Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016

Кров і лімфа
ПРОБЛЕМИ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИ

Цілі уроку:

- освітня: ознайомити учнів з найбільш поширеними проблемами кровоносної системи, розглянути причини виникнення таких проблем та заходи їх профілактики;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів кровоносної системи;

- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування кровоносної системи для збереження здоров'я людини.

Обладнання й матеріали: таблиці, що ілюструють будову кровоносної системи людини і правила її гігієни.

Базові поняття й терміни: тиск крові, гіпертонія, гіпотонія, інфаркт, інсульт, аритмія.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. Що таке пульс?

2. Як можна виміряти пульс?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Повідомлення учнів

1. Інфаркт міокарда.

2. Хвороби кровоносних судин

3. Тиск крові, гіпертонія й гіпотонія.

Обговорення доповідей із заповненням таблиці

Захворювання

Ознаки

Причини виникнення

Інфаркт міокарда

Тривалий біль у грудях, зміни в кардіограмі

Порушення кровопостачання ділянки серцевого м’яза, яке призвело до його некрозу. Частіше за все виникає через закупорення однієї з коронарних артерій тромбом

Інсульт

Зниження рівня свідомості, дефекти поля зору, порушення рухової функції верхніх кінцівок, порушення статики або ходи, порушення нормальної роботи м’язів обличчя

Порушення кровообігу в головному мозку, що спричинені інфарктом або крововиливом у речовину мозку

Гіпертонічна хвороба

Підвищений артеріальний тиск, у разі виражених стадій — органічні зміни серця, нирок і ЦНС

Дисфункція вищих судиннорегулюючих центрів, нейрогуморальних і ниркових механізмів

Аритмії

Порушення ритмічності, послідовності й сили скорочень серцевого м’яза

Зміна властивостей серця внаслідок його захворювань або порушення механізмів нервової регуляції роботи серця

Атеросклероз

Збільшення артеріального тиску, утворення атеросклеротичних бляшок на стінках артерій

Ущільнення артеріальної стінки за рахунок розростання сполучної тканини через відкладення жовтої жирової речовини на поверхні стінки артерії

Тромбофлебіт

Ущільнення, почервоніння та болючість шкіри над варикозно зміненою веною, можливе підвищення температури тіла

Ускладнення варикозного розширення вен нижніх кінцівок

Перша допомога в разі різних видів кровотеч

За типом пошкоджених судин розрізняють три основні види кровотеч — артеріальні, венозні й капілярні. За артеріальної кровотечі кров має яскравий червоний колір і витікає швидко, часто пульсуючи. У разі венозної кровотечі кров темного відтінку, витікає повільно, але достатньо широким струменем. Капілярна кровотеча не така інтенсивна й може припинятися самостійно.

У випадку артеріальної кровотечі слід накласти джгут вище місця крововиливу. Це дозволяє припинити втрату крові. Але слід пам’ятати, що джгут не можна накладати на голе тіло. Під нього слід підкласти якусь матерію. Також під джгут слід помістити записку із позначеним часом, коли джгут було накладено. Це дуже важливо, бо раз на годину джгут слід послаблювати, щоб не залишити тканини тіла без доступу крові.

У разі венозної кровотечі джгут слід накладати нижче місця крововиливу, бо саме звідти рухається кров по венах. Але в багатьох випадках під час венозного крововиливу можна обійтися простою тиснучою пов’язкою на рані. У разі капілярної кровотечі можна обійтися звичайною пов’язкою зі стерильного бинта.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Дати відповіді на питання.

1. Назвіть основні захворювання серця.

2. Назвіть основні захворювання судин.

3. Назвіть заходи профілактики серцево-судинних захворювань.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити