Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини
ЇЖА ТА ЇЇ КОМПОНЕНТИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з основними компонентами їжі, розглянути потребу організму в цих компонентах;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями складу й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
- Що таке обмін речовин?
- Які процеси відбуваються під час асиміляції?
- Під час яких процесів організм людини запасає енергію?
- Які функції в організмі тварин виконує травна система?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя з елементами бесіди
Основні групи речовин, що беруть участь в обміні речовин в організмі людини: білки, жири, вуглеводи, вода, мінеральні речовини, вітаміни.
Заповнення таблиці
Речовини |
Функції речовин в організмі |
Білки |
Входять до складу сполучних тканин, беруть участь в утворенні скелета, зв’язок, шкіри, волосся та інших похідних епідермісу; каталізують біохімічні реакції; регулюють обмін речовин; забезпечують в організмі перенесення кисню, жирних кислот, ліпідів та інших сполук; утворюють комплекси зі сторонніми білками, інактивуючи їх; беруть участь у процесі зсідання крові; забезпечують скорочення м’язів; беруть участь у створенні запасу речовин, необхідних організму |
Речовини |
Функції речовин в організмі |
Вуглеводи |
Входять до складу рецепторних комплексів; беруть участь у створенні запасу речовин, необхідних організму; є джерелом енергії |
ліпіди |
Легко утворюють комплекси з білками, беруть участь у формуванні клітинної оболонки та внутрішньоклітинних мембран; виконують функції гормонів, вітамінів і захисних речовин; беруть участь у створенні запасу речовин, необхідних організму |
Вода |
Є універсальним розчинником; бере участь у формуванні внутрішнього середовища окремих клітин і організму в цілому; створює середовище для перебігу біохімічних реакцій |
Мінеральні речовини |
Створюють основу скелета; відіграють важливу роль у функціонуванні клітин та забезпеченні їхньої життєдіяльності |
Вітаміни — це різні за складом і властивостями органічних речовин, які потрібні організму в невеликій кількості, але без яких його життєдіяльність неможлива. Вітаміни можуть входити до складу ферментів або інших біологічних молекул.
Робота з таблицею
Вітаміни |
Функції вітамінів |
Водорозчинні вітаміни |
|
Аскорбінова кислота (вітамін С) |
Бере участь у синтезі білків і утворенні органічної речовини кісток, підвищує імунітет |
Тіамін (вітамін В1) |
Бере участь в обміні білків, жирів і вуглеводів |
Рибофлавін (вітамін В2) |
Бере участь в окисно-відновних реакціях, необхідний для синтезу ферментів |
Нікотинова кислота (вітамін РР) |
Бере участь в окисно-відновних реакціях |
піридоксин (вітамін В6) |
Бере участь в обміні білків шкіри, нервової системи та кровотворенні |
Кобаламін (вітамін В12) |
Бере участь у перенесенні пов’язаного з вуглеводом атома Гідрогену на сусідній атом Карбону |
Жиророзчинні вітаміни |
|
Вітамін А |
Бере участь у процесі світлосприйняття |
Вітамін D |
Бере участь у регуляції обміну Кальцію |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Дати відповіді на питання.
- Навіщо людині потрібна їжа?
- Які компоненти входять до складу їжі?
- Що таке вітаміни?
- Які вітаміни потрібні організму людини?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал з підручника.