Усі уроки біології 7 клас - Цуканова Є. О. 2015

Різноманітність тварин
ПОНЯТТЯ ПРО КЛАСИФІКАЦІЮ ТВАРИН

Цілі: розглянути основи класифікації тварин; розвивати уявлення про бінарну номенклатуру.

Очікувані результати:

учні:

• називають одиниці класифікації тварин;

• пояснюють необхідність класифікації тварин.

Основні поняття й терміни: класифікація, таксони, царство, типи, класи, ряди, родини, роди, види.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: фото, опудала, малюнки тварин, портрети вчених.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. «Асоціативний кущ»

•  Тварини. Які асоціації викликає це слово в учнів?

(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

2. «Мозковий штурм»

Значення зоологічних знань.

3. «Ерудити»

Чотири біжать,

Двоє стирчать,

Двоє бачать —

Дорогу значать,

Сімсот поганяє.

Хто відгадає?

(Кінь)

Вночі руда дівчина

Залізла тихо в двір,

Курей перелічила

Та й понесла у бір.

(Лисиця)

Іде вояк Стежиною.

Несе кілка За спиною.

Іде він, грізний,

На війну,

Загубить душу

Не одну.

А бій закінчить —

Диво з див! —

Розводимо руками:

Навіщо ж він

Кілка носив,

Коли давив

Зубами?

(Кіт)

Влітку — сірий,

Взимку — білий,

Полохливий,

Несміливий,

Попсує в городі

Грядку —

Утікає без оглядки.

А собачий гавкіт вчує,

Так душа —

Одразу в п’ятки.

(Заєць)

Кулька-малявка

Шастає під лавку,

Крихти підбирає,

Од кота втікає.

(Миша)

З білого каменю,

З жовтого воску

Вийшов співак

І пустив поголоску.

(Півень, курча)

Чи зима, чи літо —

Біла, наче сніг,

Чи зима, чи літо —

Як надутий міх,

Ходить на лопатках,

Бігать не охоча,

Рогом їсть і п’є,

А як загогоче —

Розумій, як хочеш!

Хто упізнає?

(Гуска)

•  Відгадайте загадки та з’ясуйте значення цих тварин у природі та для людини.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Історія класифікації тварин (пояснення з елементами бесіди)

1) Аристотель (384-322 до н. е.)

Він розподілив тварин на дві групи: які мають кров і які не мають крові. Ссавців він помістив у групу «живородних чотириногих тварин».

2) К. Лінней (1707-1778)

Тварин він розділив на шість класів. Усіх безхребетних він розподілив на два класи: Комахи й Черви.

2. Сучасна класифікація тварин

Царство Рослини

Царство Тварини

Приклад класифікації тварин

Відділ

Тип

Хордові

Клас

Клас

Ссавці

Порядок

Ряд

Хижі

Родина

Родина

Собачі

Рід

Рід

Собака

Вид

Вид

Собака свійський

•  Що спільного в класифікації рослин і тварин? D У чому відмінність?

•  Що таке бінарна номенклатура?

•  Який учений першим запропонував латинські назви організмів і бінарну номенклатуру?

•  Для чого необхідно класифікувати тварин?

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Самостійна робота з підручником, доповнення конспекту в разі необхідності

2. Кросворд «Типи тварин»

(Використання розділу «Зміст» у підручнику.)

По горизонталі:

1. М’язи утворюють кільця. (Кільчасті черви)

2. Кінцівки сегментовані. (Членистоногі)

3. Інша назва — м’якуни. (Молюски)

4. Двошарові тварини. (Кишковопорожнинні)

5. Внутрішній скелет у зародків — хорда. (Хордові)

6. Черви зі сплющеним тілом. (Плоскі черви)

По вертикалі:

1. Черви з округлим тілом. (Круглі черви)

3. Складання ланцюга класифікації

Рід → царство → вид → тип → родина → клас → рід.

4. «Акваріум»

•  Визначте одиниці (таксони) класифікації тварин.

ти,

во, ас,

ро,

пи,

ца,

р,

ди,

в

ди,

рст,

ид,


на,

ід,


ид,

на,


кл,


ро,



р.

5. «Конференція зоологів»

(Складання схеми в малих групах, обговорення.)

(Учні заповнюють схему: науки, що вивчають тварин; свійські тварини, тварини у природі.)

6. «Зоопарк»

Опорні питання

1) Визначте тварин за загадками.

2) До якого типу належать ці тварини?

3) Яке значення цих тварин у природі та для людини?

4) Що таке зооценоз? Чи є сукупність тварин у зоопарку зооценозом?

Щоб кравець — не кравець.

І щоб швець — так не швець.

А ножиці у руках

І щетинка у зубах.

(Рак)

Між листям і гілками

По лісових доріжках

Біжить клубок з голками

На коротеньких ніжках.

(Їжачок)

Звір, а тішить ласкою,

В кожушку атласному,

Оксамитні лапоньки

Ходять попід лавоньки.

Вушка хоч малесенькі —

Чуйні та гостресенькі.

Оченята-віченьки

Світяться щоніченьки.

На лежанці гріється,

Без водиці миється.

А як розгуляється,

Часом помиляється:

Злиже ненарочком

Не із черепочка,

А із того дзбанка,

Де смачна сметанка.

(Кіт)

Не лікар, а дерева лікує,

З дерева лунає звук.

Хто там стукає: тук-тук?

(Дятел)

Я маленький, я вухатий.

Сірий, білий, волохатий,

Я стрибаю, я тікаю,

Дуже куций хвостик маю.

(Заєць)

Що то воно: у воді водиться,

З хвостом родиться,

А як виростає,

Хвіст відпадає?

(Жаба)

Що за грона висять

І на сонечку блищать?

Вони прикрашають сад.

Це солодкий...

(виноград)

Прийшла кума з довгим віником

На бесіду з нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід.

(Лисиця)

Хоч нічого не згубила —

Увесь час чогось шука,

Все довкола перерила.

Угадайте, хто така?

(Свиня)

Зайцю — валянки на лапки,

І для вовка теплу шапку,

Ще й собі пошив піджак.

Хто кравець такий?

(Їжак)

Хоч годинника не має,

Вранці він нас піднімає,

Кожен прокидається —

З сонечком вітається.

(Півень)

Чорномазий, білодзьобий,

Він за плугом важно ходить,

Сторож вірний, друг полів,

Перший вісник теплих днів.

(Грак)

Хто гнізда свого не має,

Яйця іншим підкладає,

А у лісі в холодку

Все кує, мудруля.

Хто вона?

(Зозуля)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити