Усі уроки біології 8 класі - 2016 рік

ТЕМА 5. ВИДІЛЕННЯ. ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

УРОК 21 РОБОТА ВИДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ

Цілі уроку:

- освітня: ознайомити учнів з особливостями роботи органів видільної системи й регуляцією процесів виділення в організмі людини;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі нефрону;

- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування видільної системи для збереження здоров'я людини.

Обладнання й матеріали: таблиця «Видільна система», схема будови нефрону, вологі препарати нирок ссавців, модель нирки, кінофільм «Будова й робота нирки».

Базові поняття й терміни: нирка, нефрон, ниркове тільце, капілярний клубочок, звивисті канальці, приносна артерія, виносна артерія, ниркова вена, фільтрація, первинна сеча, реабсорбція, вторинна сеча.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. Навіщо потрібна видільна система?

2. Порівняйте видільні системи риб, амфібій, рептилій, птахів і ссавців.

3. Яке значення має подвійна капілярна мережа в нирках?

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з таблицею «Схема процесу виділення»

(див. схему на с. 59)

Робота з таблицею «Схема регуляції утворення сечі»

(див. схему на с. 59)

Сечовий міхур — м’язовий мішок, що складається з гладкої мускулатури, покритий перехідним епітелієм і є резервуаром для сечі. Має два сфінктери, що дозволяють здійснювати сечовипускання довільно.

Схема процесу виділення

Схема регуляції утворення сечі

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Питання до учнів

1. Назвіть складові частини нефрону.

2. Укажіть функції, які виконують різні частини нефрону.

3. Чи відрізняються нефрони ссавців та інших хребетних?

Самостійна робота учнів

1. Що таке реабсорбція? (Процес зворотного всмоктування в кров із первинної сечі води й необхідних органічних речовин)

2. Що таке секреція? (Процес виділення клітинами різних речовин у довкілля або в порожнини тіла)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити відповідний матеріал з підручника.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити