Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Травлення
ТРАВНА СИСТЕМА
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з особливостями будови й основними органами травної системи людини;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиця «Органи травлення», таблиці з курсу зоології із зображенням різних типів травних систем, набір «Зуби», модель будови зуба.
Базові поняття й терміни: травлення, ферменти, травний канал, слизова, підслизова, м'язова й зовнішня оболонки, ротова порожнина, стравохід, шлунок, кишечник, ротова порожнина, зуби, різці, ікла й корінні зуби, коронка, шийка й корінь зуба, емаль, дентин, цемент, пульпа, молочні й постійні зуби, зуби мудрості, карієс.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Бесіда з елементами опитування
1. Яке значення має для організму травлення?
2. Які компоненти їжі існують? Яке їхнє функціональне значення?
3. Що таке збалансоване харчування?
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Травлення — це процес розщеплення складних органічних речовин на прості розчинні сполуки, які можуть усмоктуватися й засвоюватися організмом. Травлення може відбуватися тільки з допомогою ферментів.
Шлях руху їжі травною системою
Травна система людини
Оболонки стінок травного каналу:
• слизова; • підслизова;
• м’язова; • зовнішня.
Зуби
У людини послідовно розвиваються два типи зубів — молочні (20 зубів) і постійні (32 зуби).
Типи зубів людини:
1) різці (мають один корінь, ними відкушують їжу);
2) ікла (мають один корінь, ними відкушують їжу);
3) малі кутні (мають декілька коренів, ними роздрібнюють їжу);
4) великі кутні (мають декілька коренів, ними роздрібнюють їжу).
Постійні й молочні зуби
Будова зубів людини
Будова зуба
Молочні зуби представлені тільки різцями, іклами й малими кутніми зубами. Зовнішня будова зуба: коронка, шийка, корінь.
Основні частини зуба:
• емаль (покриває зверху коронку зуба);
• дентин (розташований під емаллю, утворює велику частину коронки, шийки й кореня);
• цемент (покриває шийку й корінь зуба);
• пульпа (заповнює порожнину зуба).
Повідомлення учнів
Карієс — найбільш поширене захворювання зубів.
Заходи профілактики карієсу:
1) полощіть ротову порожнину після їжі теплою водою;
2) не вживайте види їжі з контрастними температурами один за одним;
3) не розкушуйте дуже тверду їжу (горіхи, кістки тощо);
4) двічі на день (уранці й увечері) чистіть зуби;
5) щорічно проходьте обстеження у стоматолога;
6) своєчасно лікуйте хворі зуби.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Що таке травлення?
2. Яку роль у травленні відіграють ферменти?
3. На які відділи поділений травний канал?
4. Які функції виконує травна система?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ