Уроки біології 7 клас - Буяло Тетяна 2008

Розділ II. Різноманітність рослин
Тема 4. Покритонасінні
Клас Дводольні. Родини Розові, Бобові, Пасльонові. Їхня характеристика та значення

Мета. Сформувати знання про основні ознаки рослин родин Розові , Бобові, Пасльонові, розкрити їхнє практичне та екологічне значення.

Основні поняття і терміни: Дводольні, Розові, Бобові, Пасльонові, біб, ягода, коробочка, яблуко.

Обладнання: додаток Ж “Найважливіші культивовані та дикорослі Покритонасінні з класів Однодольні та Дводольні”, таблиці, зображення рослин, гербарні зразки, колекції плодів.

Методи і методичні прийоми: словесні (розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди); наочні (демонстрація обладнання); практичні (виконання завдань практикуму).

Тип уроку: комбінований.


Структура уроку

Етапи уроку

Час, хв.

1. Організаційний момент.

1

2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

10

3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

3

4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.

15

5. Узагальнення і систематизація вивченого.

10

6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

5

7. Домашнє завдання.

1


Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання.

Вірю — не вірю. Уважно прослухайте кожне речення і погодьтеся або не погодьтеся з ним.

1. Для Дводольних характерна наявність у зародку двох зародкових листків — сім’ядолей, між якими міститься верхівкова брунька. (Так).

2. У рослин класу Дводольні переважає сітчасте жилкування. (Так).

3. Коренева система у переважної більшості Дводольних стрижнева. (Так).

4. У Дводольних у стеблі є твірна тканина — камбій, завдяки якій стебло може рости у товщину. (Так).

5. У представників родини Капустові віночок складається з п’яти пелюсток, розміщених навхрест. (Ні).

6. Типи плодів у Капустових — стручок або стручечок. (Так).

7. У рослин родини Зонтичні квітки дрібні, зібрані у суцвіття складні або прості зонтики. (Так).

8. Суцвіття кошик притаманне рослинам родини Айстрові. (Так).

9. В Айстрових є різні типи квіток: трубчасті, несправжньо-язичкові, язичкові, лійкоподібні та двогубі. (Так).

10. Серед Капустових можна назвати такі рослини, які людина вживає у їжу: редька дика, капуста, рижій, ріпак, гірчиця. (Ні).

11. Рослини родини Зонтичні: кмин, петрушка, цмин, пастернак, селера, болиголов. (Ні).

12. До родини Айстрові належать такі рослини: кульбаба, соняшник, ромашка, галінсога, осот, хризантема. (Так).

Після написання такої роботи вчитель організовує взаємоперевірку, знову зачитує речення і просить прокоментувати відповіді.


3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь. Яблука, груші, сливи, вишні, черешні, суниці, персики, абрикоси, квасоля, горох, соя, помідори, баклажани, перець. Хто з вас не ласував цими чудовими дарами природи? Всі ці плоди виросли на рослинах, які об’єднують у родини Розові, Бобові, Пасльонові. Плоди цих рослин займають значну частку в раціоні харчування людини, тому саме представники родин Розові, Бобові та Пасльонові мають надзвичайно важливе народногосподарське значення.

Отже, сьогодні на уроці ми детально розглянемо основні ознаки родин Розові, Бобові та Пасльонові, розкриємо їхнє практичне та екологічне значення.


План

1. Родина Розові. Характерні ознаки, представники, значення.

2. Родина Бобові.

3. Родина Пасльонові.


4. Сприйняття і первинне осмислення нового матеріалу.

Родина Розові

Пояснення, що супроводжується демонстрацією таблиць, зображень рослин, гербарних зразків, колекцій плодів.

Рослини дуже різноманітні за будовою квіток, суцвіть, плодів, листків. Характерна особливість — своєрідна будова гінецею та квітколожа. Квітколоже має тенденцію до розростання. У деяких видів рослин частина квітки, які оточують маточку, зростаються своїми основами й утворюють зі зрослим квітколожем м’ясисту чашу — гіпантій (наприклад, яблуко).

Квітки завжди актиноморфні, циклічні, з подвійною п’ятичленною оцвітиною, тичинок багато, розташовані вони по колу (кількість їх кратна 5), маточка одна або кілька. Зав’язь верхня, нижня чи середня. Плоди — кістянки, горішки, часто несправжні або збірні. Комахозапильні рослини.

Дерева, кущі, трави, здебільшого з черговими листками з прилистками, зрощеними з основою листка. Стебла прямостоячі, виткі, повзучі.

Розові — велика родина, яка налічує до 100 родів і понад 3000 видів, поширених по усій земній кулі, але переважно вони зростають в помірних і субтропічних областях Північної півкулі.

Практичне значення родини дуже велике. До неї належать важливі плодові культури помірного клімату (яблуня, груша, айва), кісточкові (вишня, черешня, слива, абрикос, мигдаль, персик тощо), ягідні (малина, ожина, полуниці, суниці), декоративні (троянда, таволга, глід, горобина, черемха та інші), лікарські (перстач, глід, родовик). В Україні — 40 родів і 289 видів.

За типом квіток, характером квітколожа і плодів родину поділяють на сім підродин, з яких для флори України характерні представники тільки чотирьох: Таволгові, Розові, Яблуневі та Сливові.


Родина Бобові

Трави, кущі, рідше дерева, з перистими, трійчастими, пальчастими, рідше простими листками. Квітки п’ятичленні; чашолистки зрослі, неоднакові; віночок метеликоподібний, в якого верхня (найбільша) пелюстка називається вітрилом, дві бічні — весла, або крила, дві нижні, що зростаються, — човник; тичинок десять, які частіше зростаються нитками в трубочку (однобратні), або дев’ять зрослися, а одна вільна (двобратні); біля їхньої основи є нектарники. Маточка одна, з одного плодолистка, з верхньою зав’яззю; плід — біб, що розкривається зазвичай двома стулками, рідше розпадається на окремі однонасінні членики.

Бобові - велика, здебільшого позатропічна родина, що охоплює понад 12 тисяч видів. Серед них є багато цінних зернобобових (горох, квасоля, сочевиця, нут, соя, арахіс та ін.), кормових (конюшина, кормові боби, люцерна, вика, еспарцет, серадела; безалкалоїдні люпин, чина тощо), лікарських, технічних, пряних (солодка, термопсис, трагакантові астрагали, індиго, тригонела, венесуельське дерево та ін.); є також отруйні рослини (зіновать), багато декоративних (робінія, карагана, або жовта акація, гліцинія, аморфа, золотий дощ, пухирник тощо). Характерною особливістю Метеликових (Бобових) є утворення на їхніх коренях бульбочкових бактерій, які засвоюють атмосферний азот і збагачують грунт азотними сполуками, що помітно збільшує вміст білка в насінні та зеленій масі бобових. Саме з цієї причини бобові використовують як зелене добриво.


Родина Пасльонові

Трав’янисті рослини, в тропіках ще й кущі або деревця, з черговими, здебільшого простими листками без прилистків. Квітки найчастіше зібрані в суцвіття завійки, п’ятичленні, зі зрослопелюстковим віночком і п’ятьма тичинками, прикріпленими до його трубочки, маточка з двох плодолистків, з верхньою дво-, три-, п’ятигніздою зав’яззю і численними насінними зачатками; плід — ягода або коробочка.

Пасльонові охоплюють 90 родів і понад 2900 видів, поширених майже повсюдно, найбільше їх у тропіках і субтропіках Південної та Центральної Америки. Характерною рисою родини є вміст в рослинах особливих отруйних речовин алкалоїдів (атропіну, атропаміну, бетаїну, нікотину, соланіну, скополаміну тощо). Найважливішими харчовими овочевими рослинами є картопля, помідор їстівний, баклажан синій, перець стручковий та ін. Цікаво, що всі ці рослини походять із Західної півкулі. Цілющі властивості мають: беладона, скополія, дурман, блекота тощо, які походять зі Східної півкулі. За типом плоду родину можна умовно поділити на дві групи: з плодом — ягодою і з плодом — коробочкою.


5. Узагальнення і систематизація вивченого.

Виконання завдань практикуму.

А). З’єднайте стрілками назву рослини і родину, до якої вона належить.


Картопля

Пасльонові

Соя

Горох

Розові

Малина

Вишня


Конюшина

Слива


Люцерна

Спірея

Бобові

Шипшина

Баклажан


Перець

Квасоля


Яблуня


Б). Опрацюйте відповідний матеріал у підручнику і заповніть таблицю.


Клас Дводольні. Родини Бобові, Розові, Пасльонові

Родина

Характерні ознаки

Представники

Значення

Бобові
Розові
Пасльонові


Горизонталь:

5. Віночки у рослин родини Бобові.

6. Характерною особливістю рослин цієї родини є вміст отруйних речовин, наприклад, нікотину.

Вертикаль:

1. Декоративна рослина з родини Розові.

2. Суцвіття, характерне для рослин родини Пасльонові.

3. Рослин з цієї родини використовують як зелене добриво.

4. Характерною особливістю рослин цієї родини є здатність квітколожа до розростання.


6. Підсумки уроку, аргументація оцінок.

7. Домашнє завдання. Вивчити відповідний параграф у підручнику, дати відповіді на поставлені в кінці тексту запитання.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити