Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Травлення
ПРОБЛЕМИ ТРАВНОЇ СИСТЕМИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з найбільш поширеними проблемами травної системи, розглянути причини виникнення таких проблем та заходи їх профілактики;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями будови й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиці «Органи травлення», «Гігієна травлення».
Базові поняття й терміни: травна система, харчові отруєння, сальмонельоз, ботулізм, дизентерія, холера, глистові захворювання.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. На які відділи поділений кишечник?
2. У чому різниця між функціями тонкого й товстого кишечнику?
3. Опишіть механізм усмоктування перетравленої їжі.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Повідомлення учнів
1. Сальмонельоз.
2. Холера.
3. Глистові захворювання. розповідь учителя
Розповідь учителя
Обговорення доповідей з одночасним заповненням таблиці
Захворювання |
Причини виникнення й симптоми |
Заходи профілактики |
Харчові отруєння |
Виникають унаслідок потрапляння до організму з їжею отруйних продуктів біологічної або небіологічної природи. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос, головний біль, запаморочення |
Уживання в їжу тільки якісних продуктів |
Сальмонельоз |
Виникає внаслідок потрапляння до організму бактерій з роду сальмонел від хворих або здорових (бактеріоносії) людей або тварин. Ознаки: біль у животі, блювота, пронос,головний біль, запаморочення |
Уживання в їжу тільки якісних продуктів, не забруднених бактеріями (м’яса, молока, яєць) |
Ботулізм |
Виникає внаслідок потрапляння до організму токсину, який виробляють палички ботулізму. Бактерії інфікують м’ясні, овочеві й рибні консерви, солону й копчену рибу, ковбасу. Ознаки: біль у животі, головний біль, запаморочення, блювота, запори, порушення зору, мови, ковтання й дихання |
Уживання в їжу тільки якісних продуктів і тільки відповідно до терміну придатності. Дотримання правил зберігання й кулінарної обробки продуктів |
Дизентерія |
Виникає внаслідок потрапляння до організму дизентерійної палички (бактерійна дизентерія) або амеби (амебна дизентерія) через молоко, воду або предмети, з якими контактував хворий. Ознаки: слабкість, нездужання, нудота, іноді блювота, пронос, підвищення температури |
Дотримання правил особистої гігієни, миття або правильна кулінарна обробка продуктів |
Холера |
Виникає внаслідок потрапляння до організму холерного вібріона через молоко, воду, продукти або предмети, з якими контактував хворий. Ознаки: сильний пронос, блювота, можливі судоми |
Дотримання правил особистої гігієни, миття або правильна кулінарна обробка продуктів |
Глистові захворювання |
Виникають унаслідок потрапляння до організму паразитичних черв’яків (глистів). Залежно від виду гельмінта розвивається ураження того чи іншого органа з відповідними симптомами. Загальними ознаками є втрата ваги, загальне нездужання, дратівливість |
Дотримання правил особистої гігієни, вживання в їжу тільки якісних продуктів |
Збудник холери
Збудник ботулізму
Бичачий ціп’як
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Укажіть причини виникнення й характер перебігу дизентерії.
2. Що спричиняє харчові отруєння?
3. Назвіть заходи профілактики глистових захворювань.
Самостійна робота учнів
1. Які заходи профілактики є загальними для всіх шлунково-кишкових захворювань?
2. Чи можна отруїтися їстівними грибами? (Можна, оскільки їстівні гриби можуть накопичувати різні шкідливі речовини, що містяться у ґрунті)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ