Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Різноманітність тварин
РИБИ. РІЗНОМАНІТТЯ. РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЗНАЧЕННЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
• освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю кісткових риб, їхньою роллю в природі й житті людини;
• розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
• виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці «Розмноження й розвиток риб», «Тип Хордові. Надклас Риби», «Морські риби», «Прісноводні та прохідні промислові риби», зображення риб.
Базові поняття й терміни: акули, скати, кистепері, дводишні, осетрові, окуневі, коропові, лососеві, зграйні риби, промислове значення.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Хто такі риби?
• Де живуть риби?
• За якими ознаками тварин відносять до риб?
• Які особливості притаманні хрящовим рибам?
• Як розмножуються риби?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди Хрящові риби
Представниками класу є акули, скати й химери. Деякі види акул можуть нападати на людину. Серед скатів є отруйні види, а також види, що генерують електричний струм.
Деякі види вживають в їжу. Шкіру можна використовувати в промисловості.
Кісткові риби
(Бесіда із заповненням таблиці)
Група риб |
Особливості будови й життєдіяльності |
Значення |
Представники |
Кистепері |
Єдиний сучасний вид — латимерія, нащадок групи, що вимерла в крейдяному періоді. Від цієї групи походять усі наземні хребетні. Парні плавці, що служать для опори об дно, з мускулистою лопаттю, що має скелетну вісь. Тіло товсте, коротке, вкрито масивною лускою, є клоака |
Промислове значення незначне. Об’єкт дослідження як «жива копалина» |
Латимерія |
Дводишні |
Давня група риб, більшість видів якої вимерло. Кілька сучасних видів живе в Африці (протоптеруси), Південній Америці (лепідосирен) і Австралії (неоцератод). Парні плавці джгутоподібні або листоподібні (у неоцератода).Поряд із зябровим диханням є й легеневе дихання |
Протоптеруси й лепідосирен — об’єкт місцевого промислу,неоцератод — об’єкт охорони |
Протоптеруси, лепідосирен, неоцератод |
Осетрові |
За формою тіла схожі на акул, передня частина голови (рило) видовжена, хвіст нерівнолопатевий, велика луска утворена кістковими щитками. Тіла хребців нерозви- нені, є лише верхні й нижні дуги. Крізь хребет проходить хорда. Харчуються переважно донними безхребетними |
Мають велике промислове значення. Особливо цінуються м’ясо та ікра. Багато видів розводять штучно |
Білуга, калуга, стерлядь, осетер, севрюга, бестер (гібрид білуги й стерляді) |
Коропові |
Промені в плавцях м’які, зуби на щелепах відсутні, але є глоткові зуби (розташовані на останній зябровій дузі). Плавальний міхур сполучений зі стравоходом. В основному прісноводні риби, деякі живуть у прісноводних ділянках морів, але нерестяться в річках |
Мають велике промислове значення. Багато видів розводять штучно |
Короп, вобла, тараня, сазан,дзеркальний короп, карась, лин,лящ, білий амур, золоті рибки |
Окуневі |
Форма й розміри різноманітні. Довжина тіла — від 1 см до 5 м, маса — до 900 кг. У плавцях є тверді колючі промені. Плавальний міхур не сполучений зі стравоходом. Найчисленніша група кісткових риб (близько 6 500 видів). Живуть у всіх типах прісних і солоних водойм |
Мають велике промислове значення. Деякі види потребують охорони (строкатий йорж, золотавий бичок) |
Річковий окунь, судак, ставрида, бички, тунець, меч-риба |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Які групи риб вам відомі?
• Яке значення для людини мають осетрові риби?
• Яке значення в природі мають акули і скати?
• Які риби є небезпечними для людини?
• Які риби є об’єктом промислу?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.