Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини
ХАРЧОВІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОТРЕБИ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з основними харчовими й енергетичними потребами організму людини, розглянути проблеми нестачі та надлишку вітамінів у раціоні;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями складу й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
- Навіщо людині потрібна їжа?
- Які компоненти входять до складу їжі?
- Що таке вітаміни?
- Які вітаміни потрібні організму людини?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Раціональне харчування — харчування, за якого до організму з харчовими продуктами надходять усі поживні речовини, вітаміни й мінеральні солі в кількості, що необхідна для нормальної життєдіяльності.
Енергетичний баланс — однакове співвідношення енергії, що надходить до організму з їжею, і енергії, що витрачена внаслідок діяльності організму.
Якщо витрати енергії перевищують її надходження, то кажуть про недостатнє харчування. Якщо ж надходження енергії перевищує її витрату, то кажуть про надмірне харчування.
Чинники, що визначають потребу людини в поживних речовинах: маса тіла, вік, рівень рухової активності.
Заповнення таблиці
Середня добова потреба організму людини (г)
Речовини |
Чоловіки |
Жінки |
Діти |
Білки |
65-117 |
58-87 |
36-87 |
Вуглеводи |
257-586 |
257-586 |
170-240 |
жири |
70-154 |
60-102 |
40-97 |
Нестача вітамінів у їжі має назву гіповітаміноз (повна відсутність — авітаміноз), а їхній надлишок — гіпервітаміноз. Обидва стани можуть призводити до порушення життєдіяльності організму. гіпервітаміноз найчастіше спостерігається для жиророзчинних вітамінів, бо надлишок водорозчинних легко виводиться з організму через нирки.
Робота з таблицею
Вітаміни |
Гіповітаміноз |
Основні джерела вітаміну |
Водорозчинні вітаміни |
||
Аскорбінова кислота (вітамін С) |
Цинга |
Чорна смородина, шипшина, лимон |
Тіамін (вітамін В1) |
Бері-бері |
Чорний хліб, яєчний жовток, печінка |
Рибофлавін (вітамін В2) |
Виразки на слизових оболонках |
Рибні продукти, печінка, молоко |
Нікотинова кислота (вітамін РР) |
Пелагра |
Пташине м’ясо, яловичина, печінка, дріжджі |
Піридоксин (вітамін В6) |
Дерматити |
Рисові висівки, зародки пшениці, нирки |
Кобаламін (вітамін В12) |
Анемія |
Яловича печінка, мікроорганізми кишечнику |
Жиророзчинні вітаміни |
||
Вітамін А |
Куряча сліпота, зниження імунітету |
Морква, кропива, абрикоси, печінка, ікра, масло, молоко |
Вітамін D |
Рахіт |
Риб’ячий жир, яєчний жовток, молоко |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
- Які функції виконують вітаміни?
- Що таке гіпервітаміноз?
- Що таке гіповітаміноз?
Самостійна робота учнів
- Запропонуйте способи, за допомогою яких можна зберегти вітаміни в їжі під час кулінарної обробки.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал з підручника.