Усі уроки біології 8 клас - Задорожний К.М. 2016
Травна система
ТРАВЛЕННЯ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями будови й основними органами травної системи людини;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Бесіда з елементами опитування
- Які функції виконують вітаміни?
- Що таке гіпервітаміноз?
- Що таке гіповітаміноз?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Травлення — це процес розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які можуть усмоктуватися й засвоюватися організмом. Травлення може відбуватися тільки з допомогою ферментів.
Оболонки стінок травного каналу:
- слизова;
- підслизова;
- м’язова;
- зовнішня.
Методи дослідження травлення
- Метод фістул (фістула — штучне сполучення порожнини внутрішнього органа або протоки залози із зовнішнім середовищем).
- Зондування (уведення до шлунка гумової трубки для взяття проб шлункового соку).
- Ендоскопія (уведення до травного каналу спеціальних оптичних приладів).
- Електрогастрографія (реєстрація електричних струмів шлунка). Метод фістул був розроблений російським фізіологом, лауреатом Нобелівської премії І. П. Павловим.
Шлях руху їжі травною системою (схема)
Зуби
У людини послідовно розвиваються два типи зубів — молочні (20 зубів) і постійні (32 зуби).
Типи зубів людини:
1) різці (мають один корінь, ними відкушують їжу);
2) ікла (мають один корінь, ними відкушують їжу);
3) малі кутні (мають декілька коренів, ними роздрібнюють їжу);
4) великі кутні (мають декілька коренів, ними роздрібнюють їжу). Молочні зуби представлені тільки різцями, іклами й малими кутніми зубами.
Зовнішня будова зуба: коронка, шийка, корінь.
Основні частини зуба:
- емаль (покриває зверху коронку зуба);
- дентин (розташований під емаллю, утворює велику частину коронки, шийки й кореня);
- цемент (покриває шийку й корінь зуба);
- пульпа (заповнює порожнину зуба).
Особливості будови ділянок травної системи
Ділянка травної системи |
Особливості будови |
Ротова порожнина |
Ротова порожнина обмежена щелепами й вислана багатошаровим епітелієм. Є зуби (20 молочних або 32 постійні), язик (перевертає їжу, крім того, на ньому розташовані смакові рецептори), три пари слинних залоз і щічні залози |
Шлунок |
Покритий простим циліндричним епітелієм. У стінці є шлункові залози, які утворюють слиз, травні ферменти й гормони, що регулюють процес травлення. Стінка шлунка утворена трьома шарами гладких м’язів. М’язи циркулярного шару утворюють кардіальний і пілоричний сфінктери (кільцеві м’язи, що замикають вхідний і вихідний отвори шлунка) |
Тонкий кишечник |
Складається з трьох відділів — дванадцятипалої, порожньої та клубової кишок. До дванадцятипалої кишки відкриваються протоки печінки й підшлункової залози. порожній кишечник покритий простим циліндричним епітелієм. У його стінці є залози, які утворюють слиз, травні ферменти й гормони, що регулюють процес травлення. Стінка кишечнику утворена двома шарами гладких м’язів. Слизова оболонка тонкого кишечнику утворює безліч пальцеподібних виростів (ворсинок), у стінках яких розташовані волокна гладких м’язів. Крім того, вони містять велику кількість лімфатичних судин і капілярів. Клітини, розташовані на них, покриті мікроворсинками |
Товстий кишечник |
За структурою схожий на тонкий кишечник, але відсутні ворсинки, подовжній шар м’язів не суцільний (представлений трьома стрічками). Останнім відділом товстого кишечнику є пряма кишка |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
- Що таке травлення?
- Яку роль у травленні відіграють ферменти?
- На які відділи поділений травний канал?
- Які функції виконує травна система?
Самостійна робота учнів
- Які переваги дає поділ травного каналу на ряд відділів? (Кожний відділ кишечнику пристосований для виконання певних функцій, одночасне виконання яких неможливе, оскільки вони вимагають для свого здійснення різних умов середовища й особливостей будови травного тракту)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити відповідний матеріал з підручника.