Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Різноманітність тварин
ПОНЯТТЯ ПРО КЛАСИФІКАЦІЮ ТВАРИН
Цілі уроку:
• освітня: дати поняття про царство Тварини, показати положення тварин у системі органічного світу, познайомити з основами класифікації тварин;
• розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
• виховна: виховувати розуміння єдності всього живого, бережливе ставлення до життя та розуміння відповідальності людини за наслідки її діяльності.
Обладнання і матеріали: таблиці й рисунки із зображеннями тварин, таблиці «Будова клітини рослин», «Будова клітини тварин», «Класифікація рослин і тварин»
Базові поняття й терміни уроку: царство, дроб'янки, рослини, гриби, тварини, зоологія, номенклатура, таксони, систематика, вид, рід, родина, ряд, клас, тип.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Які типи тканин зустрічаються у тварин?
• Назвіть основні особливості будови нервової тканини.
• Назвіть основні особливості будови м’язової тканини.
• Які функції виконує травна система?
• Які функції виконує видільна система?
• Які органи входять до складу дихальної системи?
• Які органи входять до складу нервової системи?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Визначення місця тварин у системі живих організмів
Нагадавши про розподіл живих організмів на прокаріотів і еукаріотів, розповісти про поділ над царства Еукаріоти на царства Гриби, Рослини і Тварини. Звернути увагу на різницю в будові клітин представників різних царств, а також на їхні відмінності у способі живлення (рослини — автотрофи, гриби і тварини — гетеротрофи).
Показати, що тварини є групою, яка заселила нашу планету від глибин океанів до атмосфери. Розповідаючи про особливості будови тварин, треба показати три їхні основні форми — одноклітинні (організм складається з однієї клітини), колоніальні (організм складається з групи однакових клітин, з’єднаних між собою) і багатоклітинні (організм складається з великої кількості клітин, що відрізняються за своєю будовою і функціями, які виконують).
Основні принципи систематики тварин
Слід нагадати учням, що основні систематичні категорії ввів у науку шведський учений Карл Лінней. Провести порівняння систематичних категорій рослин і тварин. В обох групах основною систематичною категорією є вид (видова назва складається з двох латинських слів, перше з яких є назвою роду, а друге — видовим епітетом). Близькі види об’єднуються в роди, а роди в родини.
Близькі родини тварин об’єднуються в ряди (у рослин — у порядки), а ряди становлять клас. Класи тварин об’єднуються в тип (у рослин — у відділ). Сукупність усіх типів і становить царство Тварини.
Рис. 4. Різноманіття тварин Приклади класифікації тварин
Організм |
Тутовий або шовковичний шовкопряд |
Лисиця |
Царство |
Тварини |
Тварини |
Тип |
Членистоногі |
Хордові |
Клас |
Комахи |
Ссавці |
Ряд |
Лускокрилі |
Хижі |
Родина |
Справжні шовкопряди |
Собачі |
Рід |
Шовкопряд |
Лисиця |
Вид |
Шовкопряд шовковичний |
Лисиця звичайна |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
• Чим відрізняється класифікація рослин і тварин?
• На які групи поділяється царство тварин?
• Які систематичні категорії використовують у класифікації тварин?
• Хто запропонував принципи сучасної класифікації тварин?
• Навіщо потрібно створювати класифікацію тварин?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал із підручника.