Біологія конспекти всіх уроків 8 клас -

Хордові тварини. Безчерепні. Риби
Різноманітність хрящових риб

Мета:ознайомити учнів з різноманітністю хрящових риб, розповісти про поведінку хрящових риб, про представників і показати їхнє значення в природі й житті людини.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати особливості будови й життєдіяльності хрящових риб, їхню поведінку, різноманітність, значення в природі й житті людини.

Базові поняття й терміни: хрящові риби, акули, скати, різноманітність хрящових риб.Тип уроку:комбінований.


Хід уроку

І. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення питання

Акули бувають досить небезпечними для людини. Як ви думаєте, чи треба їх охороняти?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Поведінка й різноманітність, хрящових риб

Клас хрящових риб включає (не враховуючи численні вимерлі форми) майже 1000 видів. Майже всі вони живуть у морях, і лише 43 види зустрічаються в прісних водах.

Деякі з них — це жителі морів, які із прибережних районів здатні заходити в естуарії й устя рік із солонуватою або прісною водою. До таких належить 26 видів. Це представники сірих, колючих і кунячих акул, скати-хвостоколи й пилкорилі скати.

Є хрящові риби, що живуть у прісних водах постійно. Таких нараховують 29 видів. Сюди належать річкові хвостоколи, які живуть у річках Південної й Центральної Америки, що впадають в Атлантичний океан, деякі представники «звичайних» хвостоколів та індійська річкова акула. Річкова акула постійно живе в річці Ганг, досягаючи її верхньої течії.

Поширення прісноводних хрящових риб обмежується великими річками й озерами — у невеликих річках і ставках вони, природно, не зустрічаються.

Хрящові риби — високо спеціалізовані тварини, багато хто з них — хижаки.

Акули зазвичай мають подовжений тулуб, не сплющений в спинно- черевному напрямку. У пелагічних видів тіло нагадує своєю формою торпеду й має винятково високі гідродинамічні властивості. Зяброві щілини розташовані на боках голови. Плавці добре розвинені, причому кістяк правої й лівої половини грудного пояса роз’єднаний зі спинного боку.

У деяких видів є рухлива повіка в передньому куті ока — так звана мигальна перетинка.

Будова зубів у акул досить різноманітна й специфічна для окремих родин. У деяких видів, особливо із числа тих, що живляться великою здобиччю, зубний апарат дуже потужний і являє собою страшну зброю.

Найдрібніші акули, що належать до сімейств колючих і кунячих акул, не перевищують 15—40 см у довжину. З іншого боку, такі акули, як велетенська (довжина до 15 м) і китова (можлива довжина майже 20 м), є представниками найбільших з нині існуючих риб.

Спосіб життя акул різний. Усі вони харчуються тваринною їжею, причому більшість видів належить до числа справжніх хижаків, що полюють за великою здобиччю. Тільки китова й велетенська акули належать до групи планктоноїдних; кількість акул, які живляться бентосом, також незначна.

Під час пошуку їжі дуже важливу роль у акул відіграє нюх, а також сприйняття вібрацій води через органи бічної лінії (сейсмосенсорна система).

Зір у акул розвинений слабко, очі мають малу вирішальну здатність і у зв’язку з відсутністю колбочок у сітківці не здатні розрізняти кольору.

Скати на відміну від акул, характеризуються тим, що зяброві отвори в них повністю розташовані на черевному боці тіла, а не на його боках. їхній тулуб сильно сплющений, і край грудних плавців зростається з боками тіла й голови. Очне яблуко у скатів зверху прирощене до орбіти, чого ніколи не буває у акул. Мигальна перетинка завжди відсутня. Анального плавця немає. Зуби у скатів шилоподібної форми або сильно сплющені й заокруглені. У жодного з них немає гострих, лезоподібних зубів, настільки характерних для багатьох акул. Як правило, у скатів бризкальця розвинені значно краще, ніж у акул, що пов’язане з їхньою більшою роллю в процесі дихання. Саме через бризкальця лежачі на дні скати набирають воду в зяброву порожнину. Тільки скати-рогачі, що живуть у товщі води, подібно до акул, захоплюють воду ротом. Відповідно до цього вони мають помітно редуковані бризкальця.

Розміри різних скатів коливаються від декількох сантиметрів до 6—7 м у довжину, а вага найбільших представників групи може досягати майже 2,5 т. Більшість скатів ведуть донне життя, лише деякі види — пелагічні.

Розмножуються скати, відкладаючи на дно укладені в капсулу яйця або народжуючи живих дитинчат. їжу скатів складають найрізноманітніші тварини — від планктонів і донних безхребетних до риб.

Скати дуже широко поширені у всіх морях і океанах. Вони зустрічаються як у холодних водах Арктики й Антарктики, так і на прогрітих мілководдях тропічних морів у дуже широкому діапазоні температур.

2. Господарське значення хрящових риб і їхня роль в екосистемах

За акулами як типовими представниками хрящових риб закріпилася репутація кровожерливих хижаків. Найнебезпечнішою для людини є тигрова акула, до 6 м довжиною, яка живе в тропічних і субтропічних водах усіх океанів.

Однак, незважаючи на безперечну небезпеку деяких акул для людини, вони мають потребу в охороні. Ці давні хижаки відіграють величезну роль в екосистемах морів та океанів. Акули є промисловими рибами, хоча обсяг їхнього вилову порівняно невеликий. їхні шкіри використовуються в шкіряній промисловості й для шліфування виробів з дерева. Багата жиророзчинними вітамінами печінка використовується для виробництва медикаментів. Плавці й деякі інші частини використовуються в кулінарії (екзотичні страви, балик), з акул виробляється м’ясо-кісткове борошно й витоплюється жир для технічних потреб. Акулячі зуби здавна є амулетами, прикрасами й сувенірами. Багато хрящових риб — вихованці океа- наріумів. Дрібні яскраво забарвлені види кунячих, килимових і котячих акул, деякі скати іноді утримуються в домашніх акваріумах.

IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Робота з підручником

Школярі розглядають малюнки на с. 140—142, ознайомлюються з різноманітністю хрящових риб. Потім вони читають текст про конкретних представників хрящових риб на с. 140—142.

Перевірити свої знання учні можуть, відповівши на запитання 1—4 на с. 143.

Робота із зошитом

Виконати завдання в зошиті [3, с. 48—49].

V. Самостійна робота учнів

Учні ознайомлюються з рубрикою «Запам’ятайте найважливіше» на с. 142, при необхідності записують висновки в зошит.

VI. Підсумки уроку

Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.

VII. Домашнє завдання

У підручнику [1] прочитати § 33, відповісти на запитання 5, 6 після параграфа на с. 143. Користуючись зошитом [2], підготуватися до лабораторної роботи № 11 «Вивчення зовнішньої будови та поведінки кісткових риб».

У зошиті [3, с. 48—49] виконати завдання.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити