Розробки уроків - Біологія 7 клас - Задорожний К. М. 2017
Організми і середовище існування
УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ
Цілі уроку:
• освітня: узагальнити, систематизувати і закріпити знання з теми;
• розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
• виховна: виховувати розуміння єдності всього живого, бережливе ставлення до життя та розуміння відповідальності людини за наслідки її діяльності.
Обладнання й матеріали: таблиці або слайди презентації, фотографії, із зображення діяльності людини зі збереження біорізноманіття та охорони природи.
Базові поняття і терміни уроку: чинники середовища, тварини, адаптація, охорона природи, Червона книга, заповідник, заказник, національний парк.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
• Що таке екологічне мислення?
• Що таке пам’ятка природи?
• Які види природоохоронюваних територій вам відомі?
• Навіщо людям потрібно розвивати екологічне мислення?
• Навіщо потрібна екологічна етика?
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Завдання для перевірки знань з теми
Варіант 1
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Антропогенним чинником є:
а) клімат; б) паразити; в) аеротехногенне забруднення.
2. Взаємодія двох організмів, яка приносить користь їм обом, — це:
а) паразитизм; б) мутуалізм; в) коменсалізм.
3. До Червоної книги України занесений:
а) тюлень-монах; б) горобець домовий; в) хрущ травневий.
Напишіть «так», якщо ви згодні із наведеним твердженням, або «ні», якщо не згодні:
№ |
Твердження |
«Так» або «ні» |
4 |
Будь-яка тварина входить до складу якогось ланцюга живлення |
|
5 |
Озеро є екосистемою |
|
6 |
Людина впливає на природу тільки позитивно |
7. Дайте визначення. Заповідник — це _______________________________.
8. Дайте відповідь на запитання.
Як антропогенні чинники діють на тварин?
Варіант 2
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Біогенним чинником є:
а) клімат; б) паразити; в) аеротехногенне забруднення.
2. Взаємодія двох організмів, яка приносить одному з них користь, а другому шкоду, — це:
а) паразитизм; б) мутуалізм; в) коменсалізм.
3. До Червоної книги України занесений:
а) тарган рудий; б) саламандра вогняна; в) хрущ травневий.
Напишіть «так», якщо ви згодні із наведеним твердженням, або «ні», якщо не згодні:
№ |
Твердження |
«Так» або «ні» |
4 |
Є тварини, які не входять до складу ланцюгів живлення |
|
5 |
Ліс є екосистемою |
|
6 |
Людина впливає на природу тільки негативно |
7. Дайте визначення. Заказник — це_____________________________________________.
8. Дайте відповідь на запитання.
Як біогенні чинники діють на тварин?
Варіант 3
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Абіогенним чинником є:
а) клімат; б) паразити; в) аеротехногенне забруднення.
2. Взаємодія двох організмів, яка приносить одному з них користь, а для другого є нейтральною, — це:
а) паразитизм; б) мутуалізм; в) коменсалізм.
3. До Червоної книги України занесений:
а) ворона сіра; б) колорадський жук; в) скопа.
Напишіть «так», якщо ви згодні із наведеним твердженням, або «ні», якщо не згодні:
№ |
Твердження |
«Так» або «ні» |
4 |
Ланцюги живлення існують в усіх екосистемах |
|
5 |
Калюжа є екосистемою |
|
6 |
Людина на природу не впливає взагалі |
7. Дайте визначення.
Національний парк — це _____________________________________.
8. Дайте відповідь на запитання.
Як абіогенні чинники діють на тварин?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ВИВЧЕННЯ ТЕМИ