Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Транспорт речовин
ВНУТРІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ОРГАНІЗМУ. КРОВ І ЛІМФА
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з внутрішнім середовищем організму людини, розглянути склад і функції крові, лімфи та тканинної рідини;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі компонентів крові;
- виховна: виховувати розуміння значення сталості внутрішнього середовища організму для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці із зображенням будови кровоносних систем кільчастих черв'яків, членистоногих і хордових, таблиця «кров». Базові поняття й терміни: внутрішнє середовище організму, гомеостаз, кров, лімфа, тканинна рідина, плазма, фізіологічний розчин, формені елементи крові, еритроцити, лейкоцити, тромбоцити.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Бесіда вчителя з обговоренням питань
1. Чим відрізняється хімічний склад клітин від хімічного складу навколишнього середовища?
2. Чому організм повинен підтримувати сталість свого складу?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Гомеостаз — постійність умов життєдіяльності клітин у внутрішньому середовищі.
Основні складові внутрішнього середовища організму:
- кров;
- лімфа;
- тканинна рідина.
Основні функції крові
Функція |
Зміст функції |
Транспортна |
Транспортування кисню й вуглекислого газу, поживних речовин і продуктів обміну |
Регуляторна |
Доставка до місця дії гормонів та інших біологічно активних речовин, перерозподіл тепла між органами й частинами тіла |
Захисна |
Знищення сторонніх об’єктів, що проникли до організму, шляхом фагоцитозу або вироблення антитіл |
Склад крові
Кількість води в крові сягає 90 %. Концентрація солей у плазмі крові (Na+, K+, Ca2+, HCO3- та ін.) становить 0,9 % і підтримується на постійному рівні. Водний розчин, концентрація якого становить 0,9 %, називається фізіологічним. його можна використати для поповнення крові в разі її значних утрат.
До складу органічних речовин плазми крові входять білки, жири й вуглеводи. їх концентрація може досить сильно коливатися.
З формених елементів крові еритроцити й лейкоцити є кров’яними клітинами, а тромбоцити — кров’яними пластинками.
Робота з таблицею
Формені елементи крові |
Типи клітин |
Будова й функції |
Еритроцити |
Червоні кров’яні клітини, що переносять кисень від органів дихання до тканин. У зрілих еритроцитах людини немає ядер, вони мають форму двовгнутого диска |
|
Тромбоцити |
Фрагменти клітин, оточені мембраною. Мають неправильну форму, ядро зазвичай відсутнє. Беруть участь у процесі зсідання крові |
|
Лейкоцити |
1. Гранулоцити (нейтрофіли, базофіли й еозинофіли) |
Мають розділене на лопаті ядро й зернисту цитоплазму. Мають здатність до амебоїдного руху. Беруть участь у процесах імунітету |
2. Агранулоцити (моноцити й лімфоцити) |
Мають ядро овальної форми й незернисту цитоплазму. Улімфоцитів здатність до амебоїдного руху обмежена. Активно беруть участь в імунних процесах, лімфоцити здатні утворювати антитіла |
Розповідь учителя
Основні властивості еритроцитів:
- діаметр — 7,5 мкм;
- кількість в 1 мм3 — 4-5 х 106 штук;
- форма — двовгнутий диск;
- ядро клітини — відсутнє;
- місце утворення — червоний кістковий мозок (еритробласти);
- місце руйнування — печінка й селезінка;
- термін життя — близько 120 днів.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Які функції виконує кров?
2. Які рідини складають внутрішнє середовище організму?
3. Що таке гомеостаз?
4. Який склад крові?
5. Що міститься у плазмі крові?
Самостійна робота учнів
1. Чому склад і вміст органічних речовин у плазмі може досить сильно коливатися? (Залежно від потреби організму плазма переносить між органами ті чи інші органічні речовини)
2. У яких випадках уміст органічних речовин у плазмі крові різко збільшується? (Після прийому їжі, коли розпочинається її всмоктування)
3. чому концентрація солей у плазмі крові підтримується практично на постійному рівні? (Для збереження сталості внутрішнього середовища організму, що забезпечує найбільш сприятливі умови для перебігу процесів обміну)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал з підручника.