Усі уроки біології 7 клас - 2015 рік

ТЕМА 1. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

УРОК 18 РИБИ

Цілі: розглянути особливості риб; розвивати уявлення про пристосування риб до життя у воді.

Очікувані результати:

учні:

■ аналізують ознаки риб;

■ пояснюють пристосування риб до життя у воді;

■ характеризують особливості хрящових і кісткових риб;

■ називають представників хрящових і кісткових риб.

Основні поняття й терміни: процеси життєдіяльності; хрящовий і кістковий скелет, луска, бічна лінія, плавці.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: муляжі риб, таблиці, фото, малюнки, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Асоціативний кущ»

ü  Небезпечні безхребетні. Які асоціації викликають в учнів? (Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

2. «Мозковий штурм»

ü  Чому в час польотів у далекий космос, розшифровки генома людини гостро постає проблема педикульозу?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Ознаки риб

1) Хребетні холоднокровні тварини.

2) Середовище існування — водне.

3) Органи руху — плавці (парні й непарні).

4) Відділи тіла: голова, тулуб, хвіст.

5) Шкіра вкрита лускою та слизом.

6) Особливий орган чуття — бічна лінія.

2. Різноманіття риб

■ Хрящові риби:

• хрящовий скелет;

• відсутні зяброві кришки.

■ Кісткові риби:

• кістковий скелет;

• є зяброві кришки.

3. Особливості зовнішньої будови

(Самостійна робота з підручником або муляжами)

Опорні питання

1. Значення слизу на лусках.

2. Функції плавців.

3. Чому спинний бік темний, а черевний — світлий?

4. Статева система

Риби роздільностатеві. Добре розвинуті статеві залози і протоки.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. «Веселі рибалки»

ü  Відгадайте загадки, визначте середовище існування риб, їхні класи.

Вудки лиш позакидали, щось одразу упіймали.

Рибонька нівроку, ну а зветься... (окунь).

Хочеш рибку цю піймати —

Треба черв’ячка їй дати.

Хоч і хижий, та не щука,

І на вигляд геть не злюка.

(Окунь)

Стась закинув вудку в річку, піймав рибку невеличку.

Та пустив її з руки, бо кусались плавники. (Йорж)

Ляже й спить на глибині

З шаром мулу на спині.

Тільки вуса повертає,

Що навколо — все він знає!

(Сом)

Щоб рибину цю піймати,

Слід її нагодувати.

Наварити бараболі

І гороху, що у полі.

(Короп)

В річці риба проживає —

Довгу морду вона має,

Гострі зуби, хижу вдачу

В річці всі від неї плачуть.

У ставку найбільша злюка —

Це зубаста хижа...

(Щука)

Упіймав Івасик рибку,

Але витягнути — мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась.

(Щука)

Крила є, та не літає, ніг нема, а не доженеш, зуби є, та не порахуєш. (Щука)

Не дрімають карасі, знають добре геть усі: стерегтись потрібно злюки — хижої, страшної. (щуки).

Чорну гадюку візьму я в руку — вона не вкусить. (В’юн)

Хоч малий, та силу має —

З рук миттєво висковзає!

Схожий зовні на змію,

Має чималу сім’ю.

(В’юн)

Взимку ловиться і влітку

Вудкою або у сітку.

А коли злякається —

В мулі заховається.

(Карась)

У мулі він ховається, в сметані смажиться. (Карась)

Я ж не звір, а просто риба,

Хоч зубів у пащі тьма,

В мене є єдина хиба —

Друзів змалечку нема!

(Акула)

Хвостом виляє,

Зубаста, а не гавкає.

(Щука)

3. Кросворд «Хрящові риби. Зовнішня будова»

По горизонталі:

1. Пара отворів на голові хрящових риб. (Бризкальця)

2. На голові є... (рот).

3. Перший відділ тіла. (Голова)

4. Непарний плавець. (Анальний)

5. На голові є... (ніздрі).

6. Два непарних плавці. (Спинні)

7. Не мають кришок. (Зяброві щілини)

8. На тілі є… (бічна лінія).

9. Парні плавці. (Грудні)

10. Непарний великий плавець. (Хвостовий)

12. Шкіру вкриває. (плакоїдна луска).

По вертикалі:

11. Органи зору. (Очі)

4. «Мозковий штурм»

Як риби пристосовані до життя у воді?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити