Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Регуляція функцій організму
ГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ. ГОРМОНИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями процесів та механізмами гуморальної регуляції людини, сформулювати поняття гормонів і розглянути різноманіття гормонів уорганізмі людини;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити причинно-наслідкові зв'язки між подіями на прикладі процесів гуморальної регуляції в організмі людини;
- виховна: виховувати розуміння значення нормального перебігу процесів гуморальної регуляції для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці «Вегетативна нервова система», «Залози внутрішньої секреції», розбірна модель головного мозку людини.
Базові поняття й терміни: гуморальна регуляція, гормони, залози внутрішньої секреції.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Навіщо потрібно регулювати процеси, які відбуваються в організмі?
2. Які системи у тварин відповідають за регуляцію процесів у організмі?
3. Чи відрізняється регуляція процесів у організмі у ссавців і комах?
Повідомлення учнів
Гормони та їхня роль у регуляції функцій організму.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Гуморальна регуляція — координація фізіологічних функцій організму з допомогою хімічних речовин, що переносяться різними рідинами організму (кров, лімфа, тканинна рідина).
Гормони — високоспецифічні біологічно активні речовини, що здійснюють свій вплив далеко від місця синтезу.
Ендокринна система — сукупність органів, частин органів та окремих клітин, які секретують у кров і лімфу гормони. Вона разом з нервовою системою регулює та координує важливі функції організму людини: ріст, репродукцію, обмін речовин, процеси адаптації. На відміну від залоз зовнішньої секреції, у складі ендокринних залоз відсутні вивідні протоки, але вони мають добре розвинуту судинну сітку.
В ендокринній системі розрізняють центральний і периферійний відділи, які взаємодіють між собою й утворюють єдину систему. Органи центрального відділу тісно пов’язані з органами центральної нервової системи й координують діяльність усіх інших ланок ендокринної системи. Органи периферійного відділу здійснюють багатоплановий вплив на організм, посилюють чи послаблюють обмінні процеси. Розрізняють також органи, які поєднують виконання ендокринної функції з екзокринною, та окрему дисоційовану ендокринну систему, яка утворена великою групою ізольованих ендокриноцитів, розсіяних по органах і системах організму. Основою ефективного функціонування ендокринної системи є використання принципу зворотного зв’язку.
Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці
Основні ендокринні залози людини й гормони, що ними синтезуються
Гормони |
Місце синтезу |
Функції |
Окситоцин |
Гіпоталамус |
Регуляція скорочень матки й лактації |
Вазопресин (антидіуретичний гормон) |
Гіпоталамус |
Зменшення діурезу |
Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) |
Гіпофіз |
Стимуляція сперматогенезу (у чоловіків) або зростання яйцевого фолікула (у жінок) |
Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) |
Гіпофіз |
Стимуляція утворення статевих гормонів, підтримка існування жовтого тіла (у жінок) |
Пролактин |
Гіпофіз |
Стимуляція утворення й секреції молока |
Тиреотропний гормон (ТТГ) |
Гіпофіз |
Стимуляція утворення й секреції гормонів щитовидної залози |
Адренокортикотроп- ний гормон (АКТГ) |
Гіпофіз |
Стимуляція утворення й секреції гормонів кори надниркових залоз |
Соматотропний гормон (гормон росту, СТГ) |
Гіпофіз |
Стимуляція синтезу білків і ростових процесів організму |
Мелатонін |
Епіфіз |
Регуляція процесів росту і статевого дозрівання |
Тимозин |
Тимус (вилочкова залоза) |
Регуляція дозрівання лімфоцитів, процесів росту й обміну кальцію |
Паратгормон |
Паращитовидні залози |
Підвищення рівня йонів Ca2+ і зниження рівня йонів PO3-4 |
Трийодтиронін і тироксин |
Щитовидна залоза |
Регуляція процесів обміну речовин, росту й розвитку |
Інсулін |
Підшлункова залоза |
Зниження рівня глюкози в крові |
Глюкагон |
Підшлункова залоза |
Підвищення рівня глюкози в крові |
Глюкокортикоїди (кортизол) |
Кора надниркових залоз |
Стимуляція розщеплення білків, синтезу глюкози і глікогену, адаптація організму до стресу |
Мінералокортикоїди (альдостерон) |
Кора надниркових залоз |
Регуляція рівня йонів Na+, підвищення кров’яного тиску |
Адреналін |
Мозковий шар надниркових залоз |
підвищення частоти й сили серцевих скорочень, звуження капілярів у шкірі та внутрішніх органах. Розширення артеріол серця і скелетних м’язів, підвищення рівня глюкози в крові |
Норадреналін |
Мозковий шар надниркових залоз |
Загальне звуження дрібних артерій, підвищення кров’яного тиску |
Гормони |
Місце синтезу |
Функції |
Естрогени |
Яєчники |
Розвиток вторинних жіночих статевих ознак, регуляція менструального циклу. Стимуляція росту й розвитку матки та плоду |
Прогестерон |
Яєчники |
Підтримання вагітності, пригнічення овуляції |
Тестостерон |
Сім’яники |
Розвиток вторинних чоловічих статевих ознак |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Де розташований гіпофіз?
2. Де розташований епіфіз?
3. Які функції виконує тимус?
4. Які функції виконує підшлункова залоза?
Самостійна робота учнів
1. У чому полягає різниця між залозами внутрішньої, зовнішньої та змішаної секреції? (Залози зовнішньої секреції виділяють свої продукти в довкілля або в порожнини органів, а залози внутрішньої секреції — у кров. Для залоз змішаної секреції характерна наявність обох механізмів)
2. Чим відрізняється механізм дії гормонів від механізму дії нервів? (В основі механізму дії гормонів лежить передача хімічних сигналів, а в основі механізму дії нервів — електричних. Це обумовлює відмінності у швидкості відповіді та тривалості дії сигналів)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал з підручника.