Біологія конспекти всіх уроків 8 клас -

Хордові тварини. Безчерепні. Риби
Різноманітність кісткових риб

Мета: ознайомити учнів з різноманітністю кісткових риб.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошит [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати різноманітність кісткових риб.

Базові поняття й терміни: кісткові риби, різноманітність кісткових риб.

Тип уроку: комбінований.


Хід уроку

I.Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення проблемної ситуації або питання

Яка риба нереститься взимку й чому?

III. Вивчення нового матеріалуРозповідь учителя з елементами бесіди

1. Різноманітність кісткових риб

Узимку нереститься минь, тому що ця риба прийшла до нас із часів льодовикового періоду й улітку для нересту їй занадто тепло. Минь — єдиний представник родини тріскових, що живе в прісних водах. Це холодолюбна риба, що проявляє активність при температурі води не вище +10 °С, тому в літню пору спіймати його практично неможливо.

Кісткові риби досить різноманітні, вони зустрічаються в прісних водах, у солонуватих морях і океанах, у гірських озерах і струмках, у глибинах океанських западин, в освітлюваних сонцем коралових рифах, у позбавлених світла печерах океану.

Споконвічні мешканці водного середовища, деякі риби набули здатність злітати з води, пролітаючи в повітрі до декількох сотень метрів, а у деяких розвинулися пристосування в зябровій порожнині або плавальному міхурі, що дозволяють їм довгий час бути поза водою в атмосфері вологого повітря тропіків.

Нарешті, деякі риби — дводишні, багатопероподібні — мають поряд із зябрами й чарункоподібний плавальний міхур або справжні легені, що дозволяють їм дихати атмосферним повітрям.

Серед кісткових риб є свої гіганти й карлики — від сягаючих 5—7 м довжини й 500—1500 кг ваги прісноводних білуги, Калуги, сома й морських меч-риби й марлинів до малюсіньких філіппінських бичків, 7—11 мм довжини. Таким чином, кісткові риби не досягають розмірів хрящових, серед яких є акули до 15—18 м довжини, але зате серед них є багато дрібніших.

2. Основні ряди кісткових риб

До ряду Осетровіналежать білуга, осетер, севрюга, стерлядь й інші давні кісткові риби. Як і у хрящових риб, у них є рило, рот у вигляді поперечної щілини на черевному боці тіла, горизонтальні парні плавці, хвіст зі збільшеним верхнім і меншим нижнім лопатнями. Основу осьового кістяка становить хрящ. Череп зовні покритий плоскими кістками, а на тулубі й хвості розташовані п’ять рядів кісткових ромбічних пластинок. Живуть тільки в Північній півкулі, належать до прохідних і озерно- річкових риб. Харчуються донними безхребетними й рибою. Це цінні промислові риби, що дають високоякісне м’ясо й чорну ікру.

Основні родини, які належать до ряду Оселедцеподібні — це Лососеві та Оселедцеві.

Оселедцеві включають морських зграйних планктоноїдних риб. Більшість із них живе поблизу берегів. Відкладають численну липку ікру на ґрунт або водорості. Родина багата на промислових риб: атлантичний, тихоокеанський оселедіц, балтійська салака, сардини, анчоуси.

Родина Лососеві представлена прохідними й прісноводними рибами, що відкладають ікру на дні прісних водоймищ Північної півкулі. Характерною зовнішньою рисою будови лососевих є наявність жирового плавця (без кісткових променів). Вони відкладають невеличку кількість великих червоних ікринок. Лососеві — цінні промислові риби (кета, горбуша, кумжа, сьомга, форель, голець, ряпушка), які дають високоякісне м’ясо й червону ікру.

Коропоподібні. Ряд Коропоподібні об’єднує прісноводних риб, у яких немає щелепних зубів. їжа подрібнюється глотковими зубами. До них належать промислові риби — плітка, лящ, лин, сазан, в’яз тощо. У ставкових господарствах розводять коропа (домашня форма сазана), сріблистого карася, линів, білого й строкатого товстолобиків, білого амура тощо.

Дводишні. Ряд Дводишні належить до найдавніших риб, що пристосувалися до життя в умовах пересихаючих водоймищ Африки, Австралії й Південної Америки. Крім зябер дихають одним або двома легенями — порожніми виростами черевної стінки стравоходу. Повітря до легенів надходить через наскрізні ніздрі. Намічається утворення другого передсердя й легеневого кола кровообігу. Представники цього ряду — австралійський рогозуб, американський щетинник.

Кистепері. Ряд Кистепері також є давньою й майже повністю вимерлою групою. Розквіту кистепері досягли в девонському й карбонсько- му періодах. У наш час відомий тільки один вид — латимерія, що живе в глибинах Індійського океану. Довжина риби до 1,5 м. У неї своєрідно влаштовані парні плавці. В їх основі розташована широка м’ясиста лопать, усередині якої знаходиться кістяк плавника, що нагадує кістяк кінцівки наземних хребетних. Вважають, що від давніх Кистеперих риб походять земноводні.

IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Робота з підручником

Школярі розглядають малюнки на с. 149—152, ознайомлюються з різноманітністю кісткових риб.

Потім вони читають текст на с. 149—152 і відповідають на запитання 1—3 на с. 152.

Робота із зошитом

Виконати завдання в зошиті [3, с. 52—53].

V. Самостійна робота учнів

Учні ознайомлюються з рубрикою «Запам’ятайте найважливіше» на с. 152, при необхідності записують висновки в зошит.

VI. Підсумки уроку

Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.

VII. Домашнє завдання

У підручнику [1] прочитати § 36, відповісти на запитання 4—7 після параграфа на с. 152—153.

У зошиті [3, с. 52—53] виконати завдання.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити