Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015

Різноманітність тварин
МОЛЮСКИ

Цілі: розглянути особливості молюсків; розвивати вміння аналізувати ознаки класу Черевоногі, їхнє значення у природі та для людини.

Очікувані результати:

учні:

• визначають ознаки молюсків;

• аналізують ознаки черевоногих;

• пояснюють значення черевоногих у природі та для людини;

• називають представників черевоногих.

Основні поняття й терміни: черепашка, мантія, відділи тіла, процеси життєдіяльності, середовище існування, живлення.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: колекція черепашок черевоногих, фото, малюнки, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ «Асоціативний кущ»

•  Молюски. Які асоціації викликають в учнів?

(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознаки молюсків

1) Двобічна симетрія або асиметричні.

2) Тіло не сегментоване, має три відділи: голова, тулуб, нога (різний розвиток по класах).

3) Є складка шкіри — мантія, яка вкриває мантійну порожнину.

4) Середовища існування: вода, ґрунт, суходіл.

2. Різноманітність молюсків

• Черевоногі:

• ставковик;

• слимак виноградний;

• тритон;

• голий слизун.

•  Двостулкові:

• беззубка (жабурниця);

• перлівниця;

• дрейсена;

• устриця;

• мідії.

•  Головоногі:

• каракатиця;

•  кальмар;

• восьминіг;

• наутілус.

3. Ознаки черевоногих (на прикладі виноградного слимака)

1) Три відділи тіла: голова, тулуб, нога.

2) На голові дві пари щупалець: коротка пара — органи дотику, на довгій парі розташована пара простих очей.

3) Тулуб оточений спіральною черепашкою, яка має отвір — устя.

4) Черепашка складається з вапна і зверху вкрита шаром рогоподібної речовини (за розрахунками Ньютона, спіральна будова черепашок відповідає спіральній структурі Всесвіту).

4. Статева система

Є роздільностатеві (мають зябра), гермафродити (легеневі). Запліднення внутрішнє, розвиток прямий.

Чоловічі статеві залози — сім’яники (сперматозоїди — гаплоїдні чоловічі статеві клітини), яєчники (яйцеклітини — гаплоїдні жіночі статеві клітини).

5. Процеси життєдіяльності

1) Водні легеневі види, як і сухопутні, дихають атмосферним повітрям.

2) Більшість видів рослиноїдні, відділяють рослинні клітини терткою язика.

У хижих молюсків слинні залози виділяють речовини, які розчиняють черепашки інших молюсків.

6. Значення

У природі

Для людини

1.    Ланка в ланцюзі живлення.

2. Утворення осадових порід (давні головоногі).

3. Проміжні хазяї паразитичних червів.

4. Завдають шкоди водним спорудам

1. Виноградного слимака споживають у їжу.

2. Шкодять сільському господарству.

3.    Виготовлення прикрас

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з текстом підручника, доповнення конспекту в разі необхідності

2. «Дослідники»

(Робота в малих групах)

Лабораторне дослідження «Будова мушлі молюсків»

(Робота з колекціями мушель)

Опорні питання

1) Зовнішній шар.

2) Внутрішній шар. (Перламутровий)

3) Напрямок завитка мушлі.

3. Біологічні задачі

1) У слині хижих молюсків міститься 2-4 % H2SO4 Із чим це пов’язано?

2) Деякі види рослиноїдних молюсків у посуху можуть впадати в сплячку (закриваються в черепашці). Яке значення має це явище?

3) На фермах, де вирощують виноградних слимаків, до виноградних листків додають крейду. Для чого вона потрібна слимакам?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити