Усі уроки біології 8 класі - 2016 рік

ТЕМА 2. ТРАВЛЕННЯ

УРОК 9 ПРОБЛЕМИ ТРАВНОЇ СИСТЕМИ

Цілі уроку:

- освітня: ознайомити учнів з найбільш поширеними проблемами травної системи, розглянути причини виникнення таких проблем та заходи їх профілактики;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур;

- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

- На які відділи поділений кишечник?

- У чому різниця між функціями тонкого й товстого кишечнику?

- Опишіть механізм усмоктування перетравленої їжі.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Повідомлення учнів

Сальмонельоз.

Холера.

Глистові захворювання.

Розповідь учителя

Обговорення доповідей з одночасним заповненням таблиці

Захворювання травної системи

Захворювання

Причини виникнення й симптоми

Заходи профілактики

Харчові отруєння

Виникають унаслідок потрапляння до організму з їжею отруйних продуктів біологічної або небіологічної природи. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення

Уживання в їжу тільки якісних продуктів

Сальмонельоз

Виникає внаслідок потрапляння до організму бактерій з роду сальмонел від хворих або здорових (бактеріоносії) людей або тварин. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення

Уживання в їжу тільки якісних продуктів, не забруднених бактеріями (м’яса, молока, яєць)

Ботулізм

Виникає внаслідок потрапляння до організму токсину, який виробляють палички ботулізму. Бактерії інфікують м’ясні, овочеві й рибні консерви, солону й копчену рибу, ковбасу. Ознаки: біль у животі, головний біль, запаморочення, блювота, запори, порушення зору, мови, ковтання й дихання

Уживання в їжу тільки якісних продуктів і тільки відповідно до терміну придатності. Дотримання правил зберігання й кулінарної обробки продуктів

Дизентерія

Виникає внаслідок потрапляння до організму дизентерійної палички (бактерійна дизентерія) або амеби (амебна дизентерія) через молоко, воду або предмети, з якими контактував хворий. Ознаки: слабкість, нездужання, нудота, іноді блювота, пронос, підвищення температури

Дотримання правил особистої гігієни, миття або правильна кулінарна обробка продуктів

Холера

Виникає внаслідок потрапляння до організму холерного вібріона через молоко, воду, продукти або предмети, з якими контактував хворий. Ознаки: сильний пронос, блювота, можливі судоми

Дотримання правил особистої гігієни, миття або правильна кулінарна обробка продуктів

Глистові захворювання

Виникають унаслідок потрапляння до організму паразитичних черв’яків (глистів). Залежно від виду гельмінта розвивається ураження того або іншого органа з відповідними симптомами. Загальними ознаками є втрата ваги, загальне нездужання, дратівливість

Дотримання правил особистої гігієни, вживання в їжу тільки якісних продуктів

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Питання до учнів

- Укажіть причини виникнення й характер перебігу дизентерії.

- Що спричиняє харчові отруєння?

- Назвіть заходи профілактики глистових захворювань. самостійна робота учнів

- Які заходи профілактики є загальними для всіх шлунково- кишкових захворювань?

- Чи можна отруїтися їстівними грибами? (Можна, оскільки їстівні гриби можуть накопичувати різні шкідливі речовини, що містяться у ґрунті)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити відповідний матеріал з підручника.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити