Усі уроки біології 8 класі - 2016 рік

ТЕМА 6. ОПОРА ТА РУХ

УРОК 27 РОЗВИТОК І ПРОБЛЕМИ ОПОРНО-РУХОВОЇ СИСТЕМИ

Цілі уроку:

- освітня: ознайомити учнів з особливостями розвитку та найбільш поширеними проблемами опорно-рухової системи, розглянути причини виникнення таких проблем і заходи їх профілактики;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів опорно-рухової системи;

- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування опорно-рухової системи для збереження здоров'я людини.

Обладнання й матеріали: таблиці «Скелет людини», «Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканини», «М'язи тіла людини», «Попередження викривлень хребта», «Попередження плоскостопості».

Базові поняття й терміни: вікові особливості, гіподинамія, дистрофія, лордоз, кіфоз, сколіоз, плоскостопість, постава, розтягнення, забій, вивих, закриті й відкриті переломи, пов'язки, шини.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. Назвіть фізичні властивості м’язів.

2. Як визначити роботу м’язів?

3. Порівняйте статичну й динамічну роботу м’язів.

4. Що таке надвідновлення?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя

Вікові особливості опорно-рухової системи

Ріст кісток

Ріст і скостеніння кісток відбуваються в дитячому й підлітковому віці. Найбільший приріст у довжину — у перші два роки життя. Наступні підвищення інтенсивності приросту — 7-8 років і в період статевого дозрівання (у дівчат — у 12-13 років, у хлопчиків — у 13-14 років). Ріст кісток у довжину припиняється у 22-24 роки.

Ріст м'язів

Відбувається більш-менш рівномірно за винятком періоду 1416 років, коли інтенсивність росту найбільша.

Нормальний розвиток опорно-рухової системи можливий лише за наявності нормальної рухової активності, повноцінного живлення й нормальної діяльності залоз внутрішньої секреції.

Гіподинамія — знижена рухова активність.

Наслідки гіподинамії:

- дистрофія скелетних м’язів;

- послаблення сили скорочень серця й тонусу судин;

- зниження інтенсивності обміну речовин і енергії;

- порушення кровообігу й атеросклероз;

- погіршення перетравлення й засвоєння їжі;

- послаблення імунітету;

- емоційна нестійкість.

Пошкодження опорно-рухової системи

Пошкодження

Стислий опис

Перша допомога

Розтягнення

Перерозтягнення м’язів і зв’язок з розривом окремих волокон

Охолодження пошкодженої ділянки, її фіксація з допомогою бинта

Пошкодження

Стислий опис

Перша допомога

Забій

Пошкодження м’яких тканин, часто з крововиливами під шкіру

Охолодження пошкодженої ділянки, її фіксація з допомогою бинта

Вивихи

Вихід головки суглоба із суглобової западини

Охолодження пошкодженої ділянки, її фіксація з допомогою шин, дощечок або інших твердих предметів

Закриті переломи

Порушення цілісності кісток без виходу уламків кістки через шкіряні покриви назовні

Знерухомлювання пошкодженої кістки з допомогою шини або підручних засобів

Відкриті переломи

Порушення цілісності кісток з виходом уламків кістки через шкіряні покриви назовні

Зупинка кровотечі, закриття рани пов’язкою. Знерухомлювання пошкодженої кістки з допомогою шини або підручних засобів

Переломи черепа

Порушення цілісності кісток черепа

фіксація голови під час транспортування, закриття рани пов’язкою

Переломи хребта

Порушення цілісності хребців

Забезпечення нерухомості потерпілого або транспортування його на твердій поверхні

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Питання до учнів

1. Які вікові зміни відбуваються зі скелетом?

2. Які вікові зміни відбуваються з м’язами?



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити