Біологія 9 клас - Розробки уроків до підручника К.М. Задорожного - Л.В. Мариненко 2018
Збереження та реалізація спадкової інформації
Поділ клітин: клітинний мітоз
Мета уроку: сформувати поняття «клітинний цикл», «мітоз»; ознайомити з особливостями поділу клітин, клітинного циклу, основними типами поділу, фазами мітозу; розкрити біологічне значення мітозу; формувати вміння та навички розрізняти фази мітозу в клітинах рослин; удосконалювати навички роботи з мікроскопом, знання правил виконання рисунків біологічних об'єктів; розвивати пам'ять, увагу, мислення, мову, уміння працювати в парах, аналізувати й узагальнювати інформацію, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, робити логічні висновки; виховувати ціннісне ставлення до будови всього живого, формувати науковий світогляд, інтерес до предмета.
Компетентності, які формуються в учнів: спілкування державною та іноземними мовами, математична компетентність, основні компетентності у природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, ініціативність і підприємливість, комунікативна, історична, соціальна і громадянська компетентності, обізнаність і самовираження у сфері культури, екологічна грамотність і здорове життя.
Матеріали та обладнання: таблиці «Мітоз», мікроскоп, постійні мікропрепарати кореня цибулі, фотографії мітотичних клітин, різноманітних живих організмів (бактерій, одно- та багатоклітинних рослин, грибів і тварин).
Основні поняття: клітина, клітинний цикл, мітоз, інтерфаза, профаза, метафаза, анафаза, хромосоми.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів та перевірка домашнього завдання
Фронтальна бесіда (обговорення усних відповідей на запитання б після § 24)
Вправа «Алгоритм Цицерона», робота в парах (учні мають коротко, заповнивши таблицю-алгоритм, порівняти процеси реплікації та репарації, після чого представити свої результати)
Таблицю до вправи «Алгоритм Цицерона» наведено в електронному додатку.
III. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Обговорення фотографій (фотографії різних живих організмів (бактерій, одно- та багатоклітинних рослин, грибів і тварин) розміщують на дошці або проектують на екран)
— Що спільного у цих живих організмів? (Вони всі складаються з клітин)
— Що таке клітина? (Найменша структурно-функціональна одиниця всього живого)
— Як утворюються нові клітини? (Шляхом поділу)
— Чи здогадалися ви, якою буде тема сьогоднішнього уроку?
Учитель повідомляє учням тему уроку, допомагає визначити його мету та завдання.
Така вправа сприяє формуванню в учнів сприйняття цілісної картини світу, розвитку
науково-природничих та загальнокультурних компетентностей.
IV. Мотивація навчальної діяльності
Епіграф уроку
Природа може все і все творить.
Мішель Монтень
V. Вивчення нового матеріалу
1. Хромосоми
Розповідь учителя, повідомлення учнів, частково-пошукова робота з підручником, словникова робота, складання схеми, оформлення рисунка (в ході розповіді вчителя, повідомлень учнів, які готували індивідуальне домашнє завдання, та за допомогою тексту підручника на с. 98-99 учні мають сформулювати та записати до зошитів поняття «хромосома», «гомологічні хромосоми», «спіралізація», скласти схему будови хромосоми, визначити її особливості, замалювати та підписати її будову)
Зміст етапу наведено в електронному додатку,
1. Клітинний цикл
Розповідь учителя, повідомлення учнів, частково-пошукова робота з підручником, словникова робота, складання схеми (в ході розповіді вчителя, повідомлень учнів, які готували індивідуальне домашнє завдання, та за допомогою тексту підручника на с. 99- 100 школярі мають сформулювати та записати до зошитів поняття «клітинний цикл», «інтерфаза» і скласти схему клітинного циклу)
Зміст етапу наведено в електронному додатку.
3. Поділ клітини. Мітоз
Розповідь учителя, повідомлення учнів, частково-пошукова робота з підручником, словникова робота, заповнення таблиці (в ході розповіді вчителя, повідомлень учнів, які готували індивідуальне домашнє завдання, та за допомогою тексту підручника на с. 100-103 школярі мають описати мітотичний поділ клітин, заповнивши частину таблиці, сформулювати та записати до зошитів поняття «мітоз»)
Зміст етапу наведено в електронному додатку.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Лабораторне дослідження фаз мітозу (на прикладі клітин кореня цибулі) (с. 226 у підручнику)
Алгоритм складання висновків дослідження наведено в електронному додатку.
Робота з підручником (учням пропонують усно відповісти на запитання 4-6 після § 25, запитання б після § 26)
VII. Домашнє завдання
1. Завдання для всіх учнів: опрацювати § 25, вивчити терміни, запитання 7 письмово, запитання 8 усно (додатково).
2. Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або презентацію за темами «Мейоз» або «Рекомбінація ДНК».
VIII. Підбиття підсумків уроку, рефлексія, оцінювання діяльності учнів
Робота з підручником (учням пропонують усно відповісти на запитання 1-3 після §25)
Робота з дидактичними картками (учні отримують картки зі смайликами й мають поставити позначку поряд з тим зображенням, яке відбиває їхні емоції від уроку)