Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Поведінка тварин
ПОВЕДІНКА ТВАРИН У ПРИРОДІ ТА МЕТОДИ ЇЇ ВИВЧЕННЯ
Цілі уроку:
• освітня: розглянути процеси, які визначають поведінку тварин; розвивати уявлення про методи вивчення поведінки тварин;
• розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше здобуті знання, зіставляти інформацію з різних джерел;
• виховна: виховувати повагу до праці вчених та розуміння знаходити правильні рішення шляхом дискусії.
Обладнання: таблиця «Рефлекторна дуга», фото й малюнки тварин, фрагменти відеофільмів.
Основні поняття й терміни: рефлекси, інстинкти, методи вивчення поведінки тварин.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Яку будову має нервова система членистоногих?
• Які функції в організмі тварин виконує репродуктивна система?
• Які форми розвитку тварин вам відомі?
• Які існують варіанти постембріонального розвитку тварин?
• Якою може бути тривалість життя у тварин?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Термін уведений 1858 року французьким зоологом І. Жофруа Сент-Ілером.
Засновником етології є лауреат Нобелівської премії Конрад Лоренц.
Етологія є одним із найважливіших розділів біологічних наук. Вона вивчає всі напрямки поведінкових актів тварин, взаємозв’язку та зміни їх у різних умовах навколишнього середовища і за різного стану організму. Етологія вивчає видовий та індивідуальний розвиток поведінкових актів, їхню зміну і пристосування до постійно мінливих зовнішніх умов, фізіологічні механізми, що є основою поведінкових актів. Вона сформувалася в 30-ті роки XX століття на базі зоології та еволюційної теорії.
Методи вивчення поведінки тварин
Методи вивчення поведінки у природі
• Спостереження.
• Кільцювання тварин.
• Моделювання.
Експериментальні методи
• Спостереження — це цілеспрямоване сприйняття і реєстрація поведінки
досліджуваного об’єкта.
Під час проведення спостереження дослідник не втручається в біологічні процеси. Будь-яке наукове спостереження проводять за певним планом
і з певними цілями. Результати спостереження занотовують. Форма реєстрації результатів може бути різною: у вигляді нотаток, малюнків, кіно- або фотозйомки чи аудіозапису.
• Моделювання — метод дослідження, в основі якого лежить імітація складних процесів зазвичай із використанням обчислюваної техніки.
Особливо ефективним є застосування такого методу у вивченні групових взаємовідносин та процесів зі значною тривалістю в часі.
• Експеримент — це метод дослідження, який передбачає активне втручання дослідника. Експерименти можуть проводити як у лабораторних умовах, так і в умовах природи.
Експериментальні методи належать до штучних, тому що тварини виконують певні дії за моделями, створеними людиною.
Перелік деяких експериментальних методів:
а) Ізольоване вирощування малят для виявлення природних і набутих рефлексів.
б) Метод лабіринтів — тварини шукають вихід із лабіринту.
в) Метод вживлення електродів у різні структури мозку дає можливість вивчати, які відділи мозку відповідають за ту чи іншу поведінку.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Що таке етологія?
• Яких вчених-етологів ви знаєте?
• Які методи використовують під час етологічних досліджень?
• У яких випадках під час проведення етологічних досліджень раціональним є застосування спостереження?
• У яких випадках під час проведення етологічних досліджень раціональним є застосування моделювання?
• У яких випадках під час проведення етологічних досліджень раціональним є застосування експерименту?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.