Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015

Процеси життєдіяльності тварин
РОЗМНОЖЕННЯ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ. ФОРМИ РОЗМНОЖЕННЯ ТВАРИН

Цілі: розглянути поняття розмноження та його форми; розвивати вміння виявляти загальне значення розмноження та особливості його форм.

Очікувані результати:

учні:

• пояснюють значення розмноження;

• називають форми розмноження тварин;

• аналізують особливості форм розмноження;

• наводять приклади тварин із певними формами розмноження.

Основні поняття й терміни: розмноження вегетативне і статеве, роздільностатеві тварини й гермафродити, самці й самиці, партеногенез.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиці форм розмноження, фото й малюнки тварин з різними формами розмноження, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Асоціативний кущ»

•  Нервова система. Які асоціації викликає в учнів?

(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

2. «Вільний мікрофон»

1) Загальний план будови нервової системи хребетних.

2) Функції нервової системи.

3) Характер діяльності нервової системи.

4) Види рефлексів.

3. Скласти схему рефлекторної дуги (письмово, індивідуально)

4. «Мозковий штурм»

•  Чому дресирувальники не виступають у цирку з рибами?

5. Кросворд «Земноводні. Нервова система. Органи чуття»

По горизонталі:

1. Закриває середнє вухо земноводних. (Барабанна перетинка)

2. Новий відділ вуха земноводних. (Середнє вухо)

3. Відділ органа слуху… (Внутрішнє вухо)

4. Передній мозок складається з... (двох півкуль).

5. Елемент допоміжного апарату ока. (Нижня повіка)

6. Черепом захищений... (головний мозок).

7. Двоопукла лінза ока. (Кришталик)

9. Погано розвинутий у земноводних орган... (смаку).

10. Периферійна нервова система. (Нерви)

11. Відповідає за координацію рухів. (Мозочок)

12. В очах є. (миготлива перетинка).

По вертикалі:

8. Елемент допоміжного апарату ока — верхня... (повіка).

1) Відгадайте завдання кросворда.

2) Який зв’язок між нервовою системою та органами чуття?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розмноження

Продовження існування виду можливе за умови відтворення тваринами подібних до себе — розмноження. Це загальна властивість всіх живих організмів.

2. Форми розмноження тварин

•  Вегетативне:

• брунькування;

• фрагментація.

•  Статеве:

• утворення спеціалізованих статевих клітин;

• злиття чоловічих і жіночих гамет.

Вегетативне розмноження тварин

У губок — брунькування, нові організми можуть залишатися на материнському, тоді утворюються колонії.

У кишковопорожнинних дочірні особини можуть відокремлюватися від материнського організму, або можуть утворюватися колонії.

Губки, кишковопорожнинні, плоскі й деякі види кільчастих червів можуть розмножуватися фрагментарно — фрагментами тіла.

Здатність відновлювати цілий організм із його фрагмента — регенерація.

За вегетативного розмноження дочірні організми мають такі самі ознаки як материнський, тому що в них однакові за складом хромосоми.

Якщо умови середовища не змінюються, вегетативне розмноження забезпечує сприятливе існування виду. Але в разі зміни умов середовища вегетативне розмноження не сприяє збереженню виду.

Статеве розмноження

Утворення чоловічих і жіночих статевих клітин — гамет — з їх подальшим злиттям забезпечує перекомбінацію батьківських ознак і появі в нащадків нових можливостей пристосування до змін умов середовища. Таким чином, статеве розмноження прогресивніше за вегетативне.

3. Статева система

У процесі еволюційного розвитку у тварин почала формуватися спеціальна статева система, яка складається з органів утворення гамет і протоків для їх виведення під час зовнішнього запліднення або пристосувань для внутрішнього запліднення.

За наявності органів утворення гамет тварини можуть бути самцями (чоловіча стать) і самицями(жіноча стать) або гермафродитами (є чоловічі й жіночі залози — органи утворення гамет).

Чоловічі залози — сім’яники, жіночі залози — яєчники.

У сім’яниках утворюються сперматозоїди, в яєчниках утворюються яйцеклітини.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. «Дослідники»

•  Складіть таблицю статевих систем (кооперативно-групова робота).

Тварини

Особливості статевих систем

Губки

Кишковопорожнинні

Різностатеві гамети в ектодермі (гермафродити)

Плоскі черви

В основному гермафродити

Круглі черви

Роздільностатеві

Кільчасті черви

Більшість — гермафродити

Молюски:

• Черевоногі.

• Двостулкові.

• Головоногі

Гермафродити.

Роздільностатеві.

Роздільностатеві

Членистоногі:

• Ракоподібні.

• Павукоподібні.

• Комахи

Роздільностатеві.

Роздільностатеві.

Роздільностатеві.

У Ракоподібних і Комах можливий партеногенез — розвиток нового організму з незаплідненої яйцеклітини. Новий організм не здатний до розмноження (робочі бджоли)

Хребетні

Роздільностатеві

3. «Зоопарк»

•  Відгадайте загадки й визначте особливість розмноження цих тварин.

В морі плаваю на дні,

Там спокійніше мені,

Як желе мої боки:

І прозорі, і м’які.

Якщо зловиш мене ти,

Можу руку обпекти!

(Медуза)

Заповзята трудівниця,

Вона праці не боїться.

Дуже сильна ця комаха

Називається...

(мураха)

Він мисливець хоч куди,

Сітки ставить він завжди,

А тоді сидить та слуха —

Чи не попадеться муха?

Вириватися не слід!

З’їсть він муху на обід.

(Павук)

Вогняна смугаста киця,

Тільки всяк її боїться,

Бо красуня ця ікласта

Причаїлась, щоб напасти.

(Тигриця)

Дуже довга в нього шия

І плямиста, мов у змія.

Нею він через паркан

Загляда, неначе кран.

(Жирафа)

Хвіст, мов ще одна нога,

Їй стрибати помага,

У кишені дитинчата.

Як же цю тварину звати?

(Кенгуру)

Кінь цей не одної масті:

Чорно-білий він, смугастий.

Смужечки рядком, мов ребра.

Ця тварина зветься.

(зебра)

Ніс у нього замість крана:

Все підніме і дістане.

Він вантажник і тягач,

Ним керує наглядач.

(Слон)

Його ми зрідка зустрічаємо на дорозі, безокий ходить він, без рук і навіть ніг, боїться не лисиць і не вовків, а курей та півнів. (Черв’як)

Хто вийде у відкрите поле, не покидаючи свого дому? (Слимак)

Вона на нас з тобою схожа,

Робити навіть дещо може.

Ну, а коли б заговорила,

Була б людиною.

(горила)

Ходить по городу

Великого роду,

Ноги — як лопати,

І сліду не знати.

(Гуска)

Хочеш рибку цю спіймати —

Треба черв’ячка їй дати.

Хоч і хижий, та не щука,

І на вигляд геть не злюка.

(Сом)

Хоч малий, та силу має —

З рук миттєво висковзає!

Схожий зовні на змію,

Має чималу сім’ю.

(Окунь)

Першим я приніс весну, пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном, бо зовуть мене... (шпаком).

Усі в блакитнім піджаку, рожевій сорочці.

У нас зимою по саду гуляють, як гості.

(Снігурі)

Маленький, сіренький, по полях літає, уночі співає. (Соловейко)

4. Кросворд «Ссавці. Статева система»

По горизонталі:

2. Статеві залози самців. (Сім’яники)

4. Орган живлення плоду. (Плацента)

5. Народження дитинчат. (Пологи)

7. Загальна назва статевих клітин. (Гамети)

8. Ними рухаються яйцеклітини. (Яйцепроводи)

9. Статеві органи самиці. (Яєчники)

10. Статеві клітини самців. (Сперматозоїди)

11. Ссавці... про нащадків. (Турбуються)

12. Першозвірі, або... (яйцекладні).

По вертикалі:

1. За набором хромосом клітини зародка... (диплоїдні).

3. Частина статевої системи самців. (Сім’яники)

6. Статеві клітини самиць. (Яйцеклітини)

5. «Мозковий штурм»

1) Чому в більшості гермафродитних тварин перехресне запліднення?

2) Чому статеве розмноження прогресивніше вегетативного?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити