Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Вища нервова діяльність
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ”ВИЩА НЕРВОВА ДІЯЛЬНІСТЬ”
Цілі уроку:
- освітня: узагальнити, систематизувати й закріпити знання з теми «Вища нервова діяльність»;
- розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, порівнювати та робити висновки;
- виховна: виховувати бережливе ставлення до свого й чужого життя та розуміння відповідальності людини за наслідки своєї діяльності.
Обладнання й матеріали: таблиці «Головний мозок людини», «Нервова система людини», розбірна модель головного мозку людини.
Базові поняття й терміни: мислення, свідомість, мова, функціональна асиметрія, характер, темперамент.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Які функції виконує ретикулярна формація?
2. Навіщо людині потрібен сон?
3. Які існують види навчання?
4. Що таке несвідоме?
III. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ
Варіант І
1. Збуджувальну дію ретикулярної формації на кору головного мозку спричиняє:
а) сон; б) бадьорість;
в) гіпноз.
2. Порушення засинання і тривалості сну — це:
а) інсомнія; б) гіперсомнія;
в) сонне апное.
3. Найпростіша несвідома реакція живого організму на подразнення рецепторів — це:
а) динамічний стереотип; б) інстинкт;
в) рефлекс.
4. Напишіть «так», якщо ви згодні з наведеним твердженням, або «ні», якщо ви з ним не згодні.
Твердження |
«Так» або «ні» |
Біоритми всіх людей є однаковими |
|
Інстинкти складаються з низки умовних рефлексів |
|
Людина має дуже багато інстинктивних програм поведінки |
5. Які види біоритмів можна виділити у людини? Наведіть приклади.
6. Чим відрізняються між собою різні фази сну?
Варіант ІІ
1. Послаблення активної дії ретикулярної формації на кору головного мозку викликає:
а) сон; б) бадьорість;
в) гіпноз.
2. Надмірна тривалість сну — це:
а) інсомнія; б) гіперсомнія;
в) сонне апное.
3. Ланцюг послідовних безумовних рефлексів, що є однією з форм пристосування тварин до умов життя, — це:
а) динамічний стереотип; б) інстинкт;
в) рефлекс.
4. Напишіть «так», якщо ви згодні з наведеним твердженням, або «ні», якщо ви з ним не згодні.
Твердження |
«Так» або «ні» |
В організмі людини ритмічні процеси не відбуваються |
|
Умовні рефлекси можуть вироблятися протягом життя людини |
|
Людина має лише дві чи три інстинктивні програми поведінки |
5. Які види пам’яті можна виділити у людини? Наведіть приклади.
6. Чим відрізняються між собою набуті та інстинктивні форми поведінки?
Варіант ІІІ
1. Збуджувальну дію ретикулярної формації на кору головного мозку викликає:
а) сон; б) гіпноз;
в) бадьорість.
2. Порушення засинання і тривалості сну — це:
а) гіперсомнія; б) інсомнія;
в) сонне апное.
3. Найпростіша несвідома реакція живого організму на подразнення рецепторів — це:
а) динамічний стереотип; б) рефлекс;
в) інстинкт.
4. Напишіть «так», якщо ви згодні з наведеним твердженням, або «ні», якщо ви з ним не згодні.
Твердження |
«Так» або «ні» |
Біоритми всіх людей не є однаковими |
|
Інстинкти складаються лише з одного умовного рефлексу |
|
Людина має дуже мало інстинктивних програм поведінки |
5. Які види біоритмів можна виділити в людини? Наведіть приклади.
6. Чим відрізняються між собою різні фази сну?
Варіант IV
1. Послаблення активної дії ретикулярної формації на кору головного мозку викликає:
а) бадьорість; б) сон;
в) гіпноз.
2. Надмірна тривалість сну — це:
а) сонне апное; б) гіперсомнія;
в) інсомнія.
3. Ланцюг послідовних безумовних рефлексів, що є однією з форм пристосування тварин до умов життя, — це:
а) динамічний стереотип; б) рефлекс;
в) інстинкт.
4. Напишіть «так», якщо ви згодні з наведеним твердженням, або «ні», якщо ви з ним не згодні.
Твердження |
«Так» або «ні» |
В організмі людини відбуваються ритмічні процеси |
|
Умовні рефлекси не можуть вироблятися протягом життя людини |
|
Людина має дуже багато інстинктивних програм поведінки |
5. Які види пам’яті можна виділити в людини? Наведіть приклади.
6. Чим відрізняються між собою набуті та інстинктивні форми поведінки?
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ