Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016

Розмноження та розвиток людини
ПРОБЛЕМИ РЕПРОДУКТИВНОЇ СИСТЕМИ

Цілі уроку:

- освітня: ознайомити учнів з найбільш поширеними проблемами репродуктивної системи, розглянути причини виникнення таких проблем і заходи їх профілактики;

- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур на прикладі органів репродуктивноїсистеми;

- виховна: виховувати розуміння значення нормального функціонування репродуктивної системи для збереження здоров'я людини.

Обладнання й матеріали: таблиці зі схемами будови чоловічих і жіночих статевих органів, схеми сперматогенезу та овогенезу, схеми будови яйцеклітини і сперматозоїда.

Базові поняття й терміни: сперматозоїди, яйцеклітини, менструальний цикл, штучне запліднення, безпліддя, захворювання, які передаються статевим шляхом.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Питання для бесіди

1. Що таке вагітність?

2. Навіщо потрібні зародкові оболонки?

3. Навіщо потрібна плацента?

4. Чим відрізняється вікова періодизація онтогенезу в чоловіків і жінок?

5. Які процеси в організмі людини відбуваються в підлітковому періоді?

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя з елементами бесіди

Дія шкідливих речовин під час розвитку плоду становить особливу небезпеку. Це відбувається тому, що за короткий час ембріонального розвитку в організмі утворюється велика кількість нових органів і їх систем. У момент формування навіть найменший вплив здатний призвести до порушень, що можуть мати важкі наслідки.

Дуже небезпечними для здоров’я людини є захворювання, які передаються статевим шляхом. Організм людини не виробляє імунітету до цих захворювань. Тому навіть після одужання людина може знову на них захворіти.

Заповнення таблиці

Захворювання, що передаються статевим шляхом

Захворювання

Збудник

Які органи може уражати

СНІД

ВІЛ (вірус імунодефіциту людини)

Імунну систему

Сифіліс

Бліда трепонема (спірохета, представник бактерій)

Статеві органи, серце, опорно-рухову систему, нервову систему

Гонорея

Гонокок (представник бактерій)

Органи видільної та репродуктивної систем, очі, носоглотку тощо. Може призводити до розвитку безпліддя

Хламідіоз

Хламідія (представник бактерій)

Органи видільної та репродуктивної систем, очі, легені, суглоби тощо. Може призводити до розвитку безпліддям

Трихомоноз

Трихомонада (представник найпростіших)

Органи видільної та репродуктивної систем. Може призводити до розвитку безпліддя

Генітальний герпес

Вірус герпесу

Органи видільної та репродуктивної систем

М’який шанкр

Бактерія

Органи видільної та репродуктивної систем

Гепатит В

Вірус

Печінку

Кандидоз (молочниця)

Мікроскопічний гриб

Органи видільної та репродуктивної систем, шкіру, слизові оболонки тіла людини

Короста

Кліщ

Шкіру

Педикульоз

Лобкова воша

Шкіру

Бліда трепонема

Гонококи

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Питання до учнів

• Як алкоголь може впливати на репродуктивну систему людини?

• Як паління може впливати на репродуктивну систему людини?

• Які причини виникнення безпліддя?

• Які захворювання передаються статевим шляхом?

Самостійна робота учнів

• Навіщо людині потрібен такий тривалий період дитинства? (Дитинство — найбільш ефективний період для засвоєння нової інформації, а в людини значна кількість інформації, що необхідна для виживання, передається позаспадковим шляхом з допомогою другої сигнальної системи)

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити