РОЗРОБКИ УРОКІВ ХІМІЇ ЗА ІНТЕГРАЛЬНОЮ ТЕХНОЛОГІЄЮ
11 КЛАС
УРОК 4
Тема. Багатоманітність органічних сполук, їх класифікація
Цілі: з’ясувати причини багатоманітності органічних речовин на основі будови атома Карбону, здатності утворювати різноманітні зв’язки; вміти складати формули гомологів та ізомерів, давати їм назви, пояснювати суть поняття «ізомерія».
Обладнання: Періодична система хімічних елементів, роздавальний матеріал, додаткова література з хімії, довідники, підручники.
Тип уроку: З(РДН).
Форми проведення: семінарське заняття — корегувальна, навчальна, контрольна частини, робота в групах.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Усвідомлення й закріплення одержаних знань.
Семінар
1. Корегувальна частина семінару
Групи учнів виконують завдання.
Завдання групам
Користуючись текстом підручника, довідників:
а) З’ясуйте:
✵ будову атома Карбону;
✵ здатність атома Карбону утворювати різні ланцюги — нерозгалужені й розгалужені;
✵ здатність атома Карбону утворювати цикли;
✵ здатність атома Карбону утворювати різні типи зв’язків;
✵ суть поняття «гомологи»;
✵ суть поняття «ізомери», «структурна ізомерія»;
✵ відмінність понять «гомологи» й «ізомери»;
✵ зробіть висновок про причини багатоманітності органічних речовин.
б) Складіть схеми:
«Причини багатоманітності органічних речовин»
(з допомогою вчителя)
«Схема класифікації органічних речовин залежно від будови карбонового ланцюга» (з допомогою вчителя)
2. Навчальна частина семінару
А. З наведених формул речовин виберіть формули ізомерів пентану, які відрізняються тільки формою запису. Поясніть.
Б. Згадайте правила назви речовин. Назвіть речовини за міжнародною номенклатурою:
В. Складіть формули речовин:
а) 2,2,3,5-тетраметилгексану;
б) 3,3-діетил-2,5-диметилгептану;
в) 2,3-дихлорпентану;
г) 3,5-діетил-3,4,6-триметилоктану.
Г. Задача
Речовина містить 75% Карбону та 25% Гідрогену. Виведіть формулу речовини. Обчисліть об’єм кисню за н. у., необхідний для її спалювання.
3. Контрольна частина
I варіант
1. Дайте визначення поняття «ізомери». Чим відрізняються ізомери й гомологи? Наведіть приклади.
2. Запишіть п’ять формул ізомерів гексану й назвіть їх за правилами міжнародної номенклатури.
3. Складіть формули речовин:
а) 2,2,3,5-тетраметилгептану;
б) 3,3-діетил-2,2,5,5-тетраметилоктану;
в) 1,4-дихлоро-3,3-диметилпентану;
г) 3,5-діетил-3,4,6-триметилгептану.
II варіант
1. Поясніть причини багатоманітності органічних речовин. Наведіть приклади.
2. Запишіть п’ять формул ізомерів гептану й назвіть їх за правилами міжнародної номенклатури.
3. Складіть формули речовин:
а) 2,3,3,5-тетраметилгексану;
б) 3-етил-2,2,5,5-тетраметил-4-пропілгептану;
в) 2,3,5-трибромпентану;
г) 3,4,5-триетил-3,4,6-триметилоктану.
IV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Додаток
Роздавальна картка до уроку для учнів
1. Корегувальна частина семінару
Користуючись текстом підручника, довідників:
а) З’ясуйте:
✵ будову атома Карбону;
✵ здатність атома Карбону утворювати різні ланцюги — нерозгалужені й розгалужені;
✵ здатність атома Карбону утворювати цикли;
✵ здатність атома Карбону утворювати різні типи зв’язків;
✵ суть поняття «гомологи»;
✵ суть поняття «ізомери», «структурна ізомерія»;
✵ відмінність понять «гомологи» й «ізомери»;
✵ зробіть висновок про причини багатоманітності органічних речовин.
б) Складіть схеми:
«Причини багатоманітності органічних речовин».
«Класифікації органічних речовин залежно від будови карбонового ланцюга».
2. Навчальна частина семінару
А. З наведених формул речовин виберіть формули ізомерів пентану, які відрізняються тільки формою запису. Поясніть.
Б. Згадайте правила назви речовин. Назвіть речовини за міжнародною номенклатурою:
В. Складіть формули речовин:
а) 2,2,3,5-тетраметилгексану;
б) 2,2-діетил-3,5-диметилгептану;
в) 2,3-дихлоропентану;
г) 3,5-діетил-3,4,6-триметилоктану.
Г. Задача
Речовина містить 75% Карбону та 25% Гідрогену. Виведіть формулу речовини. Обчисліть об’єм кисню за н. у., необхідний для її спалювання.