Біологія конспекти всіх уроків 8 клас -

Птахи
Клас Птахи. Особливості будови. Лабораторна робота № 13 «Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я»

У цій темі школярі ознайомлюються із загальною характеристикою класу Птахи, особливостями життєдіяльності птахів, рисами їхньої пристосованості до польоту й різних середовищ існування, У темі розглядаються різноманітність птахів, їхнє розмноження й розвиток, сезонні явища в житті птахів, а також роль птахів в екосистемах і їхнє значення для людини, обґрунтовується необхідність охорони птахів.


Мета: ознайомити учнів із загальною характеристикою птахів, провести лабораторну роботу з вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я.

Обладнання й матеріали: підручник [1], зошити [2], [3], фотографії, малюнки, плакати, схеми, що дозволяють ілюструвати особливості будови й життєдіяльності птахів.

Базові поняття й терміни: птахи, пристосування птахів до польоту.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


I. Хід уроку

І. Організаційний етап

Перевірка домашнього завдання

Учитель перевіряє в зошиті [2] наявність виконаної лабораторної роботи № 13 «Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я». Запитує, що залишилося незрозумілим, чи були труднощі у її виконанні, відповідає на питання школярів.

II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Обговорення питання

Які особливості їхньої будови допомагають птахам літати?

III.Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди

1. Загальна характеристика класу Птахи

Птахи— це прогресивна спеціалізована галузь рептилій, що пристосувалися до польоту. До прогресивних рис організації птахів, що принципово відрізняють їх від рептилій, належать:

— більш високий рівень розвитку нервової системи, а у зв’язку із цим і більш різноманітна поведінка;

— постійна температура тіла;

— здатність до польоту;

— турбота про потомство.

Зазначені особливості дозволили птахам, незважаючи на відносну еволюційну молодість класу, поширитися по всій земній кулі й заселити різноманітні місця існування.

Представники класу Птахи характеризуються тим, що їхнє тіло покрите пір’ям і передні кінцівки видозмінені в органи польоту — крила. За рідкісними винятками, птахи — літаючі тварини, а ті види, які не літають, мають недорозвинені крила. Для пересування по твердому субстраті птахам служать задні кінцівки — ноги. Таким чином, птахи, на відміну від усіх інших наземних хребетних, тварини двоногі.

У птахів досить енергійний обмін речовин, температура тіла постійна й висока, серце чотирикамерне, артеріальна кров відділена від венозної. Добре розвинені великі півкулі головного мозку й органи чуття, особливо зору й слуху.

З біологічної точки зору найбільш характерними рисами птахів є інтенсивність обміну речовин і здатність до польоту. Ці дві основні риси птахів значною мірою визначають їхню біологію. Саме ці властивості птахів докорінно відрізняють їх від інших груп хребетних.

Незважаючи на спільність еволюційного походження птахів і плазунів, біологічні розходження між цими двома групами тварин величезні. Відносно рухливості й здатності долати простір птахи посідають перше місце серед наземних хребетних.

Температура тіла у птахів вища, ніж у ссавців, найчастіше вона близька до 42 °С, у деяких видів опускається нижче 39 °С, але нерідко досягає 45 і 45,5 °С,

Шкіра птахів суха, тонка, легка, майже позбавлена залоз, є (не у всіх видів) одна сальна залоза — куприкова, котра виробляє секрет, що за консистенцією нагадує мазь, яка містить багато жиру й воску і має антимікробну активність. Виділення цього секрету, відбувається під час натискання дзьобом на залозу або під дією кільцевої мускулатури, потім секрет дзьобом наноситься на оперення. Основне його призначення — захист оперення від намокання і зношування, а також від проникнення в організм патогенних бактерій і паразитних грибів.

Похідними епідермісу шкіри є роговий покрив дзьоба, лусочки на ногах, пазурах, пір’я. Ці рогові утворення піддаються періодичному линянню. Форма й розмір дзьоба у різних видів птахів, варіюється залежно від складу їжі, способу її добування й поїдання. У багатьох птахів дзьоб має яскраве забарвлення, його колір може мінятися з віком особини, а іноді й порою року.

Пір’яний покрив виконує кілька функцій:

— надає тілу птаха ідеально обтічної форми й зменшує тертя з повітрям;

— охороняє шкіру від механічних ушкоджень;

— утворює основну частину літального апарата;

— забезпечує термоізоляцію, сповільнюючи потік повітря в шкіру, зберігаючи сталий мікроклімат.

Шар повітря в пір’яному покриві визначається кутом нахилу пір’я й регулюється підшкірною мускулатурою.

Пір’я птахів різне за своєю будовою й призначенням.

Забарвлення оперення птахів зумовлюється присутністю ряду пігментів і структурних особливостей пера. Характерний для багатьох птахів білий колір залежить від присутності у безбарвній роговій масі пера пухирців повітря, заломлення світлових променів у клітинах рогової речовини пера, що містять такі пухирці, і створює білий колір.

Для птахів, як і для усіх тварин, характерне линяння, тобто періодична зміна пір’яного покриву, у деяких видів при цьому змінюється його забарвлення. Линяння зумовлене зношуванням і вицвітанням пір’я, а також може бути пов’язане із сезоном, віком птахів й періодом розмноження.

За гостротою зору і здатністю сприйняття простору й відстані птахи посідають перше місце серед тварин. Крім того, усі птахи мають кольоровий зір.

Птахи не мають зубів, їхню роль виконують дзьоб і м’язовий шлунок.

Будова органів дихання у птахів дуже своєрідна. Крім трахеї, бронхів і легенів є повітряні мішки, що займають до 20 % об’єму тіла. Вони відіграють важливу роль при диханні під час польоту і найбільш розвинені у добре літаючих птахів.

У природних умовах птахи не відзначаються довголіттям, відомо, наприклад, що більшість дрібних горобцеподібних рідко доживає до 4—5-річного віку, але відомі випадки, коли дрібні хвилясті папужки доживали до 20 років, а окремі великі папуги — до 80 і більше.

IV.Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів

Робота з підручником

Школярі працюють із малюнками на с. 191—192, ознайомлюючись із особливостями будови птахів. Потім вони читають текст на с. 191—192.

Перевірити свої знання учні можуть, відповівши на запитання 1—4 на с. 193.

Робота із зошитом

Виконати завдання в зошиті [3, с. 66—67].

V. Самостійна робота учнів

Користуючись зошитом [2], або зошитом [3, вкладиш, с. 14], учні виконують лабораторну роботу № 13 «Вивчення зовнішньої будови птахів та будови пір’я».

Потім учні ознайомлюються з рубрикою «Запам’ятайте найважливіше» на с. 193, при необхідності записують висновки в зошит.

VI. Підсумки уроку

Школярі самостійно підбивають підсумок уроку, звертаючи увагу на ті нові знання, яких вони набули в процесі цього уроку.

VII. Домашнє завдання

У підручнику [1] прочитати § 43, відповісти на запитання 5—7 після параграфа на с. 193. Користуючись зошитом [2], підготуватися до лабораторної роботи № 14 «Вивчення особливостей будови скелета птахів».

У зошиті [3, с. 66—67] виконати завдання.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити