Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Регуляція функцій організму
ЕНДОКРИННА СИСТЕМА
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями будови й основними органами ендокринної системи людини;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів ендокринної системи;
- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування ендокринної системи для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці «Вегетативна нервова система», «Залози внутрішньої секреції».
Базові поняття й терміни: гуморальна регуляція, гормони, залози внутрішньої секреції, гіпоталамус, гіпофіз, епіфіз, тимус, щитовидна залоза, паращитовидні залози, підшлункова залоза, надниркові залози, статеві залози.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНІСТЬ
Питання для бесіди
1. Навіщо потрібні гормони?
2. У чому полягає різниця між залозами внутрішньої, зовнішньої та змішаної секреції?
3. Чим відрізняється механізм дії гормонів від механізму дії нервів?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці
Основні ендокринні залози людини й гормони, що ними синтезуються
Залоза |
Гормони, що синтезуються |
Функції |
Гіпоталамус |
Ліберини, статини й гормони задньої частки гіпофіза |
Секреція гіпофізарних гормонів і гормонів задньої частки гіпофіза |
Задня частка гіпофіза (тут гормони не синтезуються, а тільки зберігаються й секретуються) |
Окситоцин |
Регуляція скорочень матки й лактації |
Вазопресин (антидіуретичний гормон) |
Зменшення діурезу |
|
Передня частка гіпофіза |
Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) |
Стимуляція сперматогенезу (у чоловіків) або зростання яйцевого фолікула (у жінок) |
Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) |
Стимуляція утворення статевих гормонів, підтримка існування жовтого тіла (у жінок) |
|
Пролактин |
Стимуляція утворення й секреції молока |
|
Тиреотропний гормон (ТТГ) |
Стимуляція утворення й секреції гормонів щитовидної залози |
|
Адренокортикотропний гормон (АКТГ) |
Стимуляція утворення й секреції гормонів кори надниркових залоз |
|
Соматотропний гормон (гормон росту, СТГ) |
Стимуляція синтезу білків і ростових процесів організму |
|
Епіфіз |
Мелатонін |
Регуляція процесів росту і статевого дозрівання |
Тимус (вилочкова залоза) |
Тимозин |
Регуляція дозрівання лімфоцитів, процесів росту й обміну кальцію |
Паращитовидні залози |
Паратгормон |
підвищення рівня йонів Ca2+ і зниження рівня йонів PO4- |
Щитовидна залоза |
Трийодтиронін і тироксин |
Регуляція процесів обміну речовин, росту й розвитку |
Тиреокальцитонін |
Зниження рівня йонів Ca2+ |
|
Острівці лангерганса підшлункової залози |
Інсулін (у β-клітинах) |
Зниження рівня глюкози в крові |
Глюкагон (в а-клітинах) |
Підвищення рівня глюкози в крові |
|
Залоза |
Гормони, що синтезуються |
Функції |
Кора надниркових залоз |
Глюкокортикоїди (кортизол) |
Стимуляція розщеплення білків, синтезу глюкози і глікогену, адаптація організму до стресу |
Мінералокортикоїди (альдостерон) |
Регуляція рівня йонів Na+, підвищення кров’яного тиску |
|
Мозковий шар надниркових залоз |
Адреналін |
Підвищення частоти й сили серцевих скорочень, звуження капілярів у шкірі та внутрішніх органах. Розширення артеріол серця і скелетних м’язів, підвищення рівня глюкози в крові |
Норадреналін |
Загальне звуження дрібних артерій, підвищення кров’яного тиску |
|
Яєчники |
Естрогени |
Розвиток вторинних жіночих статевих ознак, регуляція менструального циклу |
Прогестерон |
Підтримання вагітності, пригнічення овуляції |
|
Естрогени |
Стимуляція росту й розвитку матки та плоду |
|
Сім’яники |
Тестостерон |
Розвиток вторинних чоловічих статевих ознак |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
- Які гормони синтезуються в яєчниках?
- Які гормони синтезуються в корі надниркових залоз?
- Які функції виконує тестостерон?
- Які функції виконує адреналін?
Самостійна робота учнів
Підготувати повідомлення про базедову хворобу й цукровий діабет.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал з підручника.