УСІ УРОКИ ХІМІЇ
10 клас
ІІ семестр
Тема 2. МЕТАЛІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ ТА ЇХНІ СПОЛУКИ (13 годин)
УРОК 24
Тема уроку. Характерні хімічні властивості металів
Цілі уроку: ознайомити учнів із загальними хімічними властивостями металів, рядом активності металів; показати взаємозв’язок між хімічними властивостями металів та будовою їхніх атомів; розвивати навички складання рівнянь окисно-відновних реакцій і реакцій іонного обміну на прикладі хімічних властивостей металів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: фронтальна робота, робота з дидактичною схемою, лабораторна робота.
Обладнання: періодична таблиця хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Демонстрація 2. Горіння магнію.
Лабораторний дослід 1. Порівняння хімічної активності металів.
Лабораторний дослід 2. Взаємодія металів з розчинами кислот.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Перевірка домашнього завдання, мотивація навчальної діяльності
1. Хімічний калейдоскоп
✵ Найтвердіший метал — Cr.
✵ Метал з найвищою електропровідністю — Ag.
✵ Найважчий метал — Os.
✵ Найм’якіший — Na.
✵ Радіоактивний, що був відкритий першим, — Ra.
✵ Найактивніший у періодичній системі — Fr.
✵ Найпластичніший — Au.
✵ Найлегший — Li.
✵ Найбільш легкоплавкий — Hg.
✵ Метал найяскравішого червоного кольору — Cu.
✵ «Найчорніший» метал — Fe.
✵ Найбільш тугоплавкий — W.
✵ Найпоширеніший у природі — Al.
2. Які фізичні властивості проявляють метали завдяки металевим кристалічним ґраткам?
3. Чи можна стверджувати, що метали мають однакову хімічну активність? Наведіть приклади з життя.
4. Чи однаково поводяться різні метали у воді?
5. Чи можна стверджувати, що метали не взаємодіють з водою? Наведіть приклади.
6. Які метали найбільше використовує людина?
7. Які фізичні й хімічні властивості цих металів сприяють їх широкому застосуванню?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Проведення експерименту
Демонстрація 1. Взаємодія натрію з водою
У три кристалізатори з водою під витяжкою обережно занурюємо: у перший — шматочок заліза, у другий — шматочок кальцію, у третій — шматочок натрію.
Що спостерігаємо?
Чому метали поводяться по-різному?
Висновок: метали мають різну хімічну активність.
Звертаємося до ряду активності металів М. М. Бекетова.
2. Порівняння хімічної активності металів
1) Найбільш енергійно метали реагують з неметалами:
а) з галогенами:
Ca + Cl2 = CaCl2
2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3
б) із сіркою:
Fe + S = FeS
2Al + 3S = Al2S3
в) з киснем:
2Mg + O2 = 2MgO
4Li + O2 = 2Li2O
Умовно розіб’ємо ряд активності металів на чотири частини:
Li Ca Na Mg |
Al Zn Fe Sn Pb |
H Cu Hg |
Ag Pt Au |
I |
II |
III |
IV |
Метали, що знаходяться в ряду активності до Al, швидко й мимовільно окислюються киснем:
2Ca + О2 = 2CaО
Метали від Al до Н окислюються повільно або в разі нагрівання:
2Zn + О2 = 2ZnО
Метали від Н до Pt окислюються за високої температури:
2Cu + О2 = 2CuО
Такі метали, як платина й золото, не окислюються киснем повітря.
Завдання 1. Троє учнів біля дошки записують ОВР, указують окисник і відновник.
2) З водою метали також реагують неоднаково.
Метали до Al активно реагують з водою без нагрівання:
2Na + 2Н2О = 2NaОH + Н2
Метали до Н реагують з водою в разі нагрівання:
Zn + Н2О = ZnO + H2
Метали, розташовані в ряду активності після водню, з водою не реагують.
Завдання 2. Двоє учнів біля дошки записують ОВР, указують окисник і відновник.
3) лабораторний дослід 2. Взаємодія металів з розчинами кислот
Взаємодія металів з кислотами також відбувається відповідно до їх положення в ряду активності металів.
Згадаємо закономірності взаємодії металів з кислотами.
Проведемо експеримент.
У чотири пробірки з розчином хлоридної кислоти занурюємо гранули міді, цинку, магнію й алюмінію.
Завдання 3. Запишіть рівняння ОВР, укажіть окисник і відновник.
Запишіть рівняння реакцій у іонно-молекулярній формі.
Відновник:
Окисник:
Різниця в активності дозволяє одним металам витісняти інші з розчинів їх солей.
Лабораторний дослід 1. Порівняння активності металів У першу пробірку наливаємо розчин купрум(ІІ) хлориду й опускаємо туди гранулу цинку; у другу пробірку наливаємо розчин цинк хлориду й опускаємо гранулу міді; у третю — розчин купрум(ІІ) хлориду й гранулу магнію; у четверту — розчин цинк хлориду й магній; у п’яту — розчин магній хлориду й цинк.
Що спостерігаємо? (Учні записують рівняння окисно-відновних реакцій, що протікають, указують окисник і відновник; записують скорочене іонне рівняння.)
Окисник:
Відновник:
Висновок: ці метали можна розташувати в ряд за зниженням їх активності: Mg, Zn, Cu.
IV. Узагальнення й систематизація
1. Розглядаємо схему хімічних властивостей металів та її зв’язок з рядом активності, пропонуємо учням зробити узагальнюючий висновок про хімічні властивості металів:
✵ У реакціях метали проявляють відновні властивості.
✵ Активність металу можна оцінити за його положенням у ряду активності.
✵ Застосування металу визначається як його фізичними, так і хімічними властивостями.
2. Робота в групах
Групові завдання
Скласти рівняння реакцій за схемою:
Метал
Група 1: Са.
Група 2: К.
Група 3: Zn.
Група 4: Na.
Група 5: Mg.
Група 6: Al.
Групи виконують завдання та здають на перевірку вчителю.
V. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
VI. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання. Групи обмінюються схемами-завданнями для виконання вдома.