливості процесів життєдіяльності евглени зеленої. (Самостійна робота з підручником, складання таблиці).

Порівняльна характеристика процесів життєдіяльності евглени зеленої та амеби протей

Процес життєдіяльності

Евглена зелена

Амеба протей

1. Живлення2. Дихання3. Виділення4. Розмноження5. Подразливість6. Перенесення несприятливих умов3. Евглена зелена — організм, що існує на межі царств Рослини і Тварини. (Бесіда на основі здобутих раніше знань; записи в зошитах, де учні вказують ознаки рослин і тварин, притаманні евглені зеленій).

Ознаки рослин:

Ознаки тварин:

IV. Закріплення знань учнів.

1. Повідомлення учнів про значення евглени зеленої (спричиняє цвітіння води, здійснює процес фотосинтезу, виділяє кисень у воду, має пізнавальне значення для вивчення спільних предків рослин і тварин).

Повідомлення учнів про інших джгутиконосців. У тонких кишках людини, переважно в дітей, паразитують лямблії. Вони можуть проникати в жовчний міхур, викликаючи його запалення (холецистит).

У крові, лімфі та спинномозковій рідині хребетних тварин паразитують трипаносоми, які у людини можуть викликати сонну хворобу. Збудника хвороби переносить від хворої людини до здорової муха це-це. Захворювання супроводжується станом сонливості. Хвора людина помирає за відсутності лікування.

V. Домашнє завдання.

1. Вивчити § підручника.

2. Підготувати повідомлення про одноклітинну зелену водорість — хлорелу.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити