Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015

Різноманітність тварин
РІЗНОМАНІТНІСТЬ ЧЛЕНИСТОНОГИХ

Цілі: узагальнити знання учнів про значення членистоногих у природі та для людини; розвивати вміння визначати взаємозв'язок будови організму й середовища існування.

Очікувані результати:

учні:

• розпізнають класи членистоногих;

• характеризують пристосування членистоногих до певних середовищ існування;

• аналізують значення членистоногих у природі та для людини.

Основні поняття й терміни: відділи тіла, ходильні ноги, органи виділення,

органи дихання, крила, ротовий апарат.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: колекції членистоногих, фото, малюнки.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

(Кооперативно-групова робота)

«Зоологічний КВК»

1- ша команда — Ракоподібні.

2- га команда — Павукоподібні.

3- тя команда — Комахи.

(Команди визначають капітанів, назву, девіз.)

1. Розминка «Надзвичайна тварина»

•  Визначити клас тварини або ознаки класів.

1. Дві пари вусиків.

2. Твердий хітиновий покрив.

3. Чотири пари ходильних ніг.

4. Дві пари крил.

5. Три відділи тіла.

6. Зябра.

2. «Дослідники»

Практична робота «Різноманітність членистоногих»

•  Визначити за колекціями, фото, малюнками представників свого класу.

•  За якими ознаками визначили тварин?

•  Що спільного в усіх тварин?

3. «Веселі ентомологи»

•  Відгадати загадки, з’ясувати значення комах для людини.

Серед літа біля липки

Виграють сопілки, скрипки.

Це не скрипки, не сопілки,

То медок збирають...

(бджілки)

Вертоліт такий маленький

Сів на квітку золотеньку.

Усміхнулася кульбабка:

Завітала в гості.

(бабка)

Хто літає над лужком,

Наче вертоліт,

За пальне поп’є нектар

Й знову у політ?

(Бабка)

Літає по-пташиному,

Реве по-бичому.

(Жук)

Хоч не олень — роги має,

І не птиця, а літає.

Чорний-чорний, а не крук,

Це малий, моторний...

(жук)

Восени в щілину забереться,

А навесні прокинеться.

Не птах, а літає,

З хоботом, а не слон,

Ніхто не приручає,

А на нас сама сідає.

(Муха)

Ні звір, ні птах,

А ніс, як спиця.

Хто його вбиває,

Той кров свою проливає.

(Комар)

І сюркоче, і співає,

Заливається, як дзвоник,

Називають його.

(коник)

Прилетіла цокотуха,

Щось торочить понад вухом.

Всім набридла байка ця

Без початку і кінця.

(Муха)

Навесні барвиста квітка

На галявині розквітла.

Лиш поглянути хотіли —

Враз знялась і полетіла.

(Метелик)

Гадав маленький Слава,

То — квіточка яскрава.

Хотів зірвати квітку,

Вона ж — угору, дітки.

(Метелик)

Що то є за гість:

Ніжок має шість,

Аж чотири крильця має,

По квітках собі літає?

Не бджола, не джмелик —

Зоветься.

(метелик)

Стрибає пружинка —

Зелена спинка —

З трави на билинку,

З гілки на стежку.

Чемпіон зі стрибків

Скаче, скаче по лужкам.

(Коник)

Летить — пищить,

Сяде — мовчить.

Хто його вб’є,

Свою кров проллє.

(Комар)

4.«Ерудити»

Хто швидше розгадає кросворди. Зовнішня будова

По горизонталі:

1. Забарвлення внаслідок заломлення світла. (Фізичне)

2. Віск вкриває зверху... скелет. (Хітиновий)

5. Найбільш отруйні гусені. (Волохаті)

7. Барвники хітину. (Хімічні)

8. Від отрути гусені на шкірі людини виникає... (запалення).

10. Шкірні залози певних комах виділяють... (отруту).

12. Тип польоту комах. (Махальний)

По вертикалі:

3. Залози покривів тіла виділяють... (віск).

4. Функція волосків із покривів комах. (Рецепторна)

6. Видозмінений яйцеклад бджіл. (Жало)

9. У клопів є залози, які виділяють... речовини. (Пахучі)

11. У комах ніг. пари. (Три)

Кліщі

1. Бере участь у ґрунтоутворенні. (Панцирний)

2. Живиться соками рослин. (Павутинний)

3. Утворюють пухлини на листках дерев. (Галові)

4. Псує насіння злакових. (Борошнинний)

5. Смокче кров собак. (Собачий)

6. Переносник вірусу енцефаліту. (Тайговий)

7. Паразит жуйних парнокопитних. ( Бичачий)

8. Шкідник плодових культур. (Червоний плодовий)

9. Збудник демодекозу. (Вугрова залозниця)

10. Псує продукти в коморах. (Коморний)

11. Збудник корости. (Коростяний свербун)

12. Груда кліщів, які живляться кров’ю. (Іксодові)

Павуки

1. На спині візерунок у вигляді хреста. (Хрестовик)

2. Дуже великий тропічний павук, може живитися пташенятами. (Птахоїдголіаф)

3. Будують нірки у ґрунті. (Землекопи)

4. Є в Україні, від укусів виникає різкий біль, набряки. (Тарантул)

5. Є в Україні, отрута діє на нервову систему. (Каракурт)

6. Будує дім із повітрям під водою. (Сріблянка)

7. Однакове ім’я з ракоподібним. (Краб)

8. Живе поряд із людиною. (Хатній)

9. Живуть у печерах без світла. (Печерні)

10. «Царський» тропічний павук. (Імператорський)

11. Загальна назва тарантулів і скорпіонів. (Вовки)

12. Павук-спортсмен. (Стрибун)

5. «Знавці»

Кожна команда голосно називає по одному значенню представників не свого класу. Інші команди говорять свою назву, якщо ознака стосується їхнього класу. Після закінчення команди з’ясовують значення свого класу в природі та для людини.

6.«Екологи»

Визначити екологічні засоби боротьби з комахами-шкідниками.

Фізичні

Хімічні

Агротехнічні

Біологічні





IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити