Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Різноманітність тварин
КОМАХИ. РІЗНОМАНІТТЯ. РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЗНАЧЕННЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
• освітня: ознайомити учнів з основними типами розвитку комах, дати стислу характеристику основних груп комах;
• розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
• виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці «Тип Членистоногі. Клас Комахи», «Типи розвитку комах», «Ряди комах», колекція «Хрущ».
Базові поняття й терміни уроку: яйце, личинка (німфа), лялечка, імаго, кокон, комахи з неповним перетворенням, комахи з повним перетворенням.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• За якими ознаками тварин відносять до комах?
• Які особливості зовнішньої будови комах?
• Які типи розвитку є в комах?
• Яке значення комах у природі?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди і заповненням таблиці
Групи комах |
Особливості будови |
Значення |
Представники |
Таргани |
Тіло сплощене, є шкірясті надкрила, ротовий апарат гризучий |
Пошкоджують книги, гербарії, продукти харчування |
Прусак |
Прямокрилі |
Передня пара крил перетворена на вузькі прямі надкрила. Задні ноги стрибальні. Ротовий апарат гризучий |
Деякі рослиноїдні форми завдають істотних збитків сільському господарству в разі масового розмноження (сарана) |
Сарана, коники, цвіркуни |
Клопи |
Передня пара крил перетворена на півнадкрила. Біля основи вони тверді, а на вершині — перетинчасті. Ротовий апарат колючо-сисний |
Рослиноїдні можуть бути шкідниками культурних рослин, деякі види паразитують на людині. Хижаки знищують шкідників |
Постільний клоп, водомірка |
Рівнокрилі |
Мають дві пари перетинчастих крил. Ротовий апарат колючо-сисний |
Шкідники культурних рослин. Можуть переносити вірусні захворювання рослин |
Попелиці, цикади |
Бабки |
Дві пари сітчастих крил, ротовий апарат гризучий. Голова велика з великими очима. Крила не можуть складатися вздовж тіла |
Регулятори кількості багатьох комах,зокрема кровосисних |
Коромисло |
Жуки |
Дві пари крил, ротовий апарат гризучий. Перша пара крил перетворена на тверді надкрила, друга — перетинчаста |
Рослиноїдні можуть бути небезпечними шкідниками культурних рослин. Хижаки регулюють кількість іншихкомах |
Колорадський жук, хрущ, короїди, сонечка |
Метелики |
Дві пари великих крил, ротовий апарат у гусениць гризучий, а в іма- го — сисний. Слинні залози можуть виділяти шовкові нитки |
Запильники багатьох рослин. Деякі гусениці є шкідниками с.-г. культур. Шовкопрядів розводять як домашніх тварин для одержання шовку |
Шовкопряди, капустяна білянка, павине око денне |
Перетинча стокрилі |
Дві пари перетинчастих крил, ротовий апарат гризучий або гризучо- лижучий. Багато видів — суспільні комахи |
Найважливіші запильники. Деякі види використовують як біологічні засоби боротьби зі шкідниками |
Мурахи, бджоли, наїзники |
Двокрилі |
Одна пара перетинчастих крил, ротовий апарат лижучий, колючо-сисний або недорозвинений (в імаго). Друга пара крил перетворена на органи рівноваги — дзижчальця |
Ряд видів — шкідники с.-г. культур. Є паразити тварин і переносники небезпечних захворювань (малярія). Деякі — запильники |
Комарі, мухи |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Які групи комах вам відомі?
• Які комахи шкодять сільському господарству?
• Які комахи і чому вважають домашніми тваринами?
• Яких комах використовують у медицині?
• Яке значення комахи мають для людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.