Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015

Процеси життєдіяльності тварин
ПОКРИВИ ТІЛА ТВАРИН, ЇХ РІЗНОМАНІТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ

Цілі: розглянути покриви тварин та їхні функції; розвивати вміння аналізувати й порівнювати.

Очікувані результати:

учні:

•  аналізують покриви тварин;

•  пояснюють функції покривів;

•  характеризують значення похідних шкіри;

•  порівнюють покриви хребетних і безхребетних тварин.

Основні поняття й терміни: ентодерма, кутикула, шкірно-м'язовий мішок, шкіра, похідні шкіри, функції шкіри.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиця «Шкіра тварин», малюнки й фото тварин із різними покривами тіла, опудала птахів і ссавців, лупи.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Асоціативний кущ»

•  Опорно-рухова система. Які асоціації викликає в учнів? (Складання схеми на дошці за відповідями учнів.)

2. «Поміркуйте»

1) Функції пересування.

2) Способи пересування.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Функції покривів

1) Захист від механічних, хімічних, фізичних пошкоджень тіла.

2) Захист від проникнення в тіло мікроорганізмів.

3) Пігменти шкіри захищають організм від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання.

4) У риб і амфібій шкіра бере участь у диханні.

•  У яких іще тварин покриви виконують функцію газообміну? (Губки, Кишковопорожнинні, Черви)

5) Рецептори. Є рецептори дотику, температурної чутливості, болю.

6) Видільна функція: виділення води, вуглекислого газу та інших речовин із потом.

7) Депо крові, води, мінеральних солей.

2. Різноманітність покривів

Тварини

Особливість покривів

1. Губки

2. Кишковопорожнинні

Два шари клітин:

• зовнішній — ектодерма,

• внутрішній — ентодерма

3. Плоскі черви

Шкірно-м’язовий мішок: сукупність епітелію та м’язів. У деяких у шкірі є залози, війки, джгутики

4. Круглі черви

Кутикула (зовнішній скелет)

5. Кільчасті черви

Шкірно-м’язовий мішок із залозами, кутикула

6. Членистоногі

Хітинова кутикула (зовнішній скелет).

У ракоподібних покрив твердий за рахунок нерозчинених мінеральних солей

7. Молюски

Черепашка, мантія

8. Риби

Шкіра, луска є або відсутня

9. Амфібії

Шкіра з великою кількістю залоз

10. Плазуни

Суха шкіра, панцир у черепах

11. Птахи

Шкіра з пір’ям

12. Ссавці

Шкіра з волоссям — хутром

3. Будова шкіри ссавців

1) Епідерміс — багатошаровий плоский епітелій. Він потовщується там, де епітелій зазнає тиску або тертя.

Епітелій містить клітини з пігментом — меланіном.

2) Власне шкіра (дерма) — еластичний багатоклітинний шар, який має кровоносні судини, потові й жирові залози, рецептори, волосяні цибулини.

3) Підшкірно-жировий багатоклітинний шар. Він сприяє збереженню тепла. У деяких тварин цей шар дуже міцний (китоподібні, ластоногі). У верблюдів, овець жир накопичується в курдюку та є джерелом ендогенної води.

4. Похідні шкіри

У всіх наземних, хордових епідерміс виділяє специфічний білок — кератин, який утворює роговий шар.

У плазунів із нього утворюються луски. З кератину утворюються нігті, кігті, шкірні мозолі, дзьоб, копита, роги, пір’я, волосся.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. Робота з картками «Будова шкіри»

•  Визначити будову шкіри ссавців.

3. «Поміркуйте»

1) Якщо ссавці добре харчуються, як це впливає на шкіру?

2) Чому не мокне пір’я у водоплавних птахів?

3) Чому у великі морози тіло птахів збільшується в розмірах?

4) Установіть відповідність між покривами і тваринами.

А. Ектодерма

1. Равлик

Б. Шкірно-м’язовий мішок

2. Гідра

В. Кутикула

3. Дощовий черв’як

Г. Шкірно-м’язовий мішок із кутикулою

4. Травневий хрущ

Д. Черепашка, мантія

5. Бичачий ціп’як

Е. Суха шкіра

6. Гострики

Ж. Хітинова м’яка кутикула

7. Щука

З. Шкіра

8. Ящірка

9. Сова

10. Лисиця

4. «Вільний мікрофон»

1) Функції шкіри.

2) Похідні шкіри.

3) Будова шкіри ссавців.

5. Лабораторне дослідження

«Вивчення особливостей покривів тіла тварин»

1) Розглянути пір’я птахів: махове, контурне, пух.

2) Розглянути хутро ссавців.

6. «Зоопарк»

•  Відгадайте загадки, визначте покрив цих тварин, особливості покриву.

Ти солодке полюбляєш?

Ну, тоді про мене знаєш!

Я над квітами літаю,

Друзів медом пригощаю.

Не велика й не мала,

А зовуть мене...

(бджола)

Я великий, важкий, мов ракета, стрімкий.

В океані живу — випірнаю, пливу з буруна на бурун...

Потрапляю на гарпун.

(Кит)

Довгі вуса має, а не кіт.

Бивні є, та на слона не схожий.

Є плавці у нього, та не кит.

Хто це, діти? Здогадались?

(Моржик)

Тупу-тупу-тупу!

Хто це там у степу?

Став, як стовпчик,

Свистить, як хлопчик.

Гілочка — хрусь,

Він у нірку — шусь.

(Ховрах)

Тисяча тисяч бондарів

Роблять хати без дворів.

(Мурахи)

Плащ зелений одягає

І по березі стрибає.

Там, де річка, став чи рів,

Справно ловить комарів.

(Жаба)

Взимку ловиться і влітку

Вудкою або у сітку.

А коли злякається —

В мулі заховається...

(Карась)

Із води виймаємо

І на гладь кидаємо.

Пострибає навпростець,

Наче справжній камінець.

(Беззубка (молюск))

Клишоногий і вусатий,

Вкритий панциром, хвостатий.

З ним обачними слід бути —

Може клешнею вщипнути!

(Рак)

Цей кравець живе в ставочку,

Носить він тверду сорочку,

Довгі вуса, гострі клешні —

Будьте дуже обережні,

Бо ущипне — буде знак.

Здогадались, хто це?

(Рак)

Дуже любить приставати,

Кров з людини попивати,

Як посолиш — відпаде!

Знову часу свого жде.

(П’явка)

Не мотор, а шумить.

Не пілот, а летить.

Не гадюка, а жалить.

(Бджола)

У болоті ця квакуха

Рот роззявила по вуха,

Ловить мушок, комарів,

«Ква-ква-ква», — лунає спів.

Все зелене: спинка, лапки

У болотяної... (жабки).

Удень спить, а як ніч прийде, на вогонь летить. (Метелик)

Без прядива пряде нитку

І без глиці в’яже сітку;

Ціле літо мушок душить,

М’ясо їсть, а хутро сушить.

(Павук)

Я веселенький звірок: плиг з ялинки на дубок. (Білка)

Мале й проворне; хрущів, мишей поїдає, а на свою оборону безліч списів має. (Їжак)

Люблю причаїтись, на сонці погрітись, од людей сховатися, а люди самі бояться. (Гадюка)

Як дзижчу я в літній день,

Чуло кожне вухо.

Залітаю в кожен дім.

Знають всі мене, я.

(Муха)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити