Усі уроки біології 7 клас - 2015 рік

ТЕМА 1. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

УРОК 12 ЧЛЕНИСТОНОГІ. КОМАХИ

Цілі: розглянути ознаки комах, їхню різноманітність; розвивати вміння виявляти значення комах у природі й для людини.

Очікувані результати:

учні:

■ аналізують ознаки комах;

■ пояснюють процеси життєдіяльності;

■ з'ясовують значення комах у природі й для людини.

Основні поняття й терміни: процеси життєдіяльності, крила, різноманітність ротового апарату, прямий і непрямий розвиток.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: колекції комах, фото, малюнки, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Асоціативний кущ»

ü  Павукоподібні. Які асоціації викликають в учнів?

(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

2. «Мозковий штурм»

Порівняння ракоподібних і павукоподібних

Ознаки

Ракоподібні

Павукоподібні

1. Відділи тіла

   

2. Вусики

   

3. Ходильні ноги

   

4. Поведінка

   

3. Біологічні задачі (робота з Інтернетом, довідниками)

1) Павуки мають прості очі, багато кліщів узагалі не мають очей. Що замінює кліщам зір?

2) Яку групу павукоподібних вивчають лікарі, агрономи, ветеринари? (Кліщі)

3) Для чого кліща, який проник у шкіру, мажуть мазями або жиром?

4) Яка особливість ротового апарату кліщів? Чи можна виривати кліщів зі шкіри?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознаки комах

1) Три відділи тіла: голова, груди, черевце.

2) На голові одна пара членистих вусиків.

3) Ротовий апарат залежить від способу живлення: гризучий (тверда їжа), колючо-сисний (рідка їжа), сисний (хоботок).

4) Три пари ходильних ніг (ходильного, бігального, стрибального типу; у ґрунтових комах перша пара — копальні ноги, у водних — плавальні ноги).

5) У багатьох є крила (пристосовані до польоту).

6) Ускладнена нервова система, складна інстинктивна поведінка, є суспільні види.

2. Особливості зовнішньої будови (на прикладі травневого хруща)

Практична робота № 1 «Виявлення ознак пристосування комах до способу життя»

Опорні ознаки

1) На голові: очі, вусики, ротовий апарат.

2) До грудей прикріплені дві пари крил: тверді (надкрила) і м’які.

3) Черевце нерухомо з’єднане з грудями, за розкритих крил видно по боках дихальці.

4) Ротовий апарат гризучий.

3. Статева система

Роздільностатеві. У черевній порожнині розташовані парні яєчники або сім’яники.

4. Процеси життєдіяльності

Розвиток із повним перетворенням — метаморфозом.

Яйце → личинка → гусінь → лялечка → імаго (молода комаха)

У деяких комах розвиток прямий.

Яйце → личинка → молода комаха У дорослих комах і гусені різне середовище існування та їжа.

З повним перетворенням розвиваються: жуки, метелики, мухи, мурахи, бджоли.

З неповним перетворенням розвиваються: таргани, воші, сарана, клопи.

5. Різноманітність комах

Групи комах

Особливості

Види

1. Таргани

Не здатні до польоту. Ротовий апарат гризучий

Руді таргани. Чорні таргани

2. Прямокрилі

Стрибальні задні ноги.

Добре розвинутий слух. Ротовий апарат гризучий. Деякі види сарани здатні до масового розмноження

Коники.

Капустянка.

Сарана

3. Твердокрилі, або Жуки

Тверді надкрила. Гризучий ротовий апарат

Жук-плавунець.

Жук-олень.

Довгоносик.

Сонечко

4. Лускокрилі, або Метелики

Крила м’які, вкриті лусочками. У дорослих форм ротовий апарат сисний. У гусені — гризучий

Капустяний білан.

Махаон.

Шовкопряди

6. Значення комах

У природі

Для людини

1. Ланки в ланцюгах живлення.

2. Санітари лісу.

3. Запилення рослин.

4. Участь у ґрунтоутворенні.

5. Шкідники рослин

1. Шкідники сільськогосподарських рослин.

2. У разі укусів спричиняють алергію.

3. Переносники інфекційних хвороб.

4. Бджільництво, розведення шовкопрядів.

5. Біоніка: використання «патентів» природи.

6. Естетичне значення

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з текстом підручника, доповнення конспекту в разі необхідності

2. Особливості зовнішньої будови

Ознаки

Особливості

1. Відділи тіла.

2. Покрив.

3. Органи, які розташовані на голові.

4. Органи, що розташовані на грудях.

5. Особливості черевця

 

3. Гра «Знайомі та незнайомці»

ü  Відгадати загадки, з’ясувати значення комах для людини та природи.

Удень спить, а як ніч прийде — на вогонь летить.

Відповідь на загадку: нічний метелик.

Блідо-голубенький

Ліхтарик маленький,

Влітку уночі

Мигає в кущі.

Відповідь на загадку: світлячок.

Сіреньке літа, сіреньке гуде, а жовтеньке — носить.

Не мотор, а гуде, не пілот, а летить, не гадюка, а жалить.

Відповідь на загадки: бджола.

Летить дід — сів на цвіт, волосинки розгортає, солоденького шукає.

Відповідь на загадку: джміль.

Летить — виє, сяде — риє.

Відповідь на загадку: жук.

Ніс довгий, а голос дзвінкий.

Не звір, не птиця, а ніс, як спиця.

Відповідь на загадки: комар.

Довкола нас в’ється, а в руки не дається.

Відповідь на загадку: муха.

Модниця крилата,

Смугасте плаття.

Зростанням хоч і дитина,

Вкусить — буде погано.

Відповідь на загадку: оса.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити