Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Різноманітність тварин
МОЛЮСКИ
Цілі уроку:
• освітня: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності молюсків, їхнім різноманіттям та значенням у природі і житті людини;
• розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
• виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці «Тип Кільчасті черви», «Тип Молюски», живі молюски або їхні вологі препарати.
Базові поняття і терміни уроку: молюски, нога, голова, тулуб, мушля, мантія, мантійна порожнина, головоногі, черевоногі, двостулкові.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• За якими ознаками тварин відносять до комах?
• Які особливості зовнішньої будови комах?
• Які типи розвитку є в комах?
• Яке значення комах у природі?
• Яке значення мають комахи для людини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Хто такі молюски?
Вільноживучі тришарові безхребетні з несегментованим тілом. Вони живуть у всіх основних водних і наземних середовищах.
Особливості зовнішньої будови молюсків
Форма тіла й розміри
Тіло молюсків несегментоване, часто асиметричне. Воно зазвичай складається з трьох основних відділів — голови, тулуба й ноги. Нога — це мускулистий непарний виріст черевної стінки тіла, що служить для руху молюска. Розміри варіюють від кількох міліметрів до 18 метрів.
Покриви тіла
Тулуб молюсків оточений шкірною складкою — мантією. Простір між тулубом і мантією називається мантійною порожниною. На спинному боці тіла зазвичай є захисна зовнішня черепашка (може редукуватися) з білка (конхіоліну), зміцненого вапном, або з вапняних пластин. Черепашка утворюється мантією. Вона може бути цільною, двостулковою або складатися з кількох пластинок.
Розмноження
Серед молюсків зустрічаються як роздільностатеві форми, так і гермафродити. У деяких видів розвиток прямий, а в більшості — непрямий, з метаморфозом.
Різноманіття молюсків
Черевоногі молюски
Найчисленніша група молюсків. Наземні, прісноводні й морські організми. Хижаки або рослиноїдні, зустрічаються випадки паразитизму. Деякі морські види отруйні. Ряд видів є проміжними хазяями гельмінтів. Наземні форми можуть пошкоджувати сільськогосподарські культури. Деякі черевоногі молюски — об’єкт промислу.
Тіло черевоногих молюсків несегментоване, асиметричне. Воно складається з трьох основних відділів — голови, тулуба й ноги. Розміри варіюють від кількох міліметрів до 60 см.
Двостулкові молюски
Морські або прісноводні молюски, що мають двобічну симетрію. Тіло двостулкових молюсків несегментоване, має двобічну симетрію. Воно складається з двох основних відділів — тулуба й ноги. У деяких видів нога редукується. Донні, малорухомі тварини. Більшість двостулкових молюсків є фільтраторами, детрито- й планктонофагами, деякі — хижаками. Багато видів є об’єктом промислу або розводяться штучно.
Головоногі молюски
Найбільш високоорганізована, але відносно нечисленна (близько 700 видів) група молюсків. Це винятково морські організми, тіло яких має двобічну симетрію. Пелагічні, придонні й донні тварини, що є хижаками, бенто- та планктонофагами. Багато видів головоногих молюсків є об’єктом промислу. Головоногі молюски здатні змінювати забарвлення тіла.
Тіло головоногих молюсків чітко розділене на тулуб і голову. Але нога видозмінюється й перетворюється на лійку й щупальця. У більшості видів на щупальцях розташовані присоски.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• За якими ознаками тварин відносять до молюсків?
• Які особливості зовнішньої будови молюсків?
• Які особливості притаманні черевоногим молюскам?
• Які особливості притаманні головоногим молюскам?
• Які особливості притаманні двостулковим молюскам?
• Яке значення молюсків у природі?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.