Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини
ХАРЧОВІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОТРЕБИ ЛЮДИНИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з основними харчовими та енергетичними потребами організму людини, розглянути проблеми нестачі й надлишку вітамінів у раціоні;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями складу й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиця «Будова клітини тварин», схеми «Обмін білків, жирів і вуглеводів», «Обмін води й мінеральних солей».
Базові поняття й терміни: енергетичний баланс організму, потреба в поживних речовинах, недостатнє харчування, надмірне харчування.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Опишіть функції вітаміну А, а також наслідки його нестачі й надлишку в організмі.
2. Опишіть функції вітаміну D, а також наслідки його нестачі й надлишку в організмі.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Раціональне харчування — харчування, за якого до організму з харчовими продуктами надходять усі поживні речовини, вітаміни й мінеральні солі в кількості, що необхідна для нормальної життєдіяльності.
Енергетичний баланс — однакове співвідношення енергії, що надходить до організму з їжею, і енергії, що витрачена внаслідок діяльності організму.
Якщо витрати енергії перевищують її надходження, то кажуть про недостатнє харчування. Якщо ж надходження енергії перевищує її витрату, то кажуть про надмірне харчування.
Чинники, що визначають потребу людини в поживних речовинах: маса тіла, вік, рівень рухової активності.
Повідомлення учнів
1. Причини виникнення і профілактика гіповітамінозів.
2. Причини виникнення і профілактика гіпервітамінозів.
Заповнення таблиці
Середня добова потреба організму людини (г)
Речовини |
Чоловіки |
Жінки |
Діти |
Білки |
65-117 |
58-87 |
36-87 |
Вуглеводи |
257-586 |
257-586 |
170-240 |
Жири |
70-154 |
60-102 |
40-97 |
Нестача вітамінів у їжі має назву гіповітаміноз (повна відсутність — авітаміноз), а їхній надлишок — гіпервітаміноз. Обидва стани можуть
призводити до порушення життєдіяльності організму. Гіпервітаміноз найчастіше спостерігається для жиророзчинних вітамінів, бо надлишок водорозчинних легко виводиться з організму через нирки.
Робота з таблицею
Вітаміни |
Гіповітаміноз |
Основні джерела вітаміну |
Водорозчинні вітаміни |
||
Аскорбінова кислота (вітамін С) |
Цинга |
Чорна смородина, шипшина, лимон |
Тіамін (вітамін В1) |
Бері-бері |
Чорний хліб, яєчний жовток, печінка |
Рибофлавін (вітамін В2) |
Виразки на слизових оболонках |
Рибні продукти, печінка, молоко |
Нікотинова кислота (вітамін РР) |
Пелагра |
Пташине м’ясо, яловичина, печінка, дріжджі |
Піридоксин (вітамін В6) |
Дерматити |
Рисові висівки, зародки пшениці, нирки |
Кобаламін (вітамін В12) |
Анемія |
Яловича печінка, мікроорганізми кишечнику |
Жиророзчинні вітаміни |
||
Вітамін А |
Куряча сліпота, зниження імунітету |
Морква, кропива, абрикоси, печінка, ікра, масло, молоко |
Вітамін D |
Рахіт |
Риб’ячий жир, яєчний жовток, молоко |
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Що таке гіповітаміноз?
2. Що таке гіпервітаміноз?
3. Що таке раціональне харчування?
Самостійна робота учнів
• Як зберегти вітаміни в їжі під час кулінарної обробки?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ