Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015
Різноманітність тварин
ЧЛЕНИСТОНОГІ. ПАВУКОПОДІБНІ
Цілі: розглянути основні ознаки павукоподібних; розвивати вміння виявляти значення у природі й для людини.
Очікувані результати:
учні:
• аналізують ознаки павукоподібних;
• пояснюють процеси життєдіяльності;
• з'ясовують значення павукоподібних у природі й для людини.
Основні поняття й терміни: отруйні залози; ловильна сітка; хеліцери, павутинні бородавки; процеси життєдіяльності.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: колекція павукоподібних; таблиці, фото, малюнки, фрагменти відеофільмів.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. «Асоціативний кущ»
• Членистоногі. Які асоціації викликають в учнів?
(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)
2. Закінчити речення
1) До типу Членистоногі належать класи:_______ .
2) Відділи тіла_____________________________ .
3) Скелет_______________ ,_________________ .
4) Особливість кінцівок:_____________________ .
5) У ракоподібних___ відділи тіла:_____ і________ .
6) На голові в ракоподібних____ вусиків,_____ очі.
7) В їжу ракоподібні споживають______________ .
8) Краби мешкають у_______________________ .
3. «Вільний мікрофон»
• Яке значення ракоподібних у природі й для людини?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Загальні ознаки павукоподібних
1. Два відділи тіла: головогруди, черевце.
2. Покрив хітиновий, м’який.
3. Перша пара кінцівок — хеліцери, необхідна для вбивання здобичі, друга пара — ногощупальці, виконує функцію органів дотику і смаку. Останні чотири пари — ходильні ноги, які вкриті волосинками.
4. На черевці кінцівки відсутні або видозмінені в легеневі мішки, павутинні бородавки.
5. Ротовий апарат смоктальний.
6. Розвиток прямий, яйця відкладає самиця в кокон.
7. Статевий диморфізм.
8. Багато видів будує ловчі сітки.
2. Особливості зовнішньої будови (на прикладі павука-хрестовика)
1) Самиці за розмірами більше самців (статевий диморфізм).
2) На верхньому боці черевця пігментний малюнок у вигляді хреста.
3. Статева система
Роздільностатеві. У самиць яєчник і яйцепроводи.
У самців сім’яник і сім’япроводи.
4. Процеси життєдіяльності
1) Живлення
Павуки за типом живлення — хижаки (м’ясоїдні), павуки харчуються комахами й іншою дрібною живністю. Деякі навіть їдять невеликих мишей і рибок, а великі павуки — навіть птахів і жаб. Відрізняючись канібальськими звичками, більшість павуків не гидують і своїми побратимами.
Павуки отруйними щелепами впорскують у свою здобич травний сік. Невдовзі павук всмоктує напівперетравлену рідку їжу.
2) Розмноження
Павуки роздільностатеві, запліднення внутрішнє.
Для розвитку яйця потрібні поживні речовини, і самиці можуть з’їсти самця одразу після запліднення. Деякі види павуків- самців приносять самицями комах перед спаруванням.
5. Різноманітність павукоподібних
• Павуки:
• павук-сріблянка;
• павук-хрестовик;
• павуки-землекопи;
• каракурт;
• тарантул.
• Скорпіони:
• кримський скорпіон.
• Кліщі:
• павутинні кліщі;
• галові кліщі;
• борошняні кліщі;
• свербуни-нашкірники;
• свербуни-шкіроїди;
• залозниці вугрові.
6. Значення павукоподібних
У природі |
Для людини |
1. Ланка в ланцюзі живлення. 2. Ґрунтові кліщі беруть участь у ґрунтоутворенні. 3. Зменшують чисельність шкідників рослин |
1. Можна споживати в їжу. 2. Знижують шкідників сільського господарства. 3. Є отруйні види. 4. Шкідники сільськогосподарських культур. 5. Знищують продовольчі товари, шкірні вироби. 6. Спричиняють хвороби. 7. Переносники інфекційних хвороб (енцефаліт) |
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності
2. «Вільний мікрофон»
• Порівняти ракоподібних і павукоподібних.
(Можлива робота в малих групах.)
3. «Мозковий штурм»
• З розвитком якої системи пов’язано ускладнення поведінки павукоподібних?
4.«Ерудити»
Загадки про павуків
(Робота в малих групах. Учні загадують загадки по черзі.)
ПАВУК
Висить сито, не руками збудоване.
Одягу не шию, а ткати — тчу.
На стіні в кутку мохнач,
Він мисливець, він і ткач.
Довгорукий дідок
В куточку сплів гамачок,
Запрошує: «Мошки!
Відпочиньте трошки!»
Повзла комашка
На великий ромашці.
Але спурхнула поспіхом
І заплуталася в мережах.
Вгадайте, діти:
Хто розставив сіті?
У темному куточку живе,
Шовкову нитку плете,
Він крадькома сюди забрався,
Будувати новий будинок зібрався.
Вміє гарно він пірнати
І в воді не потопати.
Дім його зоветься «дзвін»,
Хоч ніяк не дзвенить він.
(Павук-сріблянка)
Як заразишся ним, друже,
Будеш чухатися дуже.
(Коростяний свербун)
Ножиці в руках тримає
І кліщі новенькі має.
Має довге черевце,
Яке жалить боляче.
(Скорпіон)
Сидить у куточку та тче сорочку.
(Павук)
5. Тести
1) До павукоподібних належать:
а) мухи;
б) краби;
в) скорпіони;
г) каракурти.
2) У павукоподібних вусики:
а) відсутні;
б) одна пара;
в) дві пари;
г) три пари.
3) У павукоподібних ходильних ніг:
а) одна пара;
б) дві пари;
в) три пари;
г) чотири пари.
4) Павукоподібні живляться в такий спосіб:
а) трупами тварин;
б) нападають на живу здобич;
в) споживають нектар;
г) споживають гриби.
5) У природі павукоподібні:
а) ґрунтоутворювачі;
б) лікують інших тварин;
в) регулюють чисельність комах;
г) їжа для птахів.
Ключ: 1 — в, г, 2 — а, 3 — г, 4 — б, 5 — а, в, г.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ