Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016

Вища нервова діяльність
СОН. БІОРИТМИ

Цілі уроку:

- освітня: ознайомити учнів із процесами сну людини та різноманіттям біоритмів у організмі людини, розглянути механізми сну;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити причинно-наслідкові зв'язки між подіями на прикладі процесів сну та біоритмів у організмі людини;

- виховна: виховувати розуміння значення сну та біоритмів для нормальної життєдіяльності людини.

Обладнання й матеріали: таблиці із зображенням електричної активності кори великих півкуль і фаз сну, фотографії або малюнки людей у стані звичайного й летаргічного сну.

Базові поняття й терміни: сон, безсоння, фази сну, сновидіння, летаргія, сторожові пункти, сон з повільними рухами очей, сон зі швидкими рухами очей, електроенцефалограма (ЕЕГ), біологічні ритми, «біологічний годинник», сонячна активність, добові ритми, сезонні ритми, «жайворонки», «сови», «голуби».

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. З допомогою яких структур людина сприймає інформацію?

2. Які існують рівні сприйняття інформації людиною?

3. Які ритмічні зміни в житті рослин і тварин вам відомі?

4. Чи можна виділити ритмічні зміни в житті людини?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

Сон — це фізіологічний стан, що періодично настає у людини і тварин; характеризується майже повною відсутністю реакцій на зовнішні подразнення, зменшенням активності ряду фізіологічних процесів. Розрізняють нормальний (фізіологічний) сон і декілька видів патологічного сну (наркотичний, летаргічний та інші).

Методами електроенцефалограми (ЕЕГ) і полісомнографії доведено існування п’яти стадій сну, які здійснюються двома альтернативними фізіологічними механізмами.

Ритм сну і його стадії регулюють нервові механізми, що реалізовуються через системи нейромедіаторів мозку: ацетилхолін і два біогенні нейростимулятори — серотонін і норадреналін.

Сновидіння — особливий період, стан сну, коли людина сприймає певну, спроектовану мозком реальність, що може включати в себе всі типи відчуттів. Людина, котра спить, як правило, не розуміє, що перебуває уві сні, і тому не має змоги контролювати хід подій сновидіння. Наука, що вивчає сни й сновидіння, називається онейрологією.

Порушення сну

Порушення сну різноманітні. Відповідно до Міжнародної класифікації захворювань, порушення сну класифікують таким чином:

• Порушення засинання і тривалості сну (інсомнії).

• Надмірна тривалість сну (гіперсомнія).

• Порушення циклу сон — неспання.

• Сонні апное.

• Нарколепсія й катаплексія.

• Інші порушення сну.

Безсоння — поняття, яке об’єднує різні стани. Воно означає нездатність спати, незважаючи на те що обставини це дозволяють. По-перше, безсоння — це порушення відчуття тривалості сну, глибини сну, порушення відчуття відпочинку — людина відчуває себе такою, що не виспалася, не відпочила.

Сон поверхневий, нетривкий, з частими пробудженнями, що повторюються протягом ночі. Можуть бути також труднощі із засинанням, сон може взагалі не настати. Нарешті, у разі безсоння можуть бути і протилежні порушення — дуже раннє пробудження, неможливість заснути знову. Нерідко спостерігається комбінація цих симптомів. Безсоння значною мірою знижує якість життя людини і впливає на її працездатність, що визначає медичне й соціальне значення цієї проблеми. Людина, яка страждає від безсоння, сонлива протягом дня, їй важко концентруватися на щоденній роботі, знижується продуктивність її праці. З часом розвивається психологічний дистрес — утома, нервозність.

Летаргія — хворобливий стан, схожий на сон. Характеризується повною відсутністю зовнішньої реакції, майже нечутним диханням, слабким пульсом і кров’яним тиском. Напади летаргії тривають, як правило, від декількох годин до кількох тижнів, а в деяких випадках — місяців і років. У минулому хворих у летаргічному стані, без ознак життєдіяльності та серцебиття помилково визнавали мертвими. Перебування в летаргічному сні може тривати роками.

Біоритмами називають ритми фізіологічних процесів, властиві всім живим організмам. Їхній характер завжди індивідуальний. Залежно від характеру біоритмів людей можна розділити на кілька біоритмічних типів, чи хронотипів. Це «сови», які пізно лягають спати, найбільш активні в другій половині дня чи ввечері та вночі; «жайворонки» — рано встають, найбільш активні вранці; слабко виражений ранковий тип; «голуби» — однаково активні в різний час доби; слабко виражений вечірній тип. Розрізняють добові, сезонні, місячні, річні, багаторічні біоритми.

Без біоритмів неможлива нормальна взаємодія систем організму. Тому за ними можна судити про загальний стан організму. Якщо біоритм порушується, починається патологія.

Велике значення мають сезонні біоритми. Вони визначають залежність захворюваності від пори року. Наприклад, що восени й особливо навесні більш частими стають загострення виразки шлунка, алергії та ревматизму.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Питання до учнів

1. Що таке сон?

2. Які існують порушення сну?

3. Що таке біоритми?

4. Які біоритмічні типи можна виділити в людини?

5. Яке значення в житті людини мають біоритми?

Самостійна робота учнів

• Запропонувати й обгрунтувати гіпотезу, яка пояснює можливі причини появи біоритмів.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити