Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015

Процеси життєдіяльності тварин
ДВА ТИПИ СИМЕТРІЇ ЯК ВІДОБРАЖЕННЯ СПОСОБУ ЖИТТЯ

Цілі: узагальнити знання учнів про опорно-рухову систему; розвивати уявлення про типи симетрії як відображення способу життя тварин.

Очікувані результати:

учні:

• називають типи симетрії;

• аналізують взаємозв'язок типів симетрії та способу життя тварин;

• порівнюють скелети хордових тварин.

Основні поняття й терміни: типи симетрії.

Тип уроку: узагальнення знань.

Обладнання: таблиці типів симетрії тварин, скелети хордових тварин.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

III. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Типи симетрії

(Самостійна робота з підручником)

Симетричними називають тіла, що складаються з таких частин, які шляхом деяких перетворень можуть бути суміщені одна з одною. Найістотнішими є два види симетричних перетворень:

•  площина ділить тіло на два рівні та дзеркально подібні половини;

•  пряма лінія, що проходить через тіло, під час повороту на певний кут навколо неї не змінює це тіло.

У тварин відомі такі типи симетрії:

1. Сферична, або кулеподібна, що має велику кількість осей симетрії, які перетинаються в одній точці — центрі симетрії. Це колоніальні променеві.

2. Променева, або радіальна симетрія, що має ділянки тіла, які симетрично повторюються навколо головної осі. Це кишковопорожнинні тварини: гідри, медузи, коралові поліпи.

3. Двостороння, або білатеральна симетрія, за якої одна поздовжня площина ділить тіло на дві дзеркально подібні половини. Таку симетрію мають більшість тварин починаючи з типу Плоскі черви.

4. Асиметрія — це відсутність указаних типів симетрії. Її мають черевоногі молюски, раки-самітники.

Формування різних видів симетрії тіла пов’язане з певним типом живлення, характером руху тварини та середовищем існування. Сферичні й радіально-симетричні форми пов’язані із середовищем, однорідним за трьома вимірами, і з нерухливим, малорухливим або пасивним характером руху.

Уважають, що така симетрія пов’язана з відмінностями рухів організмів угору — вниз, уперед-назад, тоді як їхні рухи направо- наліво абсолютно однакові. Порушення білатеральної симетрії неминуче призводить до гальмування руху однієї зі сторін і зміни поступального руху на круговий. Тому не випадково активно рухливі тварини двобічносиметричні. Але такий вид симетрії трапляється й у нерухомих організмів та їхніх органів. Вона виникає в цьому випадку внаслідок неоднаковості умов, у яких перебувають прикріплена й вільна сторони.

2. Загадки

•  Відгадайте загадки, визначте тип симетрії цих тварин і вид скелета.

У лусці мої боки —

Вони холодні та слизькі.

Плавать можу досхочу,

Та усе життя мовчу.

(Риба)

В річці риба проживає —

Довгу морду вона має,

Гострі зуби, хижу вдачу —

В річці всі від неї плачуть.

(Щука)

На дні річному проживаю,

Я небезпечні клешні маю,

Довгі вуса, чорні очі,

А вперед іти не хочу!

(Рак)

Він мисливець хоч куди —

Сітки ставить завжди.

А тоді сидить та слуха —

Чи не попадеться муха?

Вириватися не слід!

З’їсть він муху на обід.

(Павук)

Крильця прозорі в цього вертоліта,

Над нами літає він майже все літо.

Для нього посадочна смуга — кульбабка,

А цей вертоліт — звичайнісінька.

(бабка)

І не змій, і не звір,

І не жаба, і не птах:

Виповзає із нір —

Нагла смерть для комах.

(Ящірка)

Лягла під дубочком,

Згорнулась клубочком.

Обійди її,

Бережись.

(Змія)

Хто на собі свою хату носить? (Равлик)

Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

За вікном летить сніжок,

Піднялася віхола.

Але бачу я пташок,

Що сидять під стріхою!

Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці Звуться, діти.

(горобці)

Вдень я сплю, а прийде ніч,

Отоді вже — інша річ!

Я виходжу полювати —

Стережись, мишва хвостата!

Не злічу вже, скільки штук

За життя я з’їв гадюк.

Я колючий, мов будяк,

А зовуть мене.

(їжак)

Ходить хмуро між дубами,

Хижо клацає зубами,

Весь, як є, —

Жорстока лють,

Очі в нього так і ллють.

Зачаївся ось, примовк.

Грізний звір цей — звісно...

(вовк)

Щоб кравець — не кравець.

І щоб швець — так не швець.

А ножиці у руках

І щетинка у зубах.

(Рак)

У воді водиться,

З хвостом родиться,

А як виростає —

Хвіст відпадає.

(Жаба)

Засвітився на травинці

Вогник, ніби маячок.

Це з ліхтариком на спинці

Спочиває...

(світлячок)

Господар по стежці повзе,

На собі хатинку везе.

Друзі кличуть його Павлик.

Звісно, це рогатий.

(равлик)

Я вночі дзижчу на вухо,

Та не джміль я і не муха.

Непомітно вас я — кусь!

Й крові вашої нап’юсь.

(Комар)

В морі плаваю на дні,

Там спокійніше мені,

Як желе мої боки:

І прозорі, і м’які.

Якщо зловиш мене ти,

Можу руку обпекти!

(Медуза)

3. Практична робота № 5 «Порівняння будови скелетів хребетних тварин»

Мета: порівняти будову скелетів ссавців, визначити особливості (відмінності, подібність).

Опорні питання

1. Відгадайте кросворд.

2. Які кістки відсутні?

3. До яких відділів належать кістки?

«Птахи. Будова скелета»

По горизонталі:

1. Відділ хребта. (Грудний)

2. Відділ скелета. (Пояс передніх кінцівок)

3. Відділ хребта. (Крижовий)

4. Відділ скелета. (Задні кінцівки)

5. Відділ скелета. (Хребет)

6. Відділ хребта. (Хвостовий)

8. Відділ скелета. (Передні кінцівки)

9. Відділ скелета. (Грудна клітка)

10. Скелет голови. (Череп)

11. Складова поясу задніх кінцівок. (Таз)

По вертикалі:

2. Відділ хребта. (Поперековий)

7. Відділ хребта. (Шийний)

«Плазуни. Опорно-рухова система»

По горизонталі:

1. Відділ хребта. (Попереково-грудний)

2. Відділ скелета. (Грудна клітка)

3. Відсутня у змій. (Грудна клітка)

4. Відділ хребта. (Хвостовий)

5. Відділ хребта. (Крижовий)

6. Відділ хребта. (Шийний)

7. Активна частина опорно-рухової системи. (М’язи)

8. Відділ скелета. (Хребет)

10. До них прикріплюються ребра. (Грудні хребці)

11. Плоска кістка грудної клітки. (Грудина)

12. Частина грудної клітки. (Ребра)

По вертикалі:

9. Відділ скелета. (Череп)

«Земноводні. Опорно-рухова система»

По горизонталі:

2. Мозковий відділ черепа менше відділу... (лицьового).

3. М’язи, що виконують протилежні функції. (Антагоністи)

4. Грудна клітка. (Відсутня)

5. Пояс задніх кінцівок. (Тазові кістки)

6. М’язи, що виконують спільну функцію. (Синергісти)

7. Складові поясу передніх кінцівок. (Воронячі кістки)

8. Кістки тазу. (Лобкові)

9. Кістки тазу. (Клубові)

10. Кістки тазу. (Сідничні)

11. Складові поясу передніх кінцівок. (Лопатки)

12. У хвостатих є... ребер. (Зачатки)

По вертикалі:

1. Склад поясу передніх кінцівок. (Ключиці)

Висновок

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити