Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016

Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини
ХАРЧУВАННЯ ТА ОБМІН РЕЧОВИН

Цілі уроку:

- освітня: розглянути особливості обміну речовин у людини, ознайомити учнів із процесами асиміляції та дисиміляції і групами речовин, які беруть участь у обміні речовин в організмі людини;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур;

- виховна: виховувати розуміння єдності всього живого й бережливе ставлення до природи.

Обладнання й матеріали: таблиця «Будова клітини тварин», схеми «Обмін білків, жирів і вуглеводів», «Обмін води й мінеральних солей» . Базові поняття й терміни: обмін речовин, асиміляція (анаболізм), дисиміляція (катаболізм), поживні речовини, вода.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

- Що таке орган?

- Що таке фізіологічна система?

- Які функції виконує травна система?

- Які органи входять до складу видільної системи?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

Обмін речовин — це сукупність змін, що відбуваються з речовинами з моменту їх надходження до організму з навколишнього середовища до моменту утворення кінцевих продуктів розпаду й виведення їх з організму. Процеси обміну речовин людини можна розділити на дві великі групи — процеси асиміляції та процеси дисиміляції.

Асиміляція — процеси, внаслідок яких відбувається утворення органічних сполук, необхідних для забезпечення життєдіяльності клітин. Під час цих процесів організм витрачає енергію.

Дисиміляція — процеси, внаслідок яких відбувається розщеплення органічних сполук на більш прості речовини. Під час цих процесів організм запасає енергію.

Основні групи речовин, що беруть участь в обміні речовин в організмі людини: білки, жири вуглеводи, вода, мінеральні речовини, вітаміни.

Організм людини не може самостійно створювати органічні речовини з неорганічних, як це роблять рослини. Йому потрібні готові органічні молекули, які він може потім видозмінювати й перетворювати на такі, що підходять йому. Частину органічних речовин організм людини використовує для отримання енергії, а частину — для побудови своїх клітин і органів. Такий тип живлення (тобто отримання організмом органічних речовин) називається гетеротрофним.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Дати відповіді на питання.

- Що таке обмін речовин?

- Які процеси відбуваються під час асиміляції?

- Під час яких процесів організм людини запасає енергію?

- Які функції в організмі тварин виконує травна система?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити відповідний матеріал з підручника.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити