Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Різноманітність тварин
ССАВЦІ. РІЗНОМАНІТТЯ. РОЛЬ У ПРИРОДІ ТА ЗНАЧЕННЯ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
• освітня: ознайомити учнів з розмаїтістю сучасних ссавців, їхньою роллю в природі й житті людини;
• розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;
• виховна: виховувати розуміння важливості існування для нашої планети всіх живих організмів, які на ній існують.
Обладнання й матеріали: таблиці «Ссавці», «Сумчасті», «Комахоїдні», «Примати», «Рукокрилі», «Ластоногі й Китоподібні», малюнки та фотографії ссавців.
Базові поняття і терміни уроку: однопрохідні, сумчасті, плацентарні, комахоїдні, примати, хижі, рукокрилі, китоподібні, крила, кіль, ехолокація, плавці, підшкірний шар жиру.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Хто такі ссавці?
• Де живуть ссавці?
• За якими ознаками тварин відносять до ссавців?
• Як розмножуються ссавці?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Бесіда з одночасним заповненням таблиці.
Група ссавців |
Особливості будови й життєдіяльності |
Значення для людини |
Представники |
Яйцекладні ссавці |
Розмножуються, відкладаючи яйця, плацента й соски відсутні. Зубів у дорослих форм немає. Є клоака. Наземні або напівводні форми |
Кількість яйцекладних незначна, істотного практичного значення не мають |
Качкодзьоб, єхидна, про- єхидна |
Сумчасті ссавці |
Комахоїдні, хижі, рослиноїдні та всеїдні. Є наземні, підземні, деревні та напівводні форми. У самиць є сумка для виношування дитинчат |
Деякі види є об’єктом промислу, деякі потребують охорони |
Кенгуру, опосуми, коала, комбат |
Комахоїдні |
Найбільш примітивні плацентарні ссавці. Передній відділ голови утворює хоботок. Живуть у наземному й водному середовищі, а також у ґрунті (кроти) |
Винищують безхребетних, які шкодять сільському й лісовому господарству, деякі види — об’єкт промислу |
Їжак звичайний, землерийка білозубка, кріт звичайний, хохуля |
Хижі |
Зуби значною мірою диференційовані. Ікла добре розвинені, із загостреними верхівками. Є хижі зуби (великі корінні із загостреним краєм). Ключиці рудиментарні або відсутні. Хижаки або всеїдні. Розміри тіла — від невеликих (11 см) до дуже великих (3 м) |
Багато видів — об’єкти промислу. Можуть завдавати шкоди тваринництву. Деякі види небезпечні для людини. Здатні переносити небезпечні захворювання |
Вовк, лисиця, песець, лев, рись,гепард, куниці, ведмеді, єноти, мангусти |
Примати |
Мають добре розвинені п’ятипалі кінцівки, великий палець руки протистоїть решті. Переважно деревні організми, але деякі перейшли до наземного способу життя. Харчуються змішаною їжею з переважанням рослинної |
Багато видів широко використовуються як об’єкти фізіологічних, біохімічних і медичних досліджень. Ряд видів потребує охорони |
Людина, горила, шимпанзе, орангутан, гібон, павіан, лемури |
Рукокрилі |
Здатні до активного польоту. Передні кінцівки перетворені на крила. Добре розвинений кіль і грудна мускулатура. Здатні до ехолокації. Рослиноїдні, хижаки або кровососи |
Регулюють кількість багатьох видів комах,крилани можуть завдавати шкоди садівництву (поїдають плоди), вампіри можуть бути переносниками цілої низки захворювань (наприклад, сказу) |
Руда вечірниця, калонг, нічниця велика, вампіри, підковоноси |
Китоподібні |
Форма тіла обтічна, рибоподібна, з горизонтальним хвостом, передні кінцівки перетворені на ласти, задні — редуковані. Живуть виключно у воді. Хижаки або планктоноїдні організми |
Багато видів є об’єктом інтенсивного промислу (м’ясо, жир, китовий вус, спермацет), що призвело до загрози їх зникнення |
Синій кит, дельфін- білобочка, морська свиня, чорноморська афаліна |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Які групи можна виділити серед ссавців?
• Які особливості притаманні однопрохідним?
• Які особливості притаманні сумчастим?
• Яке значення в природі мають хижі ссавці?
• Яке значення ссавці мають для людини?