Усі уроки біології 8 класі - 2016 рік

ВСТУП

УРОК 3 ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ. ОРГАНИ Й СИСТЕМИ ОРГАНІВ

Цілі уроку:

- освітня: вивчити особливості будови органів і систем органів;

- розвивальна: розвивати вміння знаходити взаємозв'язки між об'єктами вивчення та вміння аналітично мислити;

- виховна: виховувати розуміння важливості знань особливостей свого організму для себе і своїх близьких.

Обладнання й матеріали: таблиці «Тканини тварин і людини», «Внутрішня будова кролика», «Внутрішня будова людини», муляжі серця, печінки, нирок.

Базові поняття й терміни: орган, система органів, опорно-рухова, травна, дихальна, нервова, транспортна, ендокринна (гуморальна), статева системи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

- Розкажіть про особливості будови м’язової тканини.

- Розкажіть про особливості будови сполучної тканини.

- Які функції виконує нервова тканина?

- Які функції виконує епітеліальна тканина?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя

Орган — це частина тіла, що має певну форму й будову й виконує одну або декілька специфічних функцій. Органи складаються з декількох типів тканин, але один тип переважає й визначає основну функцію органа.

Фізіологічна система органів — це анатомічне або функціональне об’єднання органів, що виконують в організмі спільну функцію.

В організмі людини виділяють такі фізіологічні системи: опорно-рухова, нервова, ендокринна (гуморальна), травна, дихальна, кровоносна (транспортна), видільна, статева, органи чуття.

Фізіологічні системи організму людини

Система

Основні органи

Функції

Опорно-рухова

Кістки і хрящі скелета, скелетні м’язи, м’язи внутрішніх органів, мімічні м’язи

Забезпечує опору, рух і захист внутрішніх органів

Нервова

Головний і спинний мозок, нерви й нервові вузли

Управління організмом, регуляція та координація роботи органів

Ендокринна (гуморальна)

Залози внутрішньої секреції

Регуляція та координація роботи органів

Травна

Зуби, стравохід, шлунок, кишечник, печінка, підшлункова залоза

Забезпечення організму потрібними речовинами й енергією

Дихальна

Легені, бронхи, трахея

Постачання в організм кисню, виділення газоподібних продуктів обміну

Транспортна (кровоносна)

Серце, артерії, вени, капіляри

Зв’язок органів між собою, постачання їм потрібних речовин

Статева

Статеві залози і протоки

Забезпечення процесу розмноження

Видільна

Нирки, сечовий міхур

Видалення з організму продуктів обміну

Органи чуття

Органи зору, слуху, нюху, смаку, дотику, рівноваги

Одержання інформації з навколишнього та внутрішнього середовища й надсилання її в мозок

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Питання до учнів

- Що таке орган?

- Що таке фізіологічна система?

- Які функції виконує травна система?

- Які органи входять до складу дихальної системи?

Самостійна робота учнів

Дати відповіді на питання.

- Порівняйте фізіологічні системи людини і кролика.

- Чи може один орган належати до різних фізіологічних систем? (Може, наприклад, підшлункова залоза бере участь у роботі ендокринної і травної систем)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити відповідний матеріал з підручника.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити