Уроки біології для 9 класів -

Людина
Кровообіг і лімфообіг
Інтегрований урок. Регуляція кровопостачання. Рух крові по судинах

Освітня мета: вивчити причини руху крові по судинах, відзначити особливості їх будови, сформувати поняття про пульс, артеріальний тиск, лімфообіг, розглянути регуляцію кровообігу.

Основні поняття і терміни: гіпотонія, гіпертонія, манометр, артеріальний тиск, пульс, лімфообіг, лімфатичні капіляри, лімфа, лімфатичні вузли.

Обладнання: таблиця «Кровоносна система людини».

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

І. Актуалізація опорних знань.

1. Учитель біології. Понад 300 років тому голландський лікар Ван-Хорн говорив: «Тіло побудоване із кровоносних судин». І справді, у будь-якому органі настільки багато кровоносних судин, що складається враження, ніби відсутні інші тканини. У XVIII ст. винайшли точний спосіб виготовлення моделей кровоносних судин. У судини того чи іншого органа чи частини тіла трупа запускали пасту, що швидко тверднула. Далі м’які частини розчиняли концентрованою кислотою H24. Так було одержану сітку судин, що повторюють форму органа.

2. Фронтальна бесіда:

1). Які судини входять до кровоносної системи людини?

2). Куди здебільшого кров тече по артеріях? Яка кров?

3). Чи завжди по артеріях тече артеріальна кров?

4). Яка найтовща артерія в організмі людини?

5). Яка будова артерій? Вен? Капілярів? (Спостерігаючи за рухом крові по капілярах, італійський фізіолог Мальпігі вигукнув: «Я з більшим правом, ніж колись Гомер, можу сказати, що велике бачу своїми очима!»).

6). Як рухається кров в організмі людини?

7). Де починається і як рухається кров в організмі людини по малому колу кровообігу? Хто його відкрив?

8). Де починається і закінчується велике коло кровообігу? Хто його відкрив?

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Учитель фізики.

Тиск, кров’яний тиск, способи його вимірювання. Роль тиску в русі крові, причини виникнення кров’яного тиску. Вперше тиск крові у живому організмі виміряв Стефан Гелс. Він вставив скляну трубку в стегнову артерію коня. Кров піднялася на декілька метрів.

2. Учитель біології.

Регуляція тиску крові. У здорової людини рівень тиску крові в артеріях відносно постійний. Він регулюється нервовою системою і гуморально.

Розглянемо регуляцію тиску крові нервовою системою. Подразнюючи у тварин кору великих півкуль головного мозку, можна змінити кров’яний тиск. У нормі від серця виштовхується стільки крові, скільки її надходить до серця. При деяких захворюваннях виникає раптове звуження судин, а це призводить до підвищення кров’яного тиску — гіпертонії.

Пониження кров’яного тиску називають гіпотонією. Причини можуть бути різні — перенесення інфекційних хвороб, недоїдання, перевтома.

Знаменитий французький фізіолог Клод Бернар перерізав у кролика один із нервів, що іде до правого вуха. Він помітив, що вухо почервоніло, набрякло від крові, судини розширилися. Подразнюючи кінець відрізаного нерва, вчений помітив збудження капілярів. Так вперше було доказано вплив нервової системи на діаметр судин.

Вчені поставили дослід, спостерігаючи за судинами мозку. Тім’яні кістки у собаки замінили плексиглазом, який прикріпили до скроневих кісток срібними гвинтами. Через плексиглаз спостерігали рух крові без пульсації. Коли собаку з «прозорим» черепом помістили у приміщення зі стиснутим повітрям, діаметр судин мозку зростав у 2-3 рази.

Діаметр кровоносних судин регулюють і залози внутрішньої секреції. Наприклад, наднирники виробляють гормон адреналін, що прискорює роботу серця, підвищує кров’яний тиск.

3. Учитель фізики. Опір стінок судин. Пульс. Вимірювання пульсу. «Визначення частоти серцевих скорочень у стані спокою і після фізичного навантаження».

4. Учитель фізики. Швидкість руху крові по різних кровоносних судинах. Залежність швидкості руху від діаметру судин. Закон Бернулі (Дослід).

5. Учитель біології (Аналіз таблиці.)


Судини

Діаметр (мм)

Швидкість (см/с)

Тиск (мм рт. ст.)

Аорта

20

50

50 - 150

Артерії

5 - 10

20 - 50

20 - 80

Вени

10 - 30

10 - 20

-5 - +5

Капіляри

0,01 - 0,5

0,05 - 0,1

10 - 20


1). По яких судинах найшвидше рухається кров? Найповільніше?

2). В яких судинах найбільший тиск? Найменший?

6. Розподілення крові в організмі.

Половина крові людини циркулює по кровоносних судинах, а решта знаходиться у кров’яних депо. Печінка має 20% крові, селезінка — 16%, шкірні судини — 10%.

Коли необхідно, то кров викидається із кров’яних депо до органа, що працює. І тому, напевно, не варто відразу ж після вживання їжі робити уроки.

Ученим Моссо було доведено, що працюючий орган одержує більше крові. Дослідник урівноважив людину на підпертій посередині дошці і попросив виконати такі дії — розв’язати задачу чи порухати ногами. Дошка переважала або в бік голови, або в бік ніг.

III. Домашнє завдання.

Вивчити відповідну тему із підручника.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити