Усі уроки біології 7 клас - 2015 рік

ТЕМА 2. ПРОЦЕСИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ТВАРИН

УРОК 41 НЕРВОВА СИСТЕМА, ЇЇ ЗНАЧЕННЯ І РОЗВИТОК У РІЗНИХ ТВАРИН

Цілі: розглянути значення і розвиток нервової системи в різних тварин;

розвивати уявлення про регуляцію функцій організму.

Очікувані результати:

учні:

■ пояснюють значення нервової системи;

■ аналізують розвиток нервової системи в різних тварин;

■ характеризують нервову регуляцію функцій тварин.

Основні поняття й терміни: центральний і периферійний відділи нервової системи, відділи головного мозку.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиці нервових систем тварин, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Неймовірне»

ü  Як вплине на тварин утрата подразливості?

2. «Мозковий штурм»

Особливість сенсорних систем.

3. «Поміркуйте»

1) Органи чуття та їхні функції.

2) Порівняти органи чуття водних і сухопутних тварин.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Нервова система та її функції

Вона утворена нервовою тканиною з різним ступенем організації.

Функції

■ Забезпечення роботи органів і систем органів;

■ координація роботи органів і систем органів;

■ взаємозв’язок організму з навколишнім середовищем;

■ пристосування організму до змін умов середовища.

Основою діяльності нервової системи є рефлекси, пов’язані зі збудженням відповідних рецепторів, передаванням нервових імпульсів до центрів рефлексів і адекватна відповідь м’язів (робочі органи) на подразнення.

2. Рефлекторна дуга

Це шлях нервового імпульсу від рецептора до робочого органа.

Рецептор → чутливий нерв →

→  чутливі нейрони →  рухові нейрони →

→  руховий нерв →  робочий орган (м’язи)

3. Класифікація рефлексів

■ Безумовні, або вроджені (видові):

•  дихання;

•  рух;

•  розмноження;

•  живлення.

■ Умовні, або набуті (індивідуальні).

ü  Чого можна навчити тварин?

4. Розвиток нервової системи

Тварини

Особливості нервової системи

Кишковопорожнинні

Дифузна: нервові клітини рівномірно розташовані в ектодермі та з’єднані відростками

Черви.

Членистоногі.

Молюски

Нервові клітини утворюють вузли — ганглії. Велика концентрація гангліїв у передньому відділі тіла — «головний мозок».

• вузлова нервова система

Хордові

Трубчаста нервова система.

Центральний відділ: спинний мозок і головний мозок із п’ятьма відділами; периферійний відділ: нерви, нервові вузли.

Відділи головного мозку розвивалися залежно від середовища існування, що ускладнювало їхню поведінку: інстинктивну та набуту (особливо зміна великих півкуль).

У птахів є кора (шар нервових клітин), яка збільшується й ускладнюється у ссавців

5. Розвиток головного мозку хордових

Тварини

Довгастий

Проміжний

Середній

Мозочок

Великі півкулі

Риби

Центри:

дихання,

травлення,

кровообігу

Слабкий

розвиток

Зорові центри

Координація рухів

Регуляція нюху

Амфібії

Як у риб

Як у риб

Збільшений (наслідки виходу на сушу)

Координація рухів

Збільшені, сенсорна координація

Плазуни

Як у риб

Як у риб

Як у амфібій

Слабше розвинутий, ніж у амфібій

Як у амфібій

Птахи

Як у плазунів

Як у плазунів

Як у плазунів

Ускладнення, є кора

На півкулях є кора — ускладнення

Ссавці

Як у птахів

Як у птахів

Як у птахів

Ускладнення

Дуже розвинуті, особливо у приматів

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. «Поміркуйте»

ü  Порівняйте нервову систему трубчастого та вузлового типу.

3. «Зооцирк»

ü  Відгадайте загадки.

ü  Чого можна навчити цих тварин?

Сіренька, швиденька,

Довгий хвостик має,

Від кота втікає.

(Миша)

Клубок із колючок.

Хто це?

(Їжачок)

Ротик відкриває,

«Ква-ква-ква» співає.

(Жабка)

Сірі крильця в нього є,

Дзьобом зернятка клює,

Проспівав нам «чив-чив-чив»,

З’їв зерно — і полетів.

(Горобець)

Довгий дзьоб і чорне пір’я,

Пролітає над подвір’ям

І кричить «кра-кра!» маляткам,

Мабуть, хоче привітати.

(Грак)

Сірі та біленькі,

Всі такі гарненькі,

«Гур-гур-гур» вуркочуть,

Мабуть, хлібця хочуть.

(Голуби)

Красень цей рудої масті,

Пазуристий і гривастий.

Як полює, він гарчить —

Зі страху весь світ тремтить.

(Лев)

Удень спить, а як ніч прийде — на вогонь летить. (Нічний метелик)

Блідо-голубенький

Ліхтарик маленький,

Влітку уночі Мигає в кущі.

(Світлячок)

Чорну гадюку візьму я в руку — вона не вкусить. (В’юн)

У мулі він ховається, в сметані смажиться. (Карась)

Родич рака, живе в морі, ходить боком. (Краб)

Крила є, та не літає, ніг нема, а не доженеш, зуби є, та не порахуєш. (Щука)

У річці, у ставі, у морі

Живе і не відає горя.

Дзьоба нема та дзьобає з гачків

Мушок, жучків, черв’ячків.

(Риба)

Я великий, важкий, мов ракета, стрімкий.

В океані живу — випірнаю,

Пливу з буруна на бурун,

Потрапляю на гарпун.

(Кит)

Я вночі дзижчу на вухо,

Та не джміль я і не муха.

Непомітно вас я — кусь!

Й крові вашої нап’юсь.

(Комар)

В річці риба проживає —

Довгу морду вона має,

Гострі зуби, хижу вдачу —

В річці всі від неї плачуть.

(Щука)

На голові його корона з гілля,

Копитця топчуть буйне зілля.

На спинці плямки білі, наче день,

Звірятко звати це.

(Олень)

У зеленому жакеті

Галасує в очереті.

Хоч і плавати мастак,

А не риба і не рак.

(Жаба)

Крізь зимові заметілі

Пташенята прилетіли.

В них червоні гарні груди —

Ніби яблука усюди

Хтось розвісив у дворі.

Звуться пташки.

(снігурі)

Тоненьке, вузеньке, по землі в’ється, як батіг довге, та зовсім не б’ється. Людей боїться, молоко вживає, в лісі їх багато, це кожен знає. (Вуж)

Незграбний і товстий,

Завжди він чомусь сумний.

А на лобі в нього ріг,

Ця тварина.

(носоріг)

4.Кросворди

«Птахи. Нервова система»

По горизонталі:

2.  Передній мозок, або... (великі півкулі).

3.  Відділ центральної нервової системи. (Спинний мозок)

4.  Уроджені рефлекси. (Безумовні)

5.  Відділ головного мозку. (Довгастий мозок)

6.  Вони становлять периферійну нервову систему. (Нерви)

7.  Відділ головного мозку. (Проміжний мозок)

8.  Відділ центральної нервової системи. (Головний мозок)

9.  Набуті рефлекси. (Умовні)

10. Відділ головного мозку. (Середній мозок)

11. Координує складні руки. (Мозочок)

12. Вкриває великі півкулі. (Кора)

По вертикалі:

1. Відповідна реакція організму на подразнення, що здійснюється через нервову систему. (Рефлекс)

Ссавці. Нервова система

По горизонталі:

1. Великі півкулі вкриває... (сіра речовина).

2. Відділ нейтральної нервової системи. (Головний мозок)

3. Передній мозок, або. (великі півкулі).

5. Відділ головного мозку. (Проміжний)

7. Сукупність складних безумовних рефлексів. (Інстинкти)

8. Утворення кори. (Борозни)

9. Відділ головного мозку. (Середній)

10. Відділ головного мозку, координатор рухів. (Мозочок)

11. Відділ головного мозку. (Довгастий)

12. Довгий відросток нейрона. (Аксон)

По вертикалі:

4. Шар тіл нейронів на великих півкулях. (Кора)

6. Короткі відростки нейронів. (Дендрити)

5. «Особистий досвід»

Повідомлення учнів про поведінку домашніх тварин.

6. Практична робота

ü  Порівняння будови мозку хребетних тварин. (Використання муляжів, таблиць)

ü  З чим пов’язані відмінності розвитку головного мозку?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити