Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Процеси життєдіяльності тварин
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 5 «ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ СКЕЛЕТІВ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН»
Цілі уроку:
• освітня: провести порівняння будови скелетів хребетних тварин, які належать до різних груп;
• розвивальна: розвивати вміння зіставляти і робити висновки, аналізувати інформацію і використовувати здобуті раніше знання;
• виховна: виховувати поважне ставлення до всієї природи взагалі та світу тварин зокрема.
Обладнання й матеріали: колекції, рисунки, фотографії і моделі скелетів різних груп хребетних тварин.
Базові поняття і терміни уроку: хребетні тварини, опорно-рухова система, скелет, кістки, суглоби, череп, хребет, кінцівки, хвіст.
Тип уроку: закріплення знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Навіщо тваринам потрібен скелет?
• Яку будову має опорно-рухова система кишковопорожнинних?
• Яку будову має опорно-рухова система кільчаків?
• Яку будову має опорно-рухова система членистоногих?
• Яку будову має опорно-рухова система молюсків?
• Які частини опорно-рухової системи забезпечують політ у комах?
Рис. 34. Скелет жаби
Рис. 35. Скелет птаха
Рис. 36. Скелет ссавця
III. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Тема роботи. Порівняння будови скелетів хребетних тварин Мета: ознайомитись з особливостями будови скелета хребетних тварин, які належать до різних груп.
Обладнання та матеріали: скелети хребетних тварин або їхні муляжі, плакати або слайди презентації із зображеннями будови скелету різних хребетних, підручник, зошит.
Хід роботи:
1. Використовуючи скелети тварин або їхні муляжі, зображення та матеріал підручника, ознайомтеся із особливостями будови скелету риб. Запишіть ці особливості у відповідні графи таблиці.
2. Використовуючи скелети тварин або їхні муляжі, зображення та матеріал підручника, ознайомтеся із особливостями будови скелету амфібій. Запишіть ці особливості у відповідні графи таблиці.
3. Використовуючи скелети тварин або їхні муляжі, зображення та матеріал підручника, ознайомтеся із особливостями будови скелету рептилій. Запишіть ці особливості у відповідні графи таблиці.
4. Використовуючи скелети тварин або їхні муляжі, зображення та матеріал підручника, ознайомтеся із особливостями будови скелету птахів. Запишіть ці особливості у відповідні графи таблиці.
5. Використовуючи скелети тварин або їхні муляжі, зображення та матеріал підручника, ознайомтеся із особливостями будови скелету ссавців. Запишіть ці особливості у відповідні графи таблиці.
Таблиця для заповнення
Група хребетних |
Особливості будови черепа |
Особливості будови скелета кінцівок |
Особливості будови хребта |
Риби |
|||
Амфібії |
|||
Рептилії |
|||
Птахи |
|||
Ссавці |
6. Формулювання висновків
Сформулюйте висновки практичної роботи, у яких укажіть, які особливості будови скелета є характерними для різних класів хребетних тварин.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.