Усі уроки біології 7 клас - 2015 рік

ТЕМА 2. ПРОЦЕСИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ТВАРИН

УРОК 44 РОЗВИТОК ТВАРИН

Цілі: розглянути розвиток тварин із перетворенням і без перетворення;

розвивати уявлення про постембріональний розвиток тварин.

Очікувані результати:

учні:

■ аналізують прямий і непрямий розвиток тварин;

■ пояснюють постембріональний розвиток різних тварин;

■ називають тварин з різним постембріональним розвитком.

Основні поняття й терміни: постембріональний розвиток: прямий, непрямий (метаморфоз).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: таблиця «Розвиток тварин», фото й малюнки тварин з різним типом розвитку, фрагменти відеофільмів.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Асоціативний кущ»

ü  Розмноження. Які асоціації викликає в учнів?

(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

2. Тести

1) Внаслідок розмноження:

а) тварина росте;

б) тварина живиться;

в) тварина дає потомство;

г) тварина не дає потомства.

2) Гамети — це:

а) статеві клітини;

б) соматичні клітини;

в) статеві клітини з гаплоїдним набором хромосом;

г) статеві клітини з диплоїдним набором хромосом.

3) Яйцеклітини утворюються:

а) у яєчниках;                  б) у печінці;

в) у сім’яниках;                г) у кістках.

4) Сперматозоїди утворюються:

а) у яєчниках;

б) у підшлунковій залозі;

в) у сім’яниках;

г) у клоаці.

5) Зигота — це:

а) клітина після злиття двох яйцеклітин;

б) клітина після злиття двох сперматозоїдів;

в) соматична клітина;

г) клітина після злиття яйцеклітини і сперматозоїда.

6) У гермафродитних організмів:

а) тільки яєчники;

б) тільки сім’яники;

в) яєчники та сім’яники;

г) тільки вегетативне розмноження.

3. «Поміркуйте»

1) Коли переваги має вегетативне розмноження, а коли — статеве?

2) Яке значення партеногенезу?

4. «Мозковий штурм»

ü  Яке біологічне значення того, що деякі тварини можуть змінювати стать?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Онтогенез

Онтогенез, або індивідуальний розвиток, містить два періоди: ембріональний і постембріональний.

ü  Які особливості ембріонального розвитку тварин?

Ембріональний розвиток

■ Зовнішній:

• зовнішнє запліднення.

■ Внутрішній:

• внутрішнє запліднення (яйцекладні, плацентарні).

Ембріологічний розвиток — період від запліднення до вилуплення з яйця або народження.

2. Постембріональний розвиток

Це період від вилуплення з яйця або народження (від часу утворення нової особі вегетативно) до смерті.

Стадії постембріонального розвитку

■   Достатевий період

■   Дорослий стан

■   Старіння

Постембріональний розвиток може бути прямим і непрямим. За прямого розвитку нові особини є зовнішньою копією батьків, але значно маленького розміру.

3. Прямий розвиток тварин

(Кооперативно-групова робота)

1) Кишковопорожнинні. Запліднене яйце восени вкривається щільними оболонками й лежить на дні до весни, потім із нього виходить молода гідра.

2) Плоскі черви: у вільноживучих розвиток простий.

3) Кільчасті черви: дощовий черв’як має простий розвиток.

Парування дощового черв'яка

4) У черевоногих і головоногих молюсків розвиток прямий.

5) Ракоподібні: у річкового рака прямий розвиток.

6) Павукоподібні: у павуків прямий розвиток.

7) Риби — прямий розвиток.

8) Плазуни — прямий розвиток.

9) Птахи — прямий розвиток.

Нагніздний тип (Горобині) та виводковий тип (Курині)

Нагніздний

Виводковий

ü  Яка особливість нагніздних пташенят?

ü  Яка особливість виводкових пташенят?

10) Ссавці — деякі дитинчата потребують догляду (кішки, собаки), деякі дитинчата невдовзі можуть самостійно рухатися, але живляться материнським молоком (копитні).

ü  Визначте особливості дитинчат цих тварин.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. «Мозковий штурм»

ü  Які переваги прямого розвитку та його недоліки?

3. «Дитячий садок»

ü  Як потрібно доглядати пташенят цих птахів?

■ Парні групи — виводкові птахи.

■ Непарні групи — нагніздні птахи.

4. Відгадайте загадки про тварин із прямим розвитком

Маю ніжки, маю крила.

У медок свій ніс вмочила...

Хто побачить — той турне,

А чому женуть мене?

(Муха)

Що то за птах, що на вісьмох ногах? (Комар)

Ляже й спить на глибині

З шаром мулу на спині,

Тільки вуса повертає.

Що навколо — все він знає!

(Сом)

Хочеш рибку цю піймати —

Треба черв’ячка їй дати.

Хоч і хижий, та не щука,

І на вигляд геть не злюка.

(Окунь)

Хоч малий, та силу має —

З рук миттєво висковзає!

Схожий зовні на змію,

Має чималу сім’ю.

(В’юн)

Буркотливий, вайлуватий,

Ходить лісом дід кошлатий:

Одягнувся в кожушину,

Мед шукає і ожину.

Літом любить полювати,

А зимою — в лігві спати.

Як зачує він весну —

Прокидається від сну.

(Ведмідь)

Довгі ноги — довгий ніс.

Прилетів — обід приніс.

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.

(Лелека)

Влітку медом ласував,

Досхочу малини мав.

А як впав глибокий сніг,

Позіхнув і спати ліг.

Бачив чи не бачив сни,

А проспав аж до весни.

(Ведмідь)

Звірята рогаті,

Та ще й бородаті,

Ходять пастись в лози.

Хто? Вгадайте!

(Кози)

Сірий, ікластий,

Хоче вівцю вкрасти.

(Вовк)

Швидко скрізь цей літає,

Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

За вікном летить сніжок,

Піднялася віхола.

Але бачу я пташок

Що сидять під стріхою!

Чи-чив-чив, чив-чив-чив-чив!

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці Звуться, діти, ...

(горобці)

Довгі ноги Скік та скік.

Ми погнались,

Він утік.

(Заєць)

Ліс обійшов, поїв весь мед,

В барлогу ліг і спить...

А мед він любить, не секрет,

На те він і...

(ведмідь)

Довгі вуса має, а не кіт.

Бивні є, та на слона не схожий.

Є плавці у нього, та не кит.

Хто це, діти? Здогадались?

(Морж)

У кого біле черевце

І чорна-чорна спина.

Всі діти знають відповідь:

Звичайно, у...

(пінгвіна)

Він ікластий і сердитий,

Дуже любить землю рити.

Жолуді весь час шукає

Й малюків смугастих має.

(Кабан)

Очі гарні. Пишні вії.

Має дуже довгу шию.

Добре це, бо зручно їсти

Із дерев зелене листя.

(Жирафа)

Наче птиця, крила має,

Все літає і співає:

Я медок вам ношу,

Не чіпай же, бо вкушу.

Так лякає нас мала,

А зовуть її...

(бджола)

Ану, хто з дітей вгадає,

Що за звір ніг вісім має?

Снує з ниток тонкі сіті,

Щоби мушки в них ловити?

(Павук)

Край дороги, по обніжку,

Йде тваринка — тонконіжка,

Одна ніжка, п’ята ніжка...

Там іде.

(Сороконіжка)

В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

Їй на місці не сидиться.

Як зовуть її?

(Лисиця)

Котиться клубочок,

Замість ниточок — триста голочок,

Він кожух собі пошив,

В ньому голки залишив.

(Їжак)

Я страшенний боягуз,

Всіх на світі я боюсь.

В полі, в лісі навкруги —

Скрізь у мене вороги.

(Заєць)

Уночі гуляє,

А вдень спочиває,

Має круглі очі,

Бачить серед ночі.

(Сова)

Пухнастий клубочок

Виліз на дубочок,

Жолуді зриває

І в дупло ховає.

(Білка)

Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає,

А у лісі в холодку

Все кує, мудру ля.

Хто вона?

(Зозуля)

ü  Пригадайте цікаві факти про дитинчат цих тварин.

Розмноження плазунів

Розмноження плазунів відбувається на суходолі. Навіть морські змії, черепахи, крокодили виходять для розмноження на суходолі.

Розмноження статеве, особини роздільностатеві, розвиток прямий, запліднення внутрішнє. Мають відповідні статеві органи (сім’яники, яєчники і протоки, копулятивні органи).

Під час розмноження відбувається активна боротьба між самцями за самицю (черепахи, ящірки, змії). Розмножуються яйцями, яйцеживородіння, живородіння (живорідна ящірка). Для приваблювання самиць у самців на внутрішньому боці стегон є пори з пахучими залозами. Кількість яєць — 8-16, вони вкриті шкірним покривом або вапняною шкаралупою.

Розвиток відбувається за вологості середовища 3-15 %. Яйця відкладають у ґрунт, листя, тріщини скель (крокодили — у гнізда з листя чи трави). Оптимальна температура розвитку — +12...+15 °С (+20...+30 °С), а інкубаційний період яєць — 2-3 місяці. Температура +40 °С призводить до загибелі зародків.

Кількість кладок у змій — 1 раз на рік, геконів — 2 рази, ящірок і черепах — 3-4 кладки на рік. Однак плазуни менш плодючі, ніж земноводні.

Турбота про потомство: крокодили, кобри, удави, пітони — обвивають яйця тілом і ніби насиджують. Температура тіла в них вища на 2-4 °С, ніж навколишнього середовища.

Форми народження: вилуплення з яєць (черепахи, крокодили); яйцеживородіння (ящірка, веретільниця, гадюки, мідянки), коли яйця затримуються в яйцепроводах до вилуплення; справжнє живородіння (живорідна ящірка) шляхом яйцепровід — хоріон — плацента (лише в холодних кліматичних районах).

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити